Arkadaşlık Bittiğinde Sevgi Eridiğinde

Sevgi ve arkadaşlık kuruyup ölebilir. Ama endişelenmeyin; zayıflıklardaki gücünüzü bulun ve yolunuza devam edin.
Arkadaşlık Bittiğinde Sevgi Eridiğinde

Son Güncelleme: 16 Mayıs, 2019

Arkadaşlık bittiğinde ve sevgi eridiğinde, içinizde bir şeyler ölür. Kimse bir kayba ya da bir zamanlar çok önemli olan bir bağın kopmasına hazır olamaz. Gelin, bu durumun üstesinden nasıl gelebilirsiniz, birlikte keşfedelim.

Beyniniz insanlarla bağlantı kurmak için genetik olarak programlanmıştır. Hayatta kalmayı, öğrenmeyi ve ilerlemeyi bu şekilde sürdürürüz. Bununla birlikte, beyniniz kalıcılığa kendini bağlarken, önemli bir gerçeği unutursunuz: bazı şeylerin değiştiğini ve bazen sizin de değişmek zorunda olduğunuzu unutursunuz. Hayatınızda çok büyük bir yeri olan olan bir dostluğun sona ermesi sizi karışıklığa ve üzüntüye sevk eder.

Dostluk samimidir. Sizi siz yapandır, size mutluluk ve duygusal destek verendir. Ancak, öngörülemeyen koşullar veya yeni ilgiler bazı arkadaşlıkların yavaş yavaş sönmesine neden olur. Aynı şey romantik ilişkilerde de geçerlidir. Belki ihanet, hayal kırıklığı yaşanmıştır ya da bu ne kadar acı verici olsa da belki siz sebebini bilmeden sevginiz yavaşça bitiyordur. Bu durumlarda, zor olsa bile, hayat labirentiniz bozulmuş olsa bile, yolunuza devam etmeniz gerekir.

Burada, bunun nasıl yapılacağını açıklayacağız.

karşı karşıya oturan çift

Arkadaşlık bittiğinde

Bu size tuhaf gelebilir ancak dostluk erkekler ve kadınlar için farklı bir anlam ifade eder. Fakat bu, arkadaşlığın bir cinsiyet için daha önemli olduğu anlamına gelmemektedir.

Arkadaşlığın etkisiyle ilgilidir. University College London tarafından yapılan bir araştırmaya göre, arkadaşlık kadınlar için sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Kadınlar diğer bir kadınla kurduğu arkadaşlığı teselli olarak görmektedir; problemlere, strese ve anksiyeteye bir bakış açısı eklemek olarak görmektedir. Bu bağ, duygusal dünyanın ötesine geçen bir samimiyet taşımaktadır.

Erkekler, dostluğu daha faydacı bir şekilde görmektedirler: birlikte bir şeyler yapmak, boş zaman etkinlikleri planlamak, mesleki hedefler üzerinde çalışmak vb. Erkekler için ailelerine ve partnerlerine, samimiyet ve derin bir yakınlık aradıkları “teselli yeri” olarak daha fazla önem vermektedirler. Belki de bu yüzden, arkadaşlıkların kadınlar üzerindeki kişisel etkileri daha yoğun olmaya meyillidir.

Arkadaşlık bittiğinde nasıl teselli bulabiliriz?

kum ve kız çocuğu

Bir dostluk başka bir dostluğun yerine geçemez: bırakın gitsin. Bu, anlamanız gereken bir şeydir. Bir arkadaşlık bittiğinde sayfayı nasıl çevireceğinizi ve nasıl ilerleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Her kişi, her arkadaşlık ve her ilişki size bazı şeyler verir. Bu yüzden, kendinize diğer arkadaşınızın sunduğu şeyleri sunan yeni bir arkadaş bulamazsınız. İnsanların olduğu gibi olmalarına izin verin.

Arkadaşlığın bazen tükendiğini ve bunun kötü bir şey olmadığını kabul edin. İnsanlar büyür, yeni ilgilere sahip olur ve hatta bazen artık hayatlarına olumlu bir şey sunmayan arkadaşlarının olduğuna karar verirler. Bir arkadaşlığı bitirmenin, büyümek demek olduğu zamanlar vardır. Önemli olan, gerçekten sizin için önemli olan insanlarla birlikte kalmaktır.

Sevgi eridiğinde

hüzünlü bakan kız

Sevgi bittiğinde, nefes almanızı sağlayan akciğerlerinizin ve ruhunuzdaki sizi hayatta hissettiren kanatların paramparça olduğunu hissedersiniz. Kimse nedenini ve nasıl olduğunu bilemez ancak olur. Aşk, sevgi, bazen güneş çıkınca çiyin kaybolduğu gibi kaybolur. Bu olduğunda umuda tutunmaya çalışırsınız. “Belki bunu yaparsam ya da şunu söylersem geri döner,” “Belki değişirsem beni tekrar sever…”

Bu düşünceler iyi değildir. Olumsuzluk döngüsünü, yalan umutları ve acıyı besler. Eğer sevgi biterse, bu gerçeği açıklığa kavuşturmanız veya partnerinizin size açık olması konusunda ısrar etmeniz önemlidir. Bu size son gibi gözükebilir ancak bu iletişim, sizin başlangıç noktanızdır.

Sevginin bitişiyle nasıl başa çıkılır?

Romantik bir ilişkinin bitişinin üstesinden bir günde gelemezsiniz. Aslında, çalışmalar bunun için 6 ay ile iki yıl arasında bir zamana ihtiyacınız olduğunu göstermiştir. Her birey için farklı olmakla birlikte size yardımcı olabilecek bir dizi strateji de vardır. Asaletinizle hareket edin: Sevilmediğinizi biliyorsanız, kederinizin başlangıcını kabul edin.

Çok geride kaldığınız zaman ileriye bakmak kolay değildir. Ancak özleminizi veya keşkeleri beslemeden (şöyle olsaydım, şunu yapsaydım vs…) şu andan bahsetmelisiniz:

  • Kendime bakmayı, kendime dikkat etmeyi ve parçalanmış yerlerimi tekrar bir araya getirmeyi hak ediyorum.
  • Ailemde, arkadaşlarımda destek bulacağım ve şu an yeni hedefler belirleyip yeni mutluluklar bulacağım.

Zaman ve tavrınız bu yaraları iyileştirir ve hayat, tüm enerjisiyle ve güzelliğiyle kalbinizdeki o boşluğu tekrar dolduracaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.