İyi Arkadaşlar ve Onların 7 Özelliği

Birçok kişi için iyi bir arkadaş onlara sadece iyi şeyler söyleyendir. Bilakis, gerçek arkadaş size en kötü gerçekleri bile anlatan kişidir.
İyi Arkadaşlar ve Onların 7 Özelliği

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hepimizin farklı arkadaşlık ilişkileri vardır. Kimi arkadaşlarımızı hayatımız boyunca tanırız, bazıları ise hayatımızın sadece bir kısmında bizimle beraberdir. Bazı iyi arkadaşlar gelip geçer; ama öyle ya da böyle her zaman oradadırlar. Ancak hepsini harika yapan birkaç ortak şey vardır.

İyi bir arkadaş her zaman yanımızda olandır; ama çoğu zaman bu durum çok da gerçekçi değildir. Hayatınızın bir döneminde istemediği için sizin yanınızda olmayan bir arkadaştan bahsetmiyoruz.

O da aynı zamanda hayatını yaşıyor ve hedeflerini gerçekleştiriyor olabilir. Eğer bir arkadaş ile iyi bir arkadaş arasındaki farkı anlamakta güçlük çekiyorsanız, bilmeniz gereken bazı şeyler vardır:

İyi Arkadaşlar ile Aramızdaki İlişki

1. İyi arkadaşlar gelişmek için zamana ve yalnız kalmaya ihtiyacınız olduğunu bilir

İyi arkadaşlar sadece başarılarınızla mutlu olmaz; aynı zamanda hayallerinizi gerçekleştirmek için de sizi motive eder. Bu durumun aranızı açabileceğini bilirler; ancak sizin için her zaman oradadırlar.

Çünkü kişisel olarak, profesyonel olarak ve insan olarak büyüdüğünüzü görmek isterler. Bir arkadaşınızın iyi olup olmadığını anlamanız için birkaç yol vardır. Bunlardan biri, sınırlarınızı iyi anlamda aşmak için sizi motive edip etmediklerine bakmaktır.

Eğer olacaklardan korkuyorsanız, iyi arkadaşlar bu durumda sizin yanınızda olurlar. Korkularınızı yenmeniz için sizi zorlarlar ve bazen sizi kendi alanınızda yalnız bırakırlar. Tabii ki, onların da hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğinin farkında olmalısınız.

2. İyi arkadaşlar ile aranızda doğal bir ilişki vardır

iyi arkadaşlar

İyi arkadaşın bir diğer özelliği ise bir şeyler için zorlamak zorunda olmamanızdır. Hatta, her şey olabildiğince rahattır. Muhtemelen onlarla beraberken tuhaf, sessiz anlar olmuyordur.

Aynı zamanda, bir romantik ilişkide olduğu gibi her şeyi planlama gereği duymuyorsunuzdur. Planlar ve diğer şeyler siz onları zorlamadan gerçekleşir. Böyle bir arkadaşla beraberken, hiçbir probleme ya da kısıtlamaya takılmadan kendiniz olabilirsiniz.

İyi arkadaşlar mükemmel olmanızı beklemezler ve sizin de bir insan olduğunuzu bilirler. Her şeyden önemlisi, birbirinizi olduğunuz gibi kabul eder ve beraber büyürsünüz.

3. Arkadaşlığınız zaman faktöründen etkilenmez

İyi bir arkadaşınızın tüm hayatınız boyunca sizinle olması gerekmez. Hatta, her ikiniz de ayrı yollara gidersiniz. Vakit bulunca buluşur, konuşur ve birbirinizi motive edersiniz. Bu tarz bir arkadaşlık yıllar boyu görüşmeseniz de devam eder. Tekrar buluştuğunuz gün, sanki aradan hiç zaman geçmemiş gibi devam edersiniz.

