Gerçek Bir Dostun 6 Özelliği

Yıllar boyunca görüşmeseniz bile, aranızdaki dostluk gerçekse geçen yılların hiçbir anlamı olmaz.
Gerçek Bir Dostun 6 Özelliği

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kendinize iyi dostlar biriktirebildiniz mi? Gerçek bir dost olduğunuzu düşünüyor musunuz? Hepimizin bu hayatta yanımızda olacak insanlara ihtiyacımız var. Fiziksel olarak yanımızda olup olmamaları bu gerçeği değiştirmez.

Yine de bizi daha iyi bireyler olmaya teşvik edebilirler. En çok ihtiyacımız olduğunda dostlarımız bizi dinlerler. Bugün, sizlere gerçek bir dostun bazı özelliklerinden bahsedeceğiz.

1. İyi bir dost sizi yargılamadan dinler

arkadaşlık

İnsanlar, hisleriyle ve fikirleriyle başkalarına yardımcı olmayı sever. Çoğu kez, birbirimizle önemli şeyler paylaşırız. Bazen de anlattıklarımız eleştirilir. Egomuzun etkisinden kurtulamıyorsak, arkadaşlarımızı, ailemizi ve eşlerimizi olumsuz bir şekilde eleştiririz.

Gerçek dostlar, yıkıcı bir eleştirinin anlayış ve destek bekleyen bir insanı inciteceğini bilirler. Sorunlarını dinlemenin onlara yardımcı olacağının da farkındalardır. Ayrıca, tavsiye verseler bile, kararlarını etkilemek istemezler.

Gerçek bir dost, hiçbir şeyi değiştirmeyi düşünmeden sadece yardım eder ve destekler. Arkadaşını dinlemenin, onu tümüyle anlamak olduğunu bilir.

2. Görüşlerinize önem verirler

Arkadaşlarınız fikirlerinize karşı çıkabilir. Gerçek dostlarınızın, her zaman davranışlarınızı onaylaması gerektiğini düşünmeyin. Yanlış bir şey yaptığınızda bunu onaylamayacaklardır.

Aslında, tam tersine gerçek bir dost size fikrini dürüstçe söyleyebilmelidir. Eğer sizin yanlış bir şey yaptığınızı düşünüyorlarsa, bunu yüzünüze söyleyecektir. Bu da aranızda bir tartışmaya neden olabilir.

Unutmayın, yapıcı bir eleştiri ya da farklı bir düşünce sizi incitmemeli. Farklı fikirleri tartışmak kavga etmek anlamına gelmez. Gerçek şu ki, tartışmak sağlıklı bir eylemdir.

Sevdiğiniz bir kişiye neyi yanlış yaptığını söylemek ve eleştiri kabul edebilmek oldukça önemli bir şeydir. Unutmayın, bu kişisel bir şey değil. Bir dost olarak, yapabileceğiniz en küçük şey mümkün olduğunca samimi olmaktır.

3. Arkadaşları için endişelenirler

Kendinize daha önce hiç “Acaba arkadaşlarım sadece benden bir şey isteyeceklerinde mi beni arıyorlar?” diye sordunuz mu? Bir arkadaşınız hakkında böyle bir şey düşünmeye başladığınızda, ona olan güveninizi kaybedersiniz. Sonra da aranızdaki ilişki zayıflamaya başlar.

Maalesef, bu kişiyi artık arkadaşınız olarak değil sizden bir şeyler isteyen birisi olarak görmeye başlarsınız. Ya eğlenmek istiyorlardır ya da bir şeylere ihtiyaçları vardır. Hoşunuza gitmese de gerçek bu, ancak böyle bir durumun varlığından haberdar olmalısınız.

İşler neyse ki öteki türlü de gelişir. Yani hep yanınızda olacak gerçek bir arkadaş da bulabilirsiniz. Sizi destekleyen ve büyümenizden memnun olan bir arkadaşlıktan bahsediyoruz. Bu tarz bir arkadaşlık yıllarca görüşmeseniz de devam eder. Tekrar buluştuğunuz gün, sanki uzun bir zaman geçmemiş gibi devam edersiniz.

4. Her zaman oradadırlar

Kişisel farklılıklar, tartışmalar, zaman, ve mesafe gerçek bir arkadaşı sizden alamaz. Hatta, kötü durumaların arkadaşlığınızı bitirmeyeceğinin garantisi verirler.

Kötü bir tartışma mı yaşadınız? Sizi bulup konuşmaya çalışacaklardır. Okumak için bir başka ülkeye mi gittiniz? Sevdiklerinizle iletişimi koparmayın.

Arkadaşlık büyümelidir. Onu güçlü tutmaya özen göstermeliyiz. Bu yüzden, diğer insanın hayatındaki önemli anlarda onun yanında olmak gerekir. Arkadaşınızın başarılarını fesatlık ya da kıskançlık olmadan kutlamalısınız.

Onlarla birlikte üzülün. Zor zamanlarda onlara ağlayacak bir omuz verin. Bazen fiziksel olarak arkadaşınızın yanında olmak mümkün olmayabilir. Ancak, gerçek bir arkadaş orada olmanın her zaman bir yolunu bulur.

5. Birbirlerine güvenirler

dost

Dedikodu ve iftira her ilişkiyi etkileyebilir. Gerçek ve geçici arkadaşlar arasındaki fark, gerçek bir arkadaş nasıl güveneceğini bilmesidir. Dışarıda olayları çarptıran insanların olduğunu bilirler. Diğerlerinin ne söylediğine inanmazlar.

Eğer ilişkinizi korumak istiyorsanız, arkadaşlarınızı dinlemeyi öğrenmelisiniz. Eğer bir şüpheniz varsa önce onlarla konuşun. Fikirleri, saklı başarısızlıkları, dedikodukları ya da negatif yorumları etrafa yaymayın. Ayrıca, bir başka insanın negatif yorumuna dayanarak arkadaşınızla aranıza mesafe koymayın.

6. Dürüst ve vefalıdır

Gerçek bir arkadaş her durumda vefalıdır. Arkadaşları hakkında kötü şeyler söylemezler ve başkalarının da kötü söz söylemesine izin vermezler.

İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüz zamanlarda sizi korurlar. Ama aynı zamanda kendi problemlerinizi çözmek için size vakit tanırlar. Haksız olduğunuzu söylemek için sizi eleştirmezler. Düşüncelerini size açıkça söylerler.

Sizi yönlendirmezler; böylece siz de kendi kararlarınızı, başarı veya başarısızlıklarınızı yaşarsınız. Tüm bunlar olurken, size yoldaşlık ederler ve şartlarınızın daha iyi olması için size yardım ederler. Ancak, hayat problemlerinizi sizin için çözmezler.

Bu yazı size bir arkadaşınızı hatırlattıysa hemen onu arayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.