Stres ve Anksiyete Arasındaki 3 Ana Farklılık

Anksiyete içeriden gelirken, stres dışsaldır. Bu yazımızda stres ve anksiyete arasındaki temel farklılıklar hakkında daha fazla bilgi edinin.
Stres ve Anksiyete Arasındaki 3 Ana Farklılık

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Birçok kişi stres ve anksiyete kavramlarını birbirleri ile karıştırmakta ve aynı şey olduğunu düşünmektedir. Fakat bugün ikisi arasındaki önemli farklılıkları ortaya çıkaracağız ve herkes için bu konuyu netleştireceğiz.

Anksiyete endişelerden, geçmiş hakkındaki düşünceler veya halen mevcut olan olumsuz deneyimlerden kaynaklanan bir reaksiyondur. Öte yandan stres dış baskının bir ürünüdür, örneğin genellikle iş yerinde yaşadığınız gibi.

Anksiyetenin tersi, bu pozitif bile olabilir, sizi daha üretken hale getirebilir ve işleri halletmenize yardımcı olur (ancak bu her zaman, herkes için böyle değildir!).

Anksiyete ve stres arasındaki farklılıklar

1. Stres ve anksiyetenin kökeni farklıdır

endişeli birisi

Stres ve anskiyete arasındaki en büyük farklardan biri, başlangıçta aynı gibi görünseler bile farklı tetikleyicilere sahip olmalarıdır.  Anksiyetere, genelde mantıklı olmayan bir korku duygusu ile gelir. (Örneğin, sevdiklerinizi kaybetme korkusu, yalnız olma korkusu veya başarısızlık korkusu.)

Öte yandan, stres, yükümlülüklerden dolayı bunalmış hissettiğinizde ortaya çıkar ve bunu yapamayacağınızı düşündürür. Günlük bir görevi iyi yapmanız için gereken her şeye sahip olmadığınızda da gelebilir (örneğin, işe gitmeden önce çocuklarınızı okul için giydirmeye yeterli bir zamanınızın olmaması).

2. Anksiyete aslında stresin bir belirtisidir

içindeki mutsuzluk

Stres ve anksiyete arasındaki karışıklık aslında ikincisinin, ilkinin bir belirtisi olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak, bu yalnızca belirli durumlarda geçerlidir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, stres bir noktada gerçekleşen bir şeydir. Gelip gitme eğilimi gösterir. Bununla birlikte, aslında “kronik stres” olarak adlandırılan da bir şey vardır.

Bu stresi atmayı başaramadığınız zaman, sizi uykunuzdan eder ve takıntılı düşüncelere ve evde sorunlara neden olur. Ardında da stresin bir ürünü olarak anksiyete ortaya çıkabilir.

Anksiyete bir stres belirtisine dönüştüğünde, ciddi bir yorgunluk, duygusal bitkinlik, motivasyon eksikliği ve hatta depresyon ile birlikte gelir.

3. Sosyal baskı strese yol açar; inançlar anksiyeteye

kafasını duvara vurmak

Stres ve anksiyete arasındaki bir diğer önemli fark ise; anksiyete, dünyayı gördüğünüz perspektifi oluşturan inançların bir sonucudur.

Örneğin, ailenizde tüm erkeklerin kadınlardan vazgeçtiğine dair bir inanç varsa, erkek arkadaşınızla ya da kocanızla birlikte olduğunuzda, bunun olacağı endişesi bir anksiyete haline gelebilir. Bu anksiyete de, kontrolcü olmak, karşınızdakine güvenmemek, her zaman sevgilinizle olmak istemek gibi belirli davranışlara yol açabilir.

Bu davranış da diğer kişinin kendini uzaklaştırmasına neden olabilir, bu da anksiyetenizi artırır. Peki çözüm? İnançlarınızı değiştirmektir.

Stressiz ve anksiyete olmadan yaşamak: bu mümkün müdür?

mutlu bir insan

Stres ve anksiyete arasındaki farklılıklara ve bunlara yol açabilecek bağlamlara baktık, şimdi şunu merak edebilirsiniz: stres ve anksiyete olmadan yaşayabilir misiniz?

Bunun cevabı “hayır” dır. Fakat yapabileceğiniz şey; tetikleyicileri azaltmaktır.  Aynı zamanda, hem stresin hem de anksiyetenin pozitif bir yanı olduğunu es geçemezsiniz. Anksiyete, zihninizdeki değiştirilmesi gereken bir şeyi (endişeler, inançlar) gözden geçirmeye teşvik eden bir uyarı halidir.

Durumlar, şeyler hakkındaki bakış açınızı değiştirmek ve aslında sizin olmayan inançları bırakmak, üzerinizde yük olan şeyleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Gitmeden, bunu da kaçırmayın: En iyi 6 öz kontrol tekniği

Bu arada, stres bazen aslında çok pozitiftir çünkü sizi yola devam ettirir. Daha üretken olmanızı sağlar ve hatta son teslim tarihlerinde size yardımcı olur.

Bununla birlikte, stres hali uzamamalıdır. Bunun yalnızca zamanın bir anı olduğundan ve normal hayatınızın bir parçası haline gelmediğinden emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.