Bu Hidrojel Kornealar Milyonlarca İnsanın Görmesini Sağlayabilir

Avustralya'daki araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir tedavi, korneal hastalıklardan muzdarip milyonlarca insana görme yeteneğini geri kazandırabilir. Bu inanılmaz keşif hakkında daha fazla bilgi edinin!
Bu Hidrojel Kornealar Milyonlarca İnsanın Görmesini Sağlayabilir
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Hidrojel kornealar, pek çok insanı görme yetisini kaybetmekten kurtarabilecek müthiş bir buluş. Daha fazlası için yazımızı okuyun!

Bayan Hernandez ile tanışın. 60 yaşında ve büllöz keratopati yani kornea kistlerinden muzdarip.  Eğer tedavi edilmezse, er ya da geç görüşünü kaybedecektir. Bunu önlemek için, korneal nakli seçti.

Görüşü iyileşmedi, bu nedenle yeni bir müdahaleye ihtiyaç duydu ve başka bir kornea donörü beklemek zorunda kaldı.

Bugün, Bayan Hernandez gibi, kornea nakli için milyonlarca insan bekliyor.

Ne yazık ki, irisi örten gözün bu bölgesi için donör bulmak çok zordur. Buna ek olarak, kornealar zamanla dejenere olma eğilimindedirler.

Bu nedenle körlük genellikle insan vücudundaki en fazla sayıda sinir uçları içeren bu kompleks yapı ile ilgilidir.

Bilim adamları uzun yıllardır bir alternatif aramaktadırlar. Korneayı donör beklemek zorunda olmadan değiştirmenin ve aynı zamanda reddetme ihtimalini de ortadan kaldırmanın bir yolunu aramaktadırlar.

Çözüm mü? Hidrojel kornealar.

Bu protez kornealar, Melbourne Üniversitesinde (Avustralya) biyomedikal bilim adamı Berkay Özçelik tarafından geliştirildi.

Bu, Bayan Hernandez’in bir donör beklemek zorunda kalmadan, vücuduyla uyumlu ve kusursuz durumda kornealara sahip olmasını sağlayacaktır. Yani görüşünü geri kazanabilecek.

Burada bu inanılmaz keşif hakkında bilgi edinin.

Hidrojel kornealar: çeşitli körlük tipleri için gelecekteki tedavi

büyük göz

Önce bu inanılmaz keşfin etkisini anlamak için kornealarınızın ne yaptığına bir göz atalım. İşte bilmeniz gereken şeyler:

 • Kornea gözünüzün dış tabakasıdır.
 • Sizi mikroplardan, tozlardan ve diğer harici tahriş edicilerden korur.
 • Gözünüzün odaklanmasını sağlar. Kornea elastikiyetini kaybettiğinde veya sertleştiğinde, çevrenizdeki nesnelerin ayrıntılarını fark edemezsiniz.
 • Sağlıklı bir kornea sulu ve şeffaftır. Fakat yukarıda bahsedilen yaş ve hastalık gibi durumlar dokuyu ve işlevini etkiler.

Görüşü geri getiren kornealar

Çoğu zaman, organ bağışı konusundaki tartışmalara gelince, insanlar kalp, karaciğer ve böbrek gibi hayati organları düşünürler…

Bununla birlikte, herkesin bilmediği şey şudur ki kornea görme yetisini kaybedenleri geri döndürebilir. Bu nedenle bu alandaki bir atılımın olağanüstü olduğu düşünülmektedir:

 • Her şeyden önce hastalar artık nakil için bir donörün vefatını beklemek zorunda kalmayacaktır.
 • Buna ek olarak artık ilki reddedilirse, birden fazla nakil almak zorunda kalmazlar.
 • Hidrojel kornealar herkesle uyumlu olacaktır, çünkü reddetme ihtimalini ortadan kaldırmak için hastanın kendi kök hücrelerinden yapılacaktır.

Peki şimdi… Bu şaşırtıcı keşif nasıl mümkün oldu?

Hidrojel kornea nedir?

göz sağlığı

İşte bu korneaların nasıl oluşturulduğu:

 • Korneal endotel hücreleri, bir hidrojel tabakası üzerinde laboratuvarda kültürlenir. Bunu yapmak için, DNA numuneleri reddetmeyi önlemek için hastadan alınır.
 • Daha sonra, bu hücreler hidrojel tabakasında büyür, en sonunda bu ince tabaka hemen hemen fark edilmeyen bir kesik ile hastanın gözüne sokulabilir.
 • Yeni hücreler, korneayı her zaman nemli ve şeffaf tutmak için oksijen ve suyun pompalanması işlevini yeni korneaya geri getirebilir.
 • Hidrojel tabakası bir insan saçından (50 mikron) daha incedir ve birkaç ay sonra kendi kendine parçalanır, böylece hücreler yapay destek olmadan işlevlerini sürdürürler.

Hedef, bu yeni korneayı kalıcı kılmak, reddetmektesini önlemek ve bağışıklık sisteminin onu “yabancı cisim” olarak görmemesini sağlamaktır.

Hidrojel kornealar ile ilgili gelecek görüşleri

hidrojel kornealar

Şu an için, tüm testler bir laboratuvarda yapılmıştır ve inanılmaz bir başarı oranına sahip olmuştur. Bu arada, birçok insan şimdiden bunun körlük için çok etkili bir tedavi olduğunu konuşmaya başladı bile.

Kurucusu Berkay Özçelik bile bu tedaviden yararlanmak istiyor.

İki ay içinde testler insanlar üzerinde denenmeye başlayacak. Sonuçları bekleyeceğiz.

Kornea hücrelerinin yetiştirilmesi dünyayı karanlıkta veya bulanık görerek yaşayan milyonlarca insan için bir umut kaynağı olmuştur.

İnsanlarda denenen test sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyoruz ve pozitif sonuçlar umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Delgado C, Edgar, Durán O, Patricia, Neira S, Orlando, & Veloza G, Claudia. (2008). Queratitis por Pseudomonas aeruginosa asociada al uso de lentes de contacto de hidrogel de silicona de última generación: Reporte de un caso. Revista chilena de infectología25(4), 295-300. https://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182008000400011
 • Giráldez-Fernández, M.J., Díaz-Rey, A., García-Resua, C., & Yebra-Pimentel-Vilar, E.. (2008). Variaciones diurnas de espesor y curvatura corneal central y paracentral. Archivos de la Sociedad Española de Oftalmología83(3), 183-192. Recuperado en 18 de febrero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0365-66912008000300010&lng=es&tlng=es.
 • Córnea Artificial – Definición Y Tratamientos.Web. Apr 26, 2020.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.