Gözler ve Vücudumuz Hakkında Söyleyebileceği 5 Şey

Yorgun görme gücü ve alakalı diğer sorunların ötesinde, gözleriniz rengine göre, karaciğer veya safra kesesi gibi vücudunuzun diğer bölgelerinde oluşan farklı sorunları yansıtabilir.
Gözler ve Vücudumuz Hakkında Söyleyebileceği 5 Şey

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Görmek beş temel insan duyusundan biridir. Yani, gözler her insanın gündelik hayatı için en çok ihtiyaç duyduğu organlardan biri sayılır. Normal günlük yaşama sahip görme engelli insanlar vardır. Bununla birlikte onların diğer duyuları daha da gelişmiştir. Fakat sağlıklı görme yeteneğine sahip insanlar bu duyu olmadan yaşayabileceklerini düşünmezler.

göz sağlığı

Görme duyusuna sahip tüm insanların gerçekten istediği bir şey vardır. Genel olarak tanımlarsak bu, görme yeteneklerini mümkün olan en iyi halde tutmaktır. Ancak gerçekte bunu yapmak oldukça zor bir şeydir.

İlk etapta, çalışmak ve okumak için kullanılan ögeler ve cihazların (diğerlerinin yanı sıra, bilgisayarların, cep telefonlarının veya televizyonların) sonsuz bir listesi vardır.

 • Tüm bunlar gözleriniz üzerinde stres oluşturur ve zamanla görme problemlerine neden olur.

Bununla birlikte, gözleriniz aracılığıyla, diğer organlarda oluşan sorunları da tespit edebilirsiniz. Bu nedenle, bir sorunla karşılaşırsanız, zamanınızı boşa harcamamalısınız. Hedef, onlara dikkat etmek ve böylelikle vücudunuzun diğer bölgelerindeki problem belirtilerini tespit etmektir.

1. Düzensiz görmek

Bu işaretin birikmiş stres kaynaklı olması olasıdır. Ayrıca, cep telefonları ya da bilgisayarlar gibi çok parlak olan cihazlara aşırı maruz kalınması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, görüşünüzde meydana gelen düzensizlikler, hayal gücünüzün ötesinde daha kötü olan bir başka problemi de işaret edebilir.

 • Genellikle görüşünüz normaldir. Fakat, bir andan diğerine geçerken kısmen görme kaybına neden olan buğulu bir hale gelir. Bu gözlerinizde meydana gelen bir iltihaplanma belirtisidir
 • En ağır durumlarda, görüşünüzü birkaç dakika boyunca tamamen kaybedersiniz. Bu durum serebrovasküler problemleri işaret eder.

2. Sarı renkli gözler

sarı gözler

Sarı renkli iris çok yaygın değildir. İris tabakası, gözün renkli olan kısmıdır. Genellikle kahverengi ya da mavi renktedirler. Ancak, sarı da olabilirler. Bununla birlikte, olası bir sorunun işaretlerinden bahsederken, gözlerinizin sarı olup olmadığına dikkat edin. Bu çoğu zaman beyaz olması gereken gözlerinizin beyaz kısımları (göz akı) anlamına gelir.

Bu renk, karaciğerle alakası olan bir hastalığa işaret eder. Bu, karaciğer, safra kesesi ya da safra kanallarınızı etkilediği anlamına gelebilir. Çoğu vakaya vücuttaki aşırı bilirubin sebep olur. Bu madde karaciğer tarafından üretilir.

3. Bulanık görmek

Çok sayıda insan görüşlerinin üzerinde bir çeşit bulut görme eğilimindedir ve bu da olması gerektiği gibi göremedikleri anlamına gelir. Göz doktorlarına göre, bu problem ortak bir semptom taşımaktadır. Etkilenen insanlar gözlerine bir çeşit yapışkan madde sürülmüş gibi hissederler.

 • Bu işaret, kişinin katarakt oluşturmaya başlamış olabileceğini gösterir.
 • Bu durum yaşlı hastalarda düzenli olarak görülür.
 • Bununla birlikte, bu hastalıktan muzdarip genç yaştaki hastalar da vardır.

4. Düşük göz kapakları

düşük göz kapakları

Yaşlı hastalarda kırışıklıkların kademeli olarak ortaya çıkması ve ciltteki besin maddelerinin kaybı çok yaygındır. Bu, özellikle yüzünüzü çevreleyen alan için geçerlidir.

Bunun nedeni, zamanın geçişi, vücudunuzda biriken yabancı maddeler ve benzeri diğer faktörlerdir. Genellikle, besin maddelerinin kaybı düşük göz kapaklarına neden olur. Bununla birlikte, göz problemleri oluşumunda da bu durum ortaya çıkar.

Pitozis adı verilen bir hastalık göz kapaklarınızda düzensiz bir düşüklüğe neden olur ve etkilenen kişinin kaç yaşında olduğu önemli değildir. Bu sorununu tetikleyen başka faktörler de vardır. Örneğin, bağışıklık sisteminizdeki düzensizlikler ya da bir beyin tümörü.

5. Görüşünüzde yıldızlar olması

Bunlar hızlı bir hareket yaptığınızda ortaya çıkabilir (örneğin hızlı bir şekilde bir sandalyeden ya da yataktan kalkmak). Ayrıca, yalnızca sizin gördüğünüz yıldızların görüşlerinizde ortaya çıkması ve dolaşımdaki ani değişim baş dönmesine ve yönsüz hissetmenize neden oluyor.

Bunun yanı sıra eğer görsel problemleriniz varsa da yıldızları görebilirsiniz. Buna Glokom gibi problemler de dahildir. Bu hastalıkların belirtileri hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkar ve öngörülemez. Bunlar, retinanın gözün geri kalan kısmından ayrıldığını gösterir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mery, D. (2004). Visión por Computador. Computer. https://doi.org/10.1111/j.1752-1734.2009.01350.x
 • Lewington, D. (1996). 2020 vision. Managerial Auditing Journal. https://doi.org/10.1039/c6qo00867d
 • Machín, Y. F. (2015). Síndrome de visión de la computadora en trabajadores de dos bancos metropolitanos de un área de salud. Revista Cubana de Oftalmología.
 • Quintero-Fong, J. L., Orozco, D., & Meza, J. S. (2013). Respuesta visual del mutante “ojos amarillos” de Anastrepha ludens (Diptera: Tephritidae) a esferas de colores. Acta Zoológica Mexicana (Nueva Serie).
 • He, R., Fang, C., Wang, Z., & McAuley, J. (2016). Vista. In Proceedings of the 10th ACM Conference on Recommender Systems – RecSys ’16. https://doi.org/10.1145/2959100.2959152

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.