İlişkimde Mutlu Değilim. Ne Yapmalıyım?

Zor olabilir, fakat eğer mutsuz bir ilişkide iseniz kendinize devam etmeye değip değmediğiniz anlamak için bazı soruları sorun.
İlişkimde Mutlu Değilim. Ne Yapmalıyım?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bazen “ilişkimde mutlu değilim” diye düşünürüz. Aslında gerçekten yapmamız gereken şey bu mutsuz ilişkide neyi yanlış yaptığımızı anlamamızdır.

Belki ilişkilerin üzerine çaba sarf etmek gerektiğini unutmuşuzdur. Sevgi, devam etmek için yeterli değildir. İlişkiler ciddi bir efora ve çalışmaya ihtiyaç duyar. İlişki halindeyken bazen mutsuzluk gelir ve “ilişkimde mutlu değilim” deriz. Ancak, üzülmek veya panik yapmak yerine durun ve neler olduğunu görün.

“İlişkimde mutlu değilim” demenin gerçek sebepleri

tartışan çift

“İlişkimde mutlu değilim” demenin pek çok sebebi olabilir. Belki tutku gitmiştir. Belki de sadakatsizlik vardır ya da muhtemelen size saygısız bir şekilde davrandığını hissettiğiniz tartışmalar yaşamışsınızdır.

Bununla birlikte, dikkatinizi çekmeyen bazı nedenler de olabilir. Bunun nedeni, bu nedenlerin daha derinlerde olmaları ve daha kapsamlı bir analiz gerektirmeleridir.

Birkaç tanesine göz atalım.

1. Kin tuttuğunuzu kabul etmiyorsunuzdur

Bir sadakatsizlik yaptıysa, onu affetmiş olabilirsiniz ama içeride kendinizi kandırıyorsunuzdur. Onu tamamen affetmediniz; hala bir kızgınlık var.

Bu yüzden ilişkinizde mutlu değilsiniz. Böylece, ilerlemenin yolu, bunun sizin hissettiğiniz şey olduğunu kabul etmektir. Kızgın mısınız? Kırgın mı hissediyorsunuz? Kendinizi kandırmak zorunda değilsiniz. Duygularınızı kabul etmek daha iyi.

2. Çatışmaları iyi yönetemediğinizi itiraf etmek istemiyorsunuzdur

birbirine bağıran çift

İlişkilerde her zaman tartışmalara ve çatışmalara yol açan farklılıklar vardır. Bununla birlikte, bunları düzgün bir şekilde nasıl yöneteceğinizi bildiğiniz sürece, bunlar sorun olmak zorunda değildir.

Karşınızdakini dinliyor musunuz? Yoksa her zaman siz mi haklı olmalısınız? Geçmişini sürekli suratına mı çarpıyorsunuz? Bütün bunlar, ilişkinizde mutlu olmamanızın bir nedeni olabilir.

Bir ilişkide kendinden emin davranmayı öğrenmek önemlidir. Bununla birlikte, bir şeyler hakkında görüş bildirirken ya da bir şeyleri çözmeye çalışırken daima diğer kişiye saygı göstermelisiniz.

Asıl önemli nokta, en sonunda, taraflar arasında bir anlaşmaya varılması gerektiğidir.

Asla bunun üzerine “uyumamalısınız”. Sorunu en kısa sürede çözün; bir kenara koymayın. Bu şekilde çatışmayı geçmişte bırakırsınız ve ilişkiniz aslında güçlenir.

3. Tutku kurumuş gitmiştir

Bazen cinselliğin ne kadar önemli olduğunu ve ilişkimizin sağlığını etkilediğini unutuyoruz. Bununla birlikte, tutkunun kuruduğu ve nedenini bilmediğimiz zamanlar vardır.

İşte o zaman ilişkinizde iletişimin nasıl ilerlediğine bir göz atma zamanı gelmiş demektir.

Ne istediğinizi ifade ediyor musunuz? Benzer şekilde, seks yapmanın tadını çıkarabiliyor musunuz yoksa bir zorunluluk olarak mı görüyorsunuz? Bunun için zaman ayırıyor musunuz, yoksa başka şeylere mi öncelik veriyorsunuz?

Tutku da beslenmelidir. Birbirinize dokunmamak, sevgi göstermemek, karşınızdakini önemsediğinizi belli etmemek… Bunların hepsi tutkunun kaybolmasına neden olabilir.

Sorunu kendiniz nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız, bir çift danışmanı veya seks terapisti ile görüşmek çok olumlu bir yardım olabilir. Bu çok yardımcı olacaktır.

Bu yazımızı da okuyun: İlişkiniz bir yere gidiyor mu?

4. Bir şeylerin bittiğini kabul edemiyorsunuzdur

ayrılık konuşması yapan kadın

Yıllardır sürdürdüğünüz ilişkinizden memnun değilseniz, bunu sona erdirmek istemiyor olabilirsiniz. Gerçekte, bu, olmamanız gereken biriyle beraber olduğunuz ve geçmişteki bir aldatmanın ağırlığını hissettiğiniz anlamına gelebilir.

Bazen, “yeter” demek için, sevgi ortadan kaybolduğunda ve birlikte mutlu olmadığınızda, bir ilişkiye son vermek için cesaretimiz yoktur. Fakat, samimi ve dürüst olmak, herkesin zarar görmesine neden olan felaket bir sona götürecek bir eylemi uygulamaktan daha iyidir.

İlişkideki bir kişi mutsuz olduğunda, sorunun çözülüp çözülmeyeceğini veya ayrılmanın zamanı gelip gelmediğini anlamanız önemlidir. Bunu yapmak için kendinizi aldatmayı bırakmanız ve kendinize ve diğer kişiye karşı dürüst olmaya başlamanız gerekir.

Bir ilişki içinde, her iki insan da mutlu olmalıdır. Eğer mutsuz bir ilişki içindeyseniz, çözüm bulma zamanı gelmiş demek değil midir?


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.