Kadınlar Arasındaki Dostluk Stresle Savaşmanın Harika Bir Yoludur

Dostluk son derece sağlıklı ve herkes için faydalıdır. Hatta kadınların stresle mücadele etmesine yardımcı olabilir!
Kadınlar Arasındaki Dostluk Stresle Savaşmanın Harika Bir Yoludur

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Dostluğun neden insanlar için yararlı, sağlıklı ve gerekli olduğunu açıklamak için binlerce argüman verebiliriz. Ama bu bile aslında yeterli olmayacaktır. Kadınlar arasındaki dostluk stresle savaşmak için birebirdir. Bunu biliyor muydunuz? Detaylar için okumaya devam edin.

Bununla birlikte, sosyal psikoloji ve sağlık alanlarında, bu duruma ilişkin çok daha özel ve ilginç  şeyler gösteren birçok çalışma yapılmaktadır. Kadınlar arasındaki dostluk, erkekler arasındaki dostluğa kıyasla çok daha yoğun ve olumlu bir etkiye sahiptir.

Hatta bu bağlantı hissi ve karşılıklı anlayış stres ve kaygıları azaltmak için yeterli bir yoldur. Bununla birlikte, sağlığınız ve mutluluğunuz üzerinde olumlu etkilere sahip olan bir arkadaşa sahip olmak, bir sürü arkadaş edinmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Bir elin parmağını geçmeyen, anlamlı dostluklar kurmalısınız. Bugünkü yazımızda kadınlar arasındaki dostluk ve bu dostlukların hayatımız üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz.

Bu boş dünyada önemli olan tek şey güzel ilişkilerdir

gün batımı ve kalp yaprak

Artık hepimiz eskiye göre çok daha kolay iletişim kurabiliyoruz; ancak bu durum bizi birbirimizden daha fazla uzaklaştırdı. Sosyal medya hesaplarımızda bir sürü arkadaşımız var.

Ayrıca, anında mesajlaşma sistemleri aracılığıyla birbirimize çok kolay ulaşabiliyoruz. Gerçek hayatta kolayca ifade edemediğimiz duyguları temsil etmek için emojiler (dijital karakterler) kullanıyoruz.

Sosyal medyada gruplar oluşturuyoruz, bu tür platformlar aracılığıyla birbirimize günaydın ve iyi geceler diyoruz. Ancak sahip olduğumuz etkileşim ne kadar çok olursa olsun, yaşadığımız “bir şeyleri özleme” hissi de o kadar fazla oluyor.

Özlediğimiz şey ise etrafımızda özel insanlar görmek olabilir. Bu da hayattan aldığımız zevki azaltabilir. Yüz yüze görüştüğümüzde mutlu olduğumuz ve kendimizi yakın hissettiğimiz insanlar bizim için özeldir. Bu insanlarla çıkarsız dostluklar kurabiliriz ve her şeyi paylaşabiliriz.

Aslında, bu varoluşsal boşlukla mücadele etmenin duygusal bir yolu, güçlü sosyal ilişkilere sahip olmaktır. Eğer kadınlardan bahsedersek, kadınlar arasındaki dostluk çok daha güçlüdür.

Kadınlar strese farklı tepki verir

kahve ve muhabbet

Stresle nasıl başa çıkılacağını anlamak için, nöropsikolojinin büyüleyici dünyasına girmeliyiz. Bir kadın uzun süre anksiyete ve stres yaşarsa, kortizol ve epinefrin kan dolaşımındaki nörotransmitleri etkiler. Bu, kan basıncını ve kan şekeri seviyesini yükseltir.

Oksitoksin, kadınlarda nörotransmitter gibi davranan bir hormondur ve stresin olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Oksitosin, kortizol ve epinefrinin üretimine karşı koymanın yanı sıra, kadınları sakinleştirir, korkularını azaltır ve onlara hoş bir güvenlik hissi verir.

Bununla birlikte, stres erkekleri daha karmaşık bir şekilde etkiler. İlk olarak, erkekler daha az oksitoksin üretir. Kadınlara kıyasla oksitosinin varlığından fayda görmedikleri için, öfke problemlerini daha üst seviyerlerde yaşarlar.

Ayrıca, kendilerine daha fazla duygusal kısıtlamalar koyarlar. Örneğin, duyguları ve duygusal hayatlarıyla ilgili konuşmayı pek sevmezler. Bütün bunlar, erkeklerin stresten daha çok etkilenmesine neden olur.

Kadınlar arasındaki dostluk oksitoksin üretimini destekler

dostluk sağlıklıdır

Kadınların, empatiye dayalı bağlantılar kurmaları için başkalarıyla “iletişim halinde olmalarını” gerektiren biyolojik bir ihtiyaçları vardır. Bütün bunlar kadın beynindeki oksitosin seviyesinin yüksek olmasıyla ilgilidir. Bu, dikkat ve ilgiyi teşvik etmeyi amaçlayan bir hormondur.

Böylece, stres ve korku yaşandığında, yaşam adeta bir hız treni haline gelir ve böyle durumlarda kadınlar bu korkuları kontrol etmek, sakinleşmek ve problemleri çözmek için dostluk kavramına sığınır.

Ayrıca, arkadaşlığın kadınları farklı kılan, aynı zamanda romantik bir ilişki veya bir akraba ile olan ilişkiyi tamamlayan bir boyut olduğu unutulmamalıdır. Sağlam ve anlamlı bir arkadaşlığa sahipseniz, düşüncelerinizi ve duygularınızı sanki ailenizden biriyle konuşuyormuş gibi paylaşabilirsiniz.

Ayrıca arkadaşlarınızın, sorunlarınızı çözmek zorunda olmadığını da biliyorsunuzdur. Bu onların görevi değildir. İhtiyacınız olan, sizi dinlemeleri ve anlamalarıdır. Sonuç olarak, olumlu, sağlam ve saygılı bir arkadaş çevresi hepimiz için sağlıklı ve tatmin edici bir hayatın anahtarıdır.

Bununla birlikte, kadınlar için bu duygusal bağ daha yoğun ve daha gereklidir. Eski arkadaşlarınızla bir fincan kahve içmek kadar güzel hiçbir terapi yoktur. Sorunlarınızı hemen unutursunuz.

Öne çıkarılmış görsel  © wikiHow.com’a aittir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.