Sırt Ağrısını Hafifletmek İçin Önerilen Üç Aktivite

Sırt ağrısını hafifletmek için yapabileceğiniz en iyi şey aşırı güç kullanmaksızın uygulayabileceğiniz, kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı, basit aktivitelerdir.
Sırt Ağrısını Hafifletmek İçin Önerilen Üç Aktivite
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sırt ağrısını hafifletmek ister misiniz? Sırt ağrısı, vücudun her yerinde, herhangi bir sebepten dolayı ortaya çıkabilir ve bazı zamanlar diğer zamanlardan daha güçlü olabilir.

Sırtınız sahip olduğu iş yükünden ötürü, hem rahatsız edici hem de can sıkıcı bir şekilde, en sık ağrıya maruz kalan bölgelerden biridir. Genel olarak, ağrı birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir:

  • Çürükler
  • Hastalıklar
  • Doğrudan çarpmalar
  • Yorgunluk
  • Aşırı kullanım

Ancak sırt ağrısının ortaya çıkışı, yukarıda bahsi geçen konulardan farklı olabilir. Bunun açık bir örneği modern çağımızda ortaya çıkan ağrılardır. Hareketsiz bir yaşam tarzı buna tipik bir örnektir ve duruşunuz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Günümüzde sırt ağrısı

bel ağrısı
Sırt ağrısı bugünlerde çok yaygındır ve genellikle kişinin işine ya da günlük rutinine bağlıdır. Sürekli bir bilgisayarın önünde oturduğunuz bir yaşam tarzı, kötü bir duruşa sahip olmanıza neden olur.

Bu yazımıza da göz atın: Sırt Ağrıları: Önemi ve Doğal Tedavisi

Yinelenen bir hata

Mantıklı olanın tersine, sırt ağrısı yaşamaya başladığımızda hareketsiz kalarak zaman geçirmeye devam ederiz. Sırtımızı daha fazla incitmek ya da daha fazla acı çekmek istemediğimiz için bu hareket iyi bir fikir gibi görünebilir.

Ancak bu sık yapılan bir hatadır. Her ne kadar kendinize yardım etmeye çalışıyor olsanız dahi, sadece işleri daha da kötü hale getirirsiniz. Her şeyden önce, profesyonel bir görüş almak için güvendiğiniz bir doktora danışarak işe başlamalısınız.

Ayrıca sırt ağrısını hafifletmek için yapabileceğiniz işe yarar egzersizler de vardır! Biraz çelişkili gibi görünse de, bazı fiziksel aktivitelerin sırt ağrısını hafifletmek adına harika faydaları olabilir. Bu yazının devamında size, bu durumdan muzdarip olduğunuz zaman yapabileceğiniz en iyi aktiviteleri göstereceğiz.

1. Sırt Ağrısını Hafifletmek İçin Yoga

meditasyon yapan erkek
Bu etkinlik kendi içinde oldukça eksiksiz bir disiplindir. Bunun yanı sıra, içerdiği hareketleri ve onları yapmak için gereken gücü de göz önünde bulundurursak, en karmaşık egzersizlerden biri yogadır.
  • Bu egzersiz, güç, esneklik ve direnç de dahil olmak üzere, vücudun fiziksel yeteneklerini artırmaya yardımcı olur.
  • Omurga, eklemler ve nefes, yoganın temelini oluşturur.
  • Doğru bir şekilde yoga yapmak sırtınızı güçlendirmeye yardımcı olur, bu da gelecekteki olası sırt ağrılarını önlemenizi de sağlar.

2. Yüzme

Yüzmek en pratik ve sağlığınız için en faydalı olan sporlardan biridir. İster eğlenmek, ister rekabet için yüzün, etkilerini hem psikolojik hem de fiziksel olarak fark edersiniz.

Yüzmenin yaptığı olumlu şeylerin arasında, bu bölgeyi güçlendirdiği için sırt ağrısını hafifletmek konusunda size yardımcı olması da vardır. Böylece, bu problemi önlemek için oldukça etkilidir.

Dört stili olan bu spor, bel ve sırt (arka) kaslarınızın yanı sıra, kollarınızdaki ve kalçalarınızdaki kasları da güçlendirmek için çalışır. Su, hareket ederken vücudunuz için bir direnç olarak rol alır; bu da kas sisteminizi güçlendirir.

Bununla birlikte, havuzda geçirilen zaman iyileşme konusunda da yardımcı olur. Vücudun ağırlığını azaltarak, eklemleriniz ve omurganız arasındaki çarpışmayı azaltır ve sırtınız için olumlu sonuçlar üretir.

3. Pilates

sırt ağrıları için pilates
Pilates, muhtemelen günümüzün en yararlı faaliyetlerinden biridir. Bunun nedeni pilatesin işlev şeklinin çekirdek bölgeyi (bel, karın ve yan karın kasları) güçlendirmek için çalışmasıdır.

Pilates yapmak, vücudunuzun duruşu için büyük fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte, sırtınızdaki ağrı azalacak ve gelecekteki olası ağrılar da önlenecektir. Bu aktivitenin en güvenli olanlardan biri olduğu ve akıllı hareket şeklinin temeli olduğu söylenir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.