Kadınlarda Kalp Krizi ve Gözden Kaçan 7 İşaret

Kadınlarda kalp krizi belirtileri günlük ağrılarla karıştırılabilir. Bu yüzden belirtilere çok dikkat etmeniz gerekli.
Kadınlarda Kalp Krizi ve Gözden Kaçan 7 İşaret

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kadınlarda kalp krizi işaretleri başka rahatsızlıklarla karıştırılarak gözden kaçabilir. Bu nedenle belirtilere karşı uyanık olmalı ve hemen önlem almalısınız.

Kalp krizi, kardiyak kas alanındaki kan akışındaki yetersizlik nedeniyle oluşan bir durumdur. Neredeyse her zaman koroner arterlerden birinde bir tıkanıklık görülür.

Bu tıkanıklık başlangıçta anjin olarak bilinen ve tedavi edilmediği takdirde kardiyak doku ölümünü tetikleyen bir duruma neden olur.

Yaygın semptomlara, göğsün ortasında oluşan, bir veya iki kola ve bazen de omurgaya doğru yayılabilen ağır bir ağrı dahildir.

Bununla birlikte, kadınlarda kalp krizi söz konusu olduğunda bazı semptomlar diğer rahatsızlıklara benzediği için genellikle fark edilmeyebilir.

Sorun şu ki, pek çok kadın bunun farkında değildir.

Bu nedenle bugünkü yazımızı kadınlarda kalp krizi işareti olan 7 belirtiye ayırıyoruz.

Kadınlarda kalp krizi işaretleri

1. Uykusuzluk

kadınlarda kalp krizi ve uykusuzluk

Uykusuzluk ve uyku bozuklukları çok fazla çalışma, stres ve elektronik cihazların aşırı kullanımı gibi şeylerin bir sonucu olabilir.

Bununla birlikte, kadınlarda hormonal aktivitelerdeki ve kardiyovasküler hastalıkların ilk evrelerindeki değişiklikler nedeniyle uykusuzluk ortaya çıkabilir.

Son on yılda yaşanan kadınlarda kalp krizi vakalarında uykusuzluk başlıca belirtilerden biridir.

2. Nefes almada zorluk

Solunum yolları hastalığı olmadığı halde, aniden öksürük ve nefes darlığı yaşayan kadınlar derhal bir doktora başvurmalıdır.

Bu semptom kalp krizi riski taşıyan insanlarda yaygındır, özellikle de günlük aktiviteler yapılırken görülüyorsa ciddi bir durumdur.

3. Mide yanması ve asit reflüsü

mide yanması

Midede aşırı asit üretimi ve asit reflüsü, karın ve göğsün üst kısmında, kalp krizi sırasında yaşanana benzer bir yanma hissi oluşturmaya eğilim gösterir.

Tüm durumlar kalp kriziyle sonuçlanmaz. Ancak tekrar ediyorsa, kesinlikle incelenmelidir çünkü kadınlarda kalp krizi belirtilerinden biri olabilir.

4. Anormal yorgunluk

Bitkinlik veya yinelenen bir yorgunluk hissi genellikle uyku sorunları, belirli ilaçlar veya stres ile ilgilidir.

Fakat yorgunluk hissi tekrar ediyorsa ya da belirgin bir gerekçe olmadan ortaya çıkıyorsa, dolaşımdaki bir rahatsızlık veya bir kalp rahatsızlığı konusunda sizi uyarıyor olabilir.

Koroner arter tıkanıklığı kalpten gelen kan akışını engeller, bu da hücrelerin, beyinlerin ve kasların oksijenasyon sürecini zorlaştırır.

Ayrıca kalp, kanı pompalamak için daha çok çalışmak zorunda olacağından, kan basıncı ve kalp krizi riski artabilir.

5. Soğuk terleme ve baş dönmesi

kadınlarda kalp krizi işareti olarak baş dönmesi

Günlük aktiviteler esnasında veya dinlenirken soğuk ter dökme, kadınlarda kalp krizi tehlikesinin ilk belirtilerinden biridir.

Diğer belirtiler gibi başka birçok sorundan da kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte, özellikle risk altındaki vakalarda kalp krizi olasılığını dikkate almak önemlidir.

Soğuk terlemelerin nedeni, vücudun uygun bir sıcaklığı korumak için çalışmasıdır. Kısacası, kalp kası fazla mesai yapmaktadır.

Kan akışı zorlukları aynı zamanda hücresel oksijenasyon sürecini de engelleyerek baş dönmesine ve genellikle kendinizi iyi hissetmemenize neden olur.

6. Ani anksiyete

Açıklanamayan endişe, özellikle göğüs ağrısı ya da baş dönmesi eşliğinde ise kadınlarda kalp krizi için ciddiye alınması gereken bir semptomdur.

Kalp krizi geçiren birçok kadında bu belirti ataktan birkaç saat önce görülmüştür.

Aynı zamanda anksiyete ve stresin yüksek tansiyonu ve dolayısıyla kalp krizi riskini artırdığını dikkate almak önemlidir.

7. Kollarda veya boyunda ağrı

kadınlarda kalp krizi işareti olarak boyun ağrısı

Eklemlerde, boyunda ve çenede ağrı, kardiyovasküler problemleri nedeniyle kalp kası doğrudan etkilenen kadınlarda sık görülür.

Bu durum kadınlarda erkeklerden daha yaygın olarak görülmektedir, fakat erkekler de bu semptomları  bir derecede gösterebilirler.

Ağrı yavaş yavaş ve aniden gelir, ataktan hemen önce de geçer.

Yukarıda belirtilen belirtilerin hepsi birçok farklı koşulla ilişkilidir. Bununla birlikte, ciddi problemleri veya komplikasyonları ortadan kaldırmak için her zaman bir doktor tarafından muayene edilmek gereklidir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, kolesterolünüzü ve kan basıncınızı kontrol etmek, kalp krizi riskini azaltmak için gerekli adımlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Abdi, A., & Basgut, B. (2016). “An Evidence-Based Review of Pain Management in Acute Myocardial Infarction”, Journal of Cardiology & Clinical Research, 4 (4): 1067.
  • Boie, E. T. (2005). “Initial evaluation of chest pain”, Emerg Med Clin North Am, 23 (4): 937-57.
  • Erhardt, L.; Herlitz, J.; Bossaert, L., et al. (2002). “Task force on the management of chest pain”, Eur. Heart J., 23 (15): 1153-76.
  • McSweeney, J. C.; Cody, M.; O’Sullivan, P.; Elberson, K.; Moser, D. K., and Garvin, B. J. (2003). “Women’s early warning symptoms of acute myocardial infarction”, Circulation, 108 (21): 2619-23.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.