Organlarınız ve Duygularınız Nasıl İlişkilidir?

Zihinsel sağlığınız için duygularınızı kontrol altında tutmaya çalışmanız her zaman önerilir. İster inanın ister inanmayın, iç organlarınız duygusal durumunuzdan etkilenebilir.
Organlarınız ve Duygularınız Nasıl İlişkilidir?
Nelton Abdon Ramos Rojas

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Duygu durumunuzun organlar üzerinde ne gibi etkileri olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Geleneksel Çin tıbbına göre, vücudumuz doğal olarak her uyarıcıya tepki verir – dışarıdan ya da içeriden olsun – farklı tepkimelerden oluşan bir bütün oluşturur.

Açık olan şu ki, bedenlerimiz, sadece hayatta kalmamızı sağlamak için besinleri enerjiye dönüştüren, temel metabolizmaya ait fonksiyonları yerine getirmek üzere tasarlanmamıştır.

Gerçekte, aldıkları tüm farklı uyaranları işlemek zorundadırlar. Ardından, olumlu ya da olumsuz bir yanıt üretmelidirler. Bu yanıt doğal olarak vücudu oluşturan bütün organlarda bir etkiye sahiptir.

Sinir sistemi sayesinde vücudun aldığı fiziksel uyaranlar dışında, biz de bir takım duygular ya da hisler deneyimliyoruz. Bariz bir etkiye sahip değillermiş gibi görünseler dahi, buna rağmen bazı organlarımızı uyaracak veya inhibe edebilecek reaksiyonları tetiklerler.

Bu genellikle sağlıklı bir süreç olmasına rağmen, duygularımız özellikle güçlü, negatif ve uzun süreli olduğu zaman, organları olumsuz etkileyebilir ve onları belirli koşullara karşı daha savunmasız bırakabilirler.

Bu makalede, bu konuyu inceleyeceğiz.

Organlar ve duygular

düşünceli oturmak

Geleneksel tıbba göre, herhangi bir organın bozulma süreci doğrudan yaşadığımız duygu ve hislerle ilgilidir. Bir organ etkilenirse, bütün vücut adına denge bozan bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, duygusal sebebi bulabilmenin ve böylece onu çözmeye çalışmanın çok büyük önemi vardır.

Bunun gerçek anlamı, duygusal durumumuzu değiştirmeye ve kendi içimizde olumlu düşünme kalıplarını geliştirmeye çalışmaktır. Aşağıda, özellikle birkaç organı ve onları etkileyebilecek duyguları inceleyeceğiz:

1. Kalp ve İnce Bağırsak: Neşe

kahkaha atan kadın

Geleneksel Çin tıbbına göre neşe, bu iki organla en yakından bağlantılı olan duygudur. Kalp diğer şeylerin yanı sıra kanın düzenlenmesi ve kan damarlarını kontrol etmekle yükümlüdür. Bununla birlikte, ince bağırsağın işlevi, besin alınımı yoluyla vücuda giren besin maddelerini ve mineralleri absorbe etmektir.

Neşe gibi sağlıklı bir duygu bu organları ve bunların işlevlerini uyarabilir olmasına rağmen, fazlası aşağıdakileri üretebilir:

  • Sinirlilik
  • Kalp çarpıntısı
  • Uykusuzluk hastalığı
  • Konsantrasyon eksikliği

Etkilenen organlardan muzdarip olan insanlar hassas, dışa dönük ve konuşkan bireyler olma eğilimindedir. Sıklıkla kendilerini duyguları tarafından aşırı bunalmış bulurlar ve duygularını kontrol altında tutmak için mücadele ederler.

Mutluluk, gerginlik, heyecan hissiyatıyla ve aşırı duygusallıkla başa çıkmayı öğrenmek, bu organların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, onların sağlığı, bütün vücudumuzun sağlığı için hayati önem taşır.

