Partnerinizle Aptalca Tartışmalara Girmekten Kaçınmanın Yolu

· 22 Nisan, 2017
İlişki içinde düzgün iletişim kurmak, aptalca tartışmalara engel olur. Her şey hakkında konuşabilmeliyiz ve duygularımızı biriktirmemeliyiz.

Bir ilişkide tartışma olması normaldir, ancak tüm tartışmalar aptalca bir şey yüzünden başlarsa ne olur? Aptalca tartışmalar ilişkimizi mahvedebilir, dolayısıyla bunlardan kaçınmayı öğrenmeliyiz.

Daha önce hiç pireyi deve yapmak lafını duydunuz mu? Bu ilişkideki kişiler arasındaki tartışmalarda da olur.

Bununla birlikte, tartışmaların nedeni, iletişim eksikliği ve birbirini dinlememektir.

Bir ilişkide konuşma ve dinleme eşit derecede önem taşır. Birbirinizi iyi anlamak ve konuları netleştirmek esastır.

Bunu yapmazsak, aptalca tartışmalar ortaya çıkar ve ilişkimizi etkileyecek sorunlarla karşılaşmaya başlarız. Bu nedenle bu aptalca tartışmalardan etkili şekilde kaçınmayı öğrenmek önemlidir.

Sosyal ağlar ve birlikte olduğunuz kişi ile iletişim

Sosyal paylaşım sitelerini kullanmak, birlikte olduğunuz kişi ile iletişim kurmak için harika bir seçenek olabilir, ancak bu ağlar aynı zamanda ciddi çatışmalara da neden olabilir.

Yanlış anlamalar, bir şey demek isteyen ama başka bir şey olarak anlaşılan sözler, kıskançlık, insanları arkadaş olarak kabul etmek kaçınılması gereken aptalca tartışmalara neden olabilir.

Eşinizle yüz yüze görüşmeniz her şeyden iyidir. Bu, Skype üzerinden olsa bile… Onları arayın ve yanlış anlamalara yol açabilecek mesajlar göndermekten kaçının.

Buna ek olarak, sosyal ağlarla ilgili ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun ya da şüphe en kısa sürede görüşülmelidir. Bir ilişkide yapabileceğiniz en kötü şey, bu tür olumsuzlukları kendinize saklamanızdır.

Konuşma daima çözüm yolu olacaktır. Elbette ki, mesajlarla iletişim kurmayın, ama yüz yüze görüşün. Bu iki insanın birbirini anlayabilmesinin en iyi yoludur.

Duygularınızı biriktirmekten uzak durun

Genelde aptalca tartışmaların ortaya çıkmasının sebebi bir tarafın uzun süre biriktirdiği şeyleri söylemesi ile başlar. Durum bu olduğunda, ele alınması gereken birkaç konu var.

Bir anlaşmazlık içinde kendimizi ifade etmediğimiz zaman, bunu göz ardı edebiliriz ama açıkçası, unutamayız. Sorun şu ki, duygularımız en kötü zamanda ortaya dökülüp bir tartışmaya neden olabilir.

Bunu önlemek için en iyi yollardan birinin ne olacağını biliyor musun? İlişki hakkında konuşmak için zaman ayırmak. Bu, ifade etme zamanı bulamadığınız için şişeye koyup biriktiğiniz her şeyi eşinize söylemenizi sağlayacaktır.

Eşinize, aklınızdan geçen önemli şeyleri söylemeniz gerekir, bunların çok fazla çaba gerektireceğini düşünüyorsanız bile yine de söylemelisiniz. Aptalca olabilir, ancak bunu yapmak daha aptalca bir tartışmanın ortaya çıkışını önler.

Ayrıca okuyun: İlişkinizi Güzelleştirecek 9 Aktivite

Günümüzde birçok çiftin yüz yüze kaldığı en büyük sorun, ilişkilerdeki iletişimlerinin tamamen samimi ve açık olmamasıdır. Bu nedenle, gelecekte sitem edeceğimiz şeyleri korumaya ve saklamaya devam ederiz.

Bunu yapmamalıyız. Düşündüğümüz ve hissettiğimiz şeyleri söylemekten korkmamalıyız.

Geçmişteki sorunların tekrar ortaya çıkmasına izin vermeyin

Bu, duyguları biriktirmekle çok ilgisi olan bir şeydir. Bunun nedeni, sürekli olarak geçmişe, yani bize zarar veren durumlara ya da anlara doğru bakıyor olmamızdır.

Mevcut gerçekliğiniz ile geçmişte karşılaştığınız, zaten çözülmüş bir sorunu karşılaştırmak ve bunu yeniden ortaya çıkarmak zorlu ve acımasız bir yöntemdir.

Geçmiş deneyimlerimizde ilerlememizi engelleyecek şekilde takılıp kalarak değil, umut vaat eden bir geleceğe doğru yürümek için ileriye bakmayı öğrenmeliyiz.

Geçmişteki deneyimlerini iyice aşamadığı için, günümüzde dolu dolu yaşayamayan birçok insan var. Korkular, şüpheler, travmatik deneyimler. Bütün bunları artık aşmamız gerekiyor.

Bilinen bir söz şunu der: Geç olması hiç olmamasından daha iyidir. Bu yüzden problemleri şu anda neden çözmeyelim ki? İlişkinizde tüm duygularınızı biriktirmeyin ve sorunları çözülmemiş olarak bırakmayın.

Bir ilişkiye ilgi gösterilmeli ve hatta ilişki biraz şımartılmalıdır. Bunu yapmak için, sitem etme durumlarını ortadan kaldırmak ardına duygularımızı biriktirip şişirmekten kaçınmalıyız. Bunun yerine, eşimizi affetmeliyiz ve en önemlisi, onlarla iletişim kurmalıyız.

Bazı şeyleri söylemeye korkmadan, kendinize güvenerek eşinizle yüz yüze konuşun. Bir ilişki içinde olmak, ne hissettiğinizi ve ne düşündüğünüzü anlatmak için özgür hissetmek demektir.

Bu, aptalca tartışmaları önler.