Sürekli Şikayet Eden İnsanlar Enerjinizi Harcar

Sürekli şikayet eden insanlar tarafından çevrelenmiş olmakla ilgili problem, ruh halinizi etkilemeleri ve size ait bile olmayan sorunlarla sizi aşağı çekmeleridir.
Sürekli Şikayet Eden İnsanlar Enerjinizi Harcar

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2019

Modern yaşam tarzımız o kadar talep gerektiren bir hale geldi ki, herkes kaçınılmaz bir şekilde bir noktada uğraşmak zorunda oldukları şeyler hakkında sürekli şikayet eder hale de geldi.

Bu karmaşık ya da acı verici durumlarda gerginliği azaltmanıza izin veren doğal bir tepkidir. Bununla birlikte, bazen siz farkına bile varmadan enerjinizi çalar. Arkadaşlarınız zor zamanlar geçirirken empati göstermek kötü bir şey değildir.

Yine de, neredeyse her şey hakkında şikayet eden kişileri dinlemek hayal edebileceğinizden daha zararlı olabilir. En rahatsız edici yönü, bu davranışın çok toksik ve manipülatif bir hale gelebileceğidir.

Çünkü artık orada olmak istemediğiniz için duyarsız ya da bencil olduğunuzu düşünmeye başlarsınız. Bu nedenle, kronik bir şikayetçiyi tanımlamayı öğrenmek ve olumsuz yönlerinin sizin yaşamınıza olan etkilerini anlamak önemlidir.

Sürekli şikayet eden kişinin profili

mutsuz kadınlar

Bu kişi, sahip olduğu yaşamı inkar ederek hayatını sürdürür. Sahip olduğu ya da sahip olmadığı şeyler hakkında şikayet ederek her zaman kurban rolünü üstlenmeye çalışır. Her şeyden önce, ona en çok eziyet eden şeyleri değiştirmek için hiçbir şey yapmaz.

İlk bakışta normal gözükebilir. Bununla birlikte, zamanla, şikayetlerinin, geçirmekte olduğu zor bir durumun bir sonucu olmak yerine, yaşam biçimlerinin bir parçası olan bir alışkanlıktan kaynaklandığını fark edersiniz.

Bu durum ya bilinçli ya da bilinçsiz bir manipülasyon şeklidir. Şikayet eden kişi, kendi yaşamına dair sorumlulukları yüklenmekten kaçınmak için suçluluk, merhamet ya da dayanışma yaratmaya çalışmaktadır.

Birdenbire, onların kendi sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak ya da en azından o sırada gözyaşlarını silmek için her zaman orada bulunmak sizin göreviniz gibi hissedersiniz.

Sürekli şikayet eden insanların etrafında olmanın sonuçları

Sürekli şikayet eden insanlar o kadar negatiftir ki; birdenbire kapasitenizin çok daha üstünde olan bir yükün altındaymış gibi hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu türden kişilere tavsiye verme ya da yardım etme yeteneğine sahip olsanız bile, onların doğalarına maruz kalmak enerjinizin önemli bir bölümünü sindirmek için yeterlidir.

Bunu net bir şekilde görmeniz zor olsa da, başka bir insanın içinde bulunduğu durumun bir sonucu olarak oluşan duygular nedeniyle, beyninizde değişiklikler meydana gelir. Hayal kırıklığı, suçluluk ve üzüntü gibi duygular beynin hormon salgılayan süreçlerini değiştirirler. Bu durum, aşağıdakilerin riskini artırmaktadır:

  • Duygusal dengesizlikler
  • Problem çözme zorluğu
  • Konsantrasyon azalması
  • Olumsuz düşünceler

Sürekli şikayet eden biriyle yüzleşmek için neler yapabilirsiniz?

Yaşamdaki her şey planladığınız şekilde değildir. Sonuçta, genellikle istemediğiniz veya beklemediğiniz zorluklarla yüzleşmeniz gerekir. Bununla birlikte, kendinizi hayal kırıklığı ve acıdan sakınmak gereksizdir. Sonuçta, bunlar başa çıkmanıza ve ilerlemenize engel olan tutumlardır.

Şikayet etmek için harcadığınız enerji, engel gibi görünen durumların üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjidir. Bu nedenle, kronik bir şikayetçi olmaktan kaçınmanın yanı sıra, oturup şikayet dinlemeye ihtiyaç duymadığınızı da anlamanız önemlidir.

Kendi hayatınızla uğraşmak için o enerjiye ihtiyaç duyduğunuz halde, başkalarının sorunlarını çözebilecekmiş gibi hareket edemezsiniz. Dolayısıyla, ne yapabilirsiniz?

1. Biraz mesafe koyun

dur işareti

Bu insanlardan mümkün olduğunda uzak durmaya çalışın, çünkü sizi sadece manipüle etmeye çalışırlar. Onlara dikkatinizi ne kadar az verirseniz, enerjinizi onların olumsuz düşüncelerini dinlemeye harcamanız gerekmediğini anlarsınız.

2. Sorunlarının kendilerine ait olduğunu anlamalarını sağlayın

Onların şikayetlerini dinlemek için zaman ayırsanız bile, kendi düşünce biçimleri yüzünden bu sorunları yaşadıklarını anlamalarına izin verin. En önemlisi, durumun sizi etkilemeye başlamadığı konusunda emin olun ve onlara kendi imkanlarıyla çözüm yolunda adım atmalarını tavsiye edin.

3. Zayıflık göstermeyin

teselli etmek

Bu insanlar, olumsuz tutumlarıyla başkalarını manipüle edebilecek yetenekler göstermişlerdir. Bu yüzden ortaya çıkan her problem hakkında onlara yardım etmeye istekli olmadığınızı göstermek için bir takım kalkanlar bulundurmanız şarttır.

Her ne kadar empati göstermek bazen kaçınılmaz olsa da, durumu kontrol altında tutmaya çalışın; ki sorun sizi ilgilendirmediği halde yardım etme ihtiyacı hissetmeyin.

4. Sınırlar koyun

Son olarak, bir kişinin trajedilerini ve şikayetlerini sizinle paylaşmamasını talep etme hakkına sahip olduğunuzu unutmayın. Her gün tüm bu olumsuz düşüncelerini duymaktan bıktıysanız, onlara önem vermediğinizi ve onlar adına ağlamak için bir omuz olmayı tercih etmediğinizi söyleyin.

Sürekli şikayet eden bir arkadaşınız ya da bir akrabanız var mı? Harekete geçmenin vakti geldi! Onların peşinden gitmekten kaçının. Aksi takdirde, bir noktada, tüm bu olumsuzluklarının kendi hayatınızı etkilediğini hissetmeye başlarsınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Moya-Albiol, L., Herrero, N., and Bernal, M.C. (2010). Bases neuronales de la empatía. Revista de Neurologia 50, 89–100.
  • Kamenetzky, G.V., Cuenya, L., Elgier, A.M., López Seal, F., Fosacheca, S., Martin, L., and Mustaca, A.E. (2009). Respuestas de frustración en humanos. Terapia Psicologica 27, 191–201.
  • Reguera Nieto, E.A. (2015). Apego, Cortisol y estrés en adultos, una revisión narrativa. Revista de La Asociación Española de Neuropsiquiatría 35, 53–77.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.