İlişkiyi Geliştirecek 5 Egzersiz

2 Haziran, 2019

Bazen, basit bir ihmalden dolayı ilişkiniz yokuş aşağı gidebilir. Bugün, ilişkiyi geliştirecek 5 egzersizden bahsedeceğiz.

Bunları ne zaman uygulamaya karar verdiğinizin veya hangisini bir diğerine göre daha önemli gördüğünüzün önemi yoktur. Gerçekten önemli olan bu egzersizleri düzenli olarak her gün uygulamaktır.

1. İlişkiyi geliştirecek yollar: Çevrenizi organize edin

romantik çift

Çevrenizdeki her şey kaos halindeyken konsantre olamadığınızı daha önce fark ettiniz mi? Bazen bu kaos hali, hayatınızın veya zihninizin biraz temizlenmeye ihtiyacı olduğuna işaret eder. 

Bu nedenle evinize ve eşinizle paylaştığınız mekanlara ilgi göstermek ilişkiyi dengede tutmak için önemli bir adımdır.

Uyum önemlidir, hem de çok önemli. Bu yüzden çevrenizdeki şeyleri organize edip düzenli tutmaya zaman ayırın. Eğer kaos içinde yaşıyorsanız, ilişkinizde kaotik olur. Çevrenizle ilgilenin.

2. Mektup yazın

Hiç eşinize mektup yazdınız mı? Çok yakın zamana kadar bu, sevdiklerinize kendinizi ifade etmenin tek yoluydu ama bugünlerde bu uygulama sanki geçmiş yüzyıllara dairmiş gibi görünüyor. Geçmişin bir parçası olarak görülse de, yazı yazmak çok yararlı olabilir.

Yazı yazmak kendinizi özgürleştirmeye, bir şeyleri salıvermeye ve birisiyle ilgili en derin duygularınızı yakalamaya olanak tanır. Bir mektup aracılığıyla, gerçek duygularınızı itiraf edebilir ve eşiniz için gerçekten nasıl hissettiğinizi ifade edebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Hangi Renkler Hislerinizi Etkiliyor?

Muhtemelen eşinizin onun hakkında ne hissettiğinizi bildiğini düşünüyorsunuzdur. Bu genelde hepimizin düştüğü büyük bir yanılgıdır.

3. Her gün sarılmak ilişkiyi geliştirecek

sarılan çift

Eşinizle birkaç yıldır birlikte olduğunuzda, sevgi işaretleri azalabilir. Bazı çiftler kamusal alanlarda yakınlık göstermeye karşı utanç duyar, bundan kaçınır. İlginçtir ki, bu durum genellikle bir ilişkinin başlangıç döneminde olmaz.

Bu nedenle, her gün en az bir kere sarılma alışkanlığı, size birbirinizi gözden çıkarmamanızı hatırlatır. Bir sarılma sizi ve eşinizi bir araya getirir. Aynı zamanda ikinize de birbirinizi ne kadar çok sevdiğinizi gösterme imkanı sağlar.

4. Planlar ayrı ayrı da yapılabilir

Eşiniz hayatınızın bir parçasıdır, ancak her zaman orada bulunması gerekmeyen durumlar da olabilir. Bir çok insan ilişki içinde oldukları kişiyle sürekli bir arada olmaları gerektiğine inanır – büyük hata.

Her zaman aynı arkadaşları paylaşmanız gerekmez. Kadın ya da erkek olsanız da, sizin iletişimde olmaktan hoşlandığınız ama eşinizin hiç de ilgisini çekmeyen arkadaşlarınız olabilir.

Ayrıca bakınız: Kendiniz Olun ve Mutlu Olun

Beraber bir hayat paylaşıyorsunuz, aynı yolu izlemeyi seçtiniz; ancak bu, yapışık ikiz olduğunuz anlamına gelmez. Kendi alanızı korumak, sağlıklı bir ilişki kurmak için kesinlikle şarttır.

5. Acele etmeden sevişin

mutlu çift

Sevişmek acele etmeden gerçekleştirmeniz gereken hoş bir olaydır.

Bununla birlikte, iş, yükümlülükler ve sıkı bir program her zaman bunu mümkün kılmayabilir. Zor olsa bile, birbirinize zaman ayırmaya ve birbirinizden zevk almaya çabalamanız gerekir.

Aceleyle sevişmeye çalışırsanız, hiç de zevkli olmayan bir rutine bağlanabilir ya da bunu tamamen geride bırakabilirsiniz, çünkü artık bu sizi mutlu eden bir aktivite olmaktan çıkar. Vücudunuz hakkında öğrenebileceğiniz şeyler bitmez. Sevişmenin mekanik bir aktiviteye dönüşmesine izin vermeyin. Sevişmenin tadını çıkarın!

Burada anlattığımız egzersizleri eşinizle zaten uyguluyor musunuz?  Bir ilişki kendi başına devam edemez: ilgi ister, ona yatırım yapan kişilerin arada bir şımartılmaya ihtiyacı vardır. Eğer ilişkinizde bu tür şeyler yoksa, bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Her şeyden öte, bu alıştırmalar eşinize onu ne kadar çok sevdiğinizi göstermenize yardımcı olacaktır. Bunları bugün uygulamaya başlayın ve ilişkinizin ne kadar güçlendiğini görün.

  • Comte-Sponville, A. (2015). El amor. Ni El Sexo Ni La Muerte.
  • Silverman, J. H., & Gasset, J. O. y. (2010). Estudios sobre el amor. Books Abroad. https://doi.org/10.2307/40119667
  • Sangrador, J. L. (1993). Consideraciones psicosociales sobre el amor romántico. Psicothema.
  • Brenlla, M. E., Brizzio, A., & Carreras, A. (2016). Actitudes hacia el amor y apego. Psicodebate. https://doi.org/10.18682/pd.v4i0.491