Bu makalemiz de ilginizi çekebilir: Gerçek Bir Arkadaşın 6 Özelliği

Onlarla olan arkadaşlığınız şartlar üzerine kurulmamıştır. Statünüzden, mesleğinizden ve diğer faktörlerden etkilenmez. Kim olduğunuz, nasıl bir insana dönüştüğünüz ya da problemlerinizin onlar için bir önemi yoktur. İyi bir arkadaş her zaman aynısını hisseder.

4. İyi arkadaşlar ne düşündüklerini söyler

karşılıklı oturmuş kadın ve adam

Birinin yaptığınız şeyin kötü olduğunu düşünmesi onu söyleyeceği anlamına gelmez. Ancak iyi arkadaşlar, yanlış olduğunuzu söylemekte bir problem yaşamazlar. Sadece yanlış olduğunuzu söylemekle kalmaz, ne zaman yanlış yaptığınızı da söylerler.

Çünkü size insan olarak değer verirler ve sizin büyüdüğünüzü görmek için oradadırlar. Düşüncelerinizi ya da kararlarınızı değiştirmeye zorlamazlar; çünkü sadece sizin değiştirebileceğinizi bilirler. Eğer zaman onların haklı ve sizin yanlış olduğunuzu gösterirse, onlar yine sizi desteklemek için oradadırlar.

5. Her zaman sizi düşünürler ve iletişimi kesmezler

Daha önce de söylediğimiz gibi, iyi arkadaşlar kendi yolunda ilerler; ama sizinle olan iletişimi kesmezler. Çünkü öyle ya da böyle sizi düşünürler. Günümüzde, teknoloji sayesinde fiziksel olarak birlikte olmasalar da aslında her zaman birliktedirler.

Hiç beklemediğiniz bir anda size bir e-posta gönderirler ya da sosyal medya üzerinden sizinle iletişime geçerler. Böylece onların planlarından ve hayallerinden haberdar olursunuz.

Sürekli iletişim halinde olmanızı beklemezler. Ama aynı zamanda sizinle konuşmaya ihtiyaçları olduğunu bilirler. Bazen iyi anılarını paylaşırlar, bazen de konuşarak zorlu zamanların üstesinden gelmelerine yardımcı olursunuz.

6. Paylaşırlar

bir arkadaşla vakit geçirmek

Dünyanın öbür ucunda bile olabilirler; ama iyi arkadaşlar hayatın inişlerinde ve çıkışlarında her zaman sizinle beraberdir. Üniversiteden mezun mu oldunuz? Ya da ilk defa çocuk sahibi mi oldunuz? Bunların bir parçası olmak isterler.

Hemen bir uçak bileti alıp yanınızda olamayabilirler; ama sizden bir fotoğraf ya da video göndermenizi isterler. Ve sadece güzel zamanlarda değil, zor zamanlarınızda da sizin yanınızda olurlar.

Boşanma, sevdiğiniz birinin kaybı gibi zor durumlarda ellerinden geldiği kadar sizin yanınızda olurlar. Her zaman bir yerlerde sizi düşünen biri olduğunu bilirsiniz.

7. Sizi olduğunuz gibi kabullenirler

Herkesin problemleri vardır. İyi arkadaşlar bunların farkındadır ve sizi olduğunuz gibi kabullenirler. Sizi bir ortama ya da zamana uydurmak için değiştirmeye çalışmazlar; hatta, kendiniz olmanız için size destek olurlar. 

Tek amaçları sizi daha iyisi için değiştirmeye çalışmak olabilir ve ne zaman ve nasıl değişeceğiniz konusunda sizi özgür bırakırlar. Peki ya siz? İyi bir arkadaş mısınız? İyi bir arkadaşa sahip olacak kadar şanslı mısınız? Onlara ne kadar değerli olduklarını söylediniz mi? Hemen bugün iyi bir arkadaşınızla iletişime geçin!

İlginizi çekebilir ...
Gerçek Arkadaşlar Bulmanın Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Gerçek Arkadaşlar Bulmanın Yolu

Gerçek dostların bir elin parmaklarını geçmeyeceğini söylüyorlar. Gerçek arkadaşlar her zaman bizim tarafımızda olan ve bizi dinleyen insanlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.