Aşk Kanıtları: İlişkiniz Ne Kadar Sağlam?

Partnerinize her gün kur yapmak ve onun nasıl hissettiğini önemsemek aşkın iki kanıtıdır ve ilişkiyi canlı ve iyi tutmanın iki yoludur.
Aşk Kanıtları: İlişkiniz Ne Kadar Sağlam?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Balayı sürecinde aşk, deli gibidir. Her yer hep coşku ve tutku doludur. Öte yandan bu süreç bitince, olgun aşkın eşiğine geldiğiniz zaman, ilişkinizin bir geleceği olması için bilmeniz gereken belli “aşk kanıtları” vardır.

Herkes, bir başka çiftin ayrılacağını ön görmüştür, çünkü doğru açıdan bakılınca her şey daha açık seçik görülür. Öte yandan konu sizin kendi ilişkiniz olunca kör ya da kayıp olursunuz. O zaman aşk kanıtları için aşağıyı okumaya devam edin ve ilişkinizin ne kadar sağlam olduğunu öğrenin.

İletişim nasıl gidiyor?

iletişim kuran çift

Her ilişkinin temeli iletişimdir. Öte yandan bugünün tek eşli ilişkilerinde bile sıklıkla etkileşim eksikliği görebilirsiniz. Ne kadar vurgu yapsak az; iletişim, aşkın hala sürdüğünün en önemli kanıtıdır.

Her şeyden öte, iletişim olmadığı sürece güven olmaz. Burada samimi iletişimden söz ediyoruz, aşağıdaki örneklerdeki gibi iletişimden değil:

  • Zamanı gelince hayır demeniz gereken şeylere evet demek, örneğin çocuk yapmak ya da evlenmek.
  • Bir başka insanı çok çekici bulmak, o kadar ki imkan bulsanız partnerinize sadakatsizlik yapacak olmak – fakat bunu partnerinizle konuşmamak.
  • Partnerinizle konuşmadan, kendilerinde bazı şeyleri değiştirmelerini beklemek. Aklınızı okumalarını ve kendi kendilerine fark etmelerini beklemek.

Bunlar birkaç adet çok zayıf iletişim örneğidir. Gerçek an gelince bunlar ciddi problemlere neden olabilir. Partnerinizle iletişime geçmekten korkmanız için hiçbir sebep yoktur. Öte yandan bundan korkmak normaldir çünkü pek çok kişinin rol modelleri de bunda pek iyi değildir.

Her şey küçük şeylere bağlı

sarılan çift

Aşkın en büyük kanıtlarından biri, küçük şeylerle ilgilidir. Bazı insanlar, insan içinde sevgisini göstermekte çok zorlanır. Bir öpücükten kaçınacak, sarılmak isterseniz engellemeye çalışacaktır ve belki onlara dokunmanıza izin bile vermeyebilir.

Öte yandan gözleri çok şey anlatıyor olabilir. Belki öğle aralarında sizi arayıp sadece sizi düşündüğünü söylüyor ya da size flörtöz bir mesaj gönderiyor olabilir. Ev alışverişine çıkıp size sevdiğiniz çikolatadan ya da arada bir en sevdiğiniz çiçekleri getiriyor mu?

Bir insanı sevdiğinizi göstermenin çok sayıda küçük yolu vardır. Onlar olmayınca sihir kaybolur ve aşk kuruyup kalır. Eninde sonunda da ölür.

İlişkiler her zaman emek istemek zorunda değildir, fakat bazen rahata alışırsınız ve bilinçsizce o kişileri kazandığınızı zannedersiniz, o zaman neden küçük şeyler artık önemini yitirir? Gerçek şu ki o kişiyi her gün kazanmaya çalışmalısınız. Sonuçta hiçbir şey kesin değildir. İlişkinize özen göstermek zorundasınız.

Onlar hakkında endişelenmek

birbirine destek veren çift

Bu, aşk kanıtlarının sonuncusudur ve burada partnerinize işin nasıl gittiğini ya da çocukların nasıl olduğunu sormaktan söz etmiyoruz. Onlara nasıl hissettiklerini sorun diyoruz.

Birini gerçekten sevdiğiniz zaman, o kişinin duygularını da önemsersiniz. O kişinin iyi olmasını, iyi hissetmesini istersiniz ve eğer iyi değilse onu dinlemeyi önerirsiniz ve en azından derdini anlatmasına izin verirsiniz.

Öte yandan bazen biraz bencil davranırsınız ve kendi sorunlarınıza o kadar dalarsınız ki partneriniz için endişelenmeyi unutursunuz. İş, planlar, aile hakkında sıkıcı konuşmalara dalarsınız. Peki ya onların duyguları?

Sağlam bir ilişki, arada aşk olduğu için sağlam değildir. Aşk yeterli değildir: İletişimle, dinlemekle, ilgiyle ve dürüstlükle beslemeniz gereken bir duygudur. Gerçekten her şey küçük şeylere bağlıdır. Eğer sağlam bir temel ve sağlıklı bir ilişki istiyorsanız, çabaladığınıza değer.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chiappo, Leopoldo. Psicología del amor. Biblioteca Nueva, Peisa, 2002.
  • Morfa, José Díaz. Prevención de los conflictos de pareja. Desclée de Brouwer, 2003.
  • Rivera, Diana, Constanza Cruz, and Catalina Muñoz. “Satisfacción en las relaciones de pareja en la adultez emergente: el rol del apego, la intimidad y la depresión.” Terapia psicológica 29.1 (2011): 77-83.
  • Testor, C. Pérez, Castillo, J.A., y Davins, M. “Psicoterapia psicoanalítica de pareja: teoría y práctica clínica.” Apuntes de psicología 27.2-3 (2009): 197-217.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.