Arkadaşlar Yüklerimizi Paylaşırlar

Arkadaşlar, seçtiğimiz ailemiz olmanın ötesinde çok önemlidir. Onların varlığı hem fiziksel hem de psikolojik sorunlarımızı minimize edebilir.
Arkadaşlar Yüklerimizi Paylaşırlar

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Dostların yoğun acıyı hafifletme kabiliyetleri vardır. Bizim için arkadaşlar koruyucu birer melek olurlar. Sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da öyledir. Bu nedenle, arkadaşlarımızın, acılarımız için doğal bir ağrı kesici olduklarını söylesek yanılmış sayılmayız.

Yalnızlığın ve davranışsal desteğin eksikliği ile ilgili olumsuz etkilerin bilimsel kanıtları vardır. Bu faktörler; tütün, yüksek kolesterol, obezite ve egzersiz eksikliği kadar zararlı olabilir. Bu nedenle, arkadaş edinmeyi desteklemek iyi bir şeydir. Böylelikle birlikteliği, duygusal bağları ve bunu besleyen diğer şeyleri destekleriz.

Bu bağlar, bize mutluluğu oluşturmak ve onu artırmak için bir temel sağlar. Aynı zamanda acımızı da yarıya indirmemize yardımcı olabilir.

Kalıcı duygusal bağlar, sağlam bir temeldir

sarılan kızlar

Çoğu zaman kendimizi yalnız kalmayı seçtiğimizi düşünerek kandırırız. Kendimizi diğerlerinden uzak tutmayı tercih ettiğimizi düşünürüz. Bunun sebepleri olarak da, acının, başarısızlığın ve diğerlerinin söylediği yalanların korkusunu gösteririz. Ancak bu bizi paramparça etmektedir.

Bununla birlikte, refah düzeyimizi artıran mutluluk çeşitli kaynaklardan gelebilir. Mesela bunlardan biri, güvendiğimiz insanlara sahip olmaktır. Sevdiklerimizin yanımızda olması bizi psikolojik olarak güçlendirir.

Ayrıca, ağlayacağınız bir omzun olması, işler kötüye gittiğinde, aldığınız darbeyi yumuşatır. Stres birçok olaydan kaynaklanabilir. En önemli olanlardan bazıları ise sevdiğiniz birinin vefatı veya boşanmak olabilir.

Bu insanların hayatımızdaki varlığı, savaşmamıza yardımcı olur. Onların varlığı, kötü zamanların etkisini azaltır.

Dolayısıyla, arkadaşlarımızla geçirdiğimiz zamanın kalitesi ve miktarı anahtarımızdır. Sözleri kalplerimizi yatıştırabilir. Bu özellikle çektiğimiz acı bizi boğduğunda çok önemlidir.

Psikolog ve bilim adamı James Pennebaker bu alandaki yıldız figürlerden biridir. Bu da çok önemli bir şeyi onaylama ve ölçme konusundaki çalışmaları sayesinde olmuştur: James Pennebaker arkadaşlarımızla bir araya gelmenin sağlığımızı güçlendirdiğini söylemektedir.

iki peri

Arkadaşlar doğal birer morfindir

Arkadaşlık isteğimiz geçici değildir. Oxford Üniversitesi son zamanlarda bu konuda ilginç bir çalışma gerçekleştirmiştir.

Bir anket ile, 101 genç yetişkine ilişkilerinin sayısı ve kalitesi hakkında ve ayrıca kişilik özellikleri ile ilgili sorular sordular.

Daha sonra, herkese bir test verdiler. Her bir kişinin rahatsız bir pozisyonda uzun süre oturması istendi. Bu testin amacı, deneklere kramp girmesi, rahatsızlık ve acı hissetmeleriydi.

arkadaşlık

Bunun üzerine bilim adamları ilginç bir sonuç keşfettiler. Daha fazla arkadaşları olanlar, acıya karşı diğerlerinden daha fazla dayanabildiler.

Verilere bakarsak, aynı şeyi söyleyen diğer nörolojik çalışmaları elde ederiz. İnsanlar sosyal hayvanlardır.

Çeşitli şekillerde, beynimizin sosyal olarak programlandığını keşfederiz. İnsan ilişkileriyle sorumlu olan, tam bir sinirsel-kimyasal sistemimiz  vardır: bu da, beta-endorfini kullanan iç kökenli opioid sistemimizdir.

havuz keyfi yapan arkadaşlar

Sevildiğini bilmek harika bir histir

Paul Auster’ın “Ay Sarayı” adlı kitabındaki bir paragraf, sevildiğimizi bilmenin ne kadar önemli olduğunun mükemmel bir örneğidir.

Elbette o zamanın farkında değildim, ama şu anda bildiklerimin farkında olarak, arkadaşlarım için geçmişe özlem duymadan o günlere dönüp bakmam mümkün değil.

Bir uçurumun kenarından atladım ve tam dibe vurmak üzereyken olağandışı bir olay gerçekleşti: Beni seven insanlar olduğunu öğrendim. Böyle sevilmektir bütün farkı yaratan.

Bu düşüşün acısını hafifletmiyor, ancak acının ne anlama geldiğine dair yeni bir bakış açısı sunuyor. Uçurumun kenarından atladım ve ardından, tam da son anda bir şeyler uzandı ve beni havada yakaladı. Sevgi olarak tanımladığım şey budur.

Birinin düşmesini engelleyebilecek tek şey, yerçekimi kurallarını çiğneyecek kadar güçlü bir şeydir.

Bizi koruyan duygusal bir can yeleğine sahip olma duygusu