Gerçek Dostluk: Engelli Dostlarına Dünyayı Gezdirdiler

Dostluk, hayal kurmak ve kararlılık...Spinal müsküler atrofi hastalığına rağmen 29 yaşındaki Kevan Chandler dünyayı dolaştı. Bu inanılmaz ilham verici öykünün devamını yazımızda..
Gerçek Dostluk: Engelli Dostlarına Dünyayı Gezdirdiler

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Gerçek dostluk çoğunlukla sevdiklerimizin ihtiyaçlarına fedakarca koşmaktır. Bu hikayede ise dostluğun mucizesine 29 yaşındaki Kevan Chandler ve arkadaşları Tom Troyer, Philip Keller, Benjamin Duvall ve Luke Thompson ile tanıklık ediyoruz.

Bu Amerikalı arkadaş grubu tatilde Avrupa seyahati yapmayı planlarken, Kevan’sız gitmek istemediler. Üstelik Kevan’ın hayali dünyayı dolaşmaktı. Gelin bu gerçek dostluk hikayesine birlikte göz atalım.

Gerçek dostluk: Hayalleri gerçekleştirmek

dünyayı gezen arkadaşlar

Kevan Chandler, spinal müsküler atrofi adındaki, kaslarda zayıflık ve yürüme engeli olarak tanımlanan ağrılı, dejeneratif hastalıktan muzdarip olan bir yazardır.

Bu hastalık onu pek çok fiziksel aktiviteden mahrum bıraksa da, onu dünyayı görme ve yeni yerlerde maceralara atılma hayalinden vazgeçirmedi. Normalde Kevan tekerlekli sandalye kullanıyor; ancak ulaşamadığı bazı yerler de mutlaka oluyor.

Ancak bu Kevan’ın arkadaşları için bir sorun değildi ve ona uygun bir sırt çantası ile oturma matı tasarladılar. Yaklaşık 30 kg ağırlığındaki Kevan’ı yol boyunca sırayla taşıdılar.

İlk macerası arkadaşlarının 2015’te North Caroline seyahatini planlamasıyla başladı. Fiziksel durumu yüzünden Kevan onlara katılamayacağını düşünüyordu. Ancak arkadaşlarının Kevan için başka planları vardı.

Böylece dünyayı keşfetmek için Kevan’ı bir sırt çantasıyla gittikleri her yere taşıdılar. İlk yolculuk oldukça başarılı geçince başka yerlere de gitmeye karar verdiler. Böylece Avrupa’ya, Kevan’ın hiçbir zaman göremeyeceğini sandığı şeyleri görmeye gittiler. Kaleleri, yer altı mezarlarını, manastırları ve ormanları gezdiler.

Hayalleri gerçekleştirmek için engelleri aşmak

kevan'la dünya turu

Kevan’ın arkadaşları için bu kas hastalığı, onun hayallerinin diğer insanlarınkinden daha küçük olmasına sebep değildi. Kevan için bir sırt çantası yapmak ve ihtiyacı olan şeyleri yanlarında taşımak dışında, onun için GoFundMe üzerinden bir de kampanya başlattılar.

Böylece muhteşem maceraları için gereken maddi desteği sağlamış oldular. Ayrıca bütün fotoğrafları ve videoları takip edebileceğiniz “We Carry Kevan” adında bir blog ve instagram hesabı açtılar. Üstelik yakında bu muhteşem deneyimden hikayelerle oluşturulacak bir belgesel yapmayı planlıyorlar.

Gerçek dostluk neler öğretti?

gerçek dostluk hikayesi

Bu arkadaş grubu Avrupa’yı ziyaret edip İngiltere, Fransa ve İrlanda gibi muhteşem yerleri gezdiler. Kevan, normalde onun için gitmesi imkansız olan yerleri görmek istedi.

19 gün boyunca Avrupa’yı gezip müthiş manzaralar, dağlar, inanılmaz şehirler ve unutulmaz günbatımlarını seyrettiler. Arkadaşları Kevan’ı taşımak için fiziksel olarak kendilerini bu yolculuğa hazırlamak zorundayken; Kevan da tekerlekli sandalyesini ve bağımlılığını bırakıp arkadaşlarına güvenmek zorundaydı.

Yani her şey o kadar da kolay olmadı… Kevan bunun yalnızca kendisiyle değil; tüm arkadaş grubuyla ilgili olduğunu söylüyor. Kevan destek almanın, zorluklarla sınanmanın, başarıların ve hatta başarısızlıkların yeniden başlamak için çok önemli olduğuna inanıyor.

“Bu yolda attığım her adımda; ailem, arkadaşlarım ve Tanrı vardı. Gücümü bunlardan alıyorum. (Herkes gibi!)

Umarım, ben de onlara ihtiyaçları olan gücü verebilirim; çünkü mesele tam olarak birbirimizi cesaretlendirmek. Çünkü hayat birlikte yaşanır. Hepimiz, aslında birbirimizle daha güçlü ve daha cesuruz.”

Kevan

Okumanızı öneriyoruz: Kendinizi Zehirli Aile Üyelerine Karşı Koruyun

İlham Kaynağı

Bu inanılmaz yolculuğun hikayesi ve gerçek dostluk sayesinde Kevan, başka engelli insanlar için ilham olmak istiyor. Kevan, gerçekleştirilemeyecek bir hayal ve üstesinden gelinemeyecek bir zorluk olmadığının fark edilmesini istiyor.

Kevan Chandler ve arkadaşlarının hikayesi bize dostluğun önemini bir kez daha gösteriyor. Bu hikaye bize sabır, pozitif düşünce ve inanç ile bütün zorlukların üstesinden gelinebileceğini ve hayallerin gerçekleştirilebileceğini öğretiyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.