2. Karaciğer ve Safra Kesesi: Öfke ve Kızgınlık

bağıran kadın

Öfke ve kızgınlığın yanı sıra onlarla ilişkili diğer duygular bu iki organla bağlantılıdır. Karaciğeriniz kanı depolama ve hayati enerjinin dolaşımını düzenleme yetkisine sahiptir. Bununla birlikte, safra keseniz safra toplamak ve safra atmaktan sorumludur.

Eğer bu organlar açısından problemleri olan bir bireyseniz, aşırı endişe yüzünden rahatsız olma eğiliminde olan dinamik biri de olabilirsiniz. Hatta bazen bu endişelere agresif tepkiler verebilirsiniz.

Öfke ve kızgınlık haricinde, hayal kırıklığı ve içerleme gibi duyguları tanımak ve bunlarla baş etmek için de özen göstermelisiniz. Buna ek olarak, sağlıklı bir şekilde çalışan karaciğerin üretken ve özgürleştirici bir enerji ürettiğini aklınızda tutmaya çalışmalısınız.

3. Dalak ve Mide: Takıntı

Bu spesifik organlar takıntı, nostalji ve derin düşünce ile ilişkilidir. Mide besin üretimi bakımından sorumlu olurken, dalak lenfatik sistemin bir parçasını oluşturur, enfeksiyonlarla mücadele eder ve vücut sıvılarının dengesini korur.

Bu organlarla ilgili rahatsızlıklardan muzdarip olan insanlar genellikle sakin ve durgundur, ancak genellikle karar vermek açısından çok zorlanırlar.  

4. Akciğer ve Kalın Bağırsak: Üzüntü

ağlayan kadın

Bu iki organ, melankoli, üzüntü ve keder duygularına güçlü bir şekilde bağlıdır. Akciğerlerin asıl görevi nefes alış verişini düzenlemektir. Büyük bağırsak sindirimde, besin maddelerinin emiliminde ve vücudun bağışıklık sisteminin işler durumda kalmasında kilit rol oynamaktadır.

Eğer bu organlarla ilgili problem yaşıyorsanız, sebep bağımsız ve kendi üzerine düşünmeye meraklı aşırı derecede mantıklı bir insan olmanız olabilir.

Çok fazla derinlemesine düşünmenin sonucu fiziksel olabilir, bazı insanlarda bu durum iştahsızlık, göğüs darlığı ve genel bir ilgisizlik hissi ile sonuçlanabilir.

5. Böbrekler ve Mesane: Korku

karanlık odada beyaz kız

Böbrekler, korku ve kaygı duygularıyla güçlü bir şekilde ilişkilidir. Böbreklerin fiziksel görevleri, atık elementleri kandan uzaklaştırmaktır. Bu arada mesane, idrarın depolanması ve atılmasından sorumludur.

Bel bölgesinde ağrı ve zayıflığın yanı sıra ayrıca başka semptomlardan da muzdarip olan insanlar, hayatlarında belirsizlik yaşadıkları bir dönemi deneyimliyor olabilirler. Aksine, iyi bir böbrek enerjisi dengesi sağlamak, kendi becerilerinize olan güveninizi artırmaya yardımcı olabilir.

Şimdi hangi duyguların vücudunuzdaki hangi organları etkilediğini öğrendiğinize göre, pozitif düşünce modelleri başlatmaya odaklanabilirsiniz. Bu durum, vücudunuzun kendi kendini iyileştirmesini sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cecchetti Peregrini, Carlo. Rojas Alba, M. (2008). SÍNTOMAS DE LOS ÓRGANOS DIAGNÓSTICO Y TRATAMIENTO SIMPLIFICADO POR LOS CINCO ELEMENTOS. TlahuiEdu A.C. 26, 88.
  • Jaramillo, J. (2015). Fundamentos de medicina tradicional china. Editorial Elibros 300.
  • Nogales-Gaete, J. (2004). Medicina alternativa y complementaria. Revista Chilena de Neuro-Psiquiatria 42, 243–250.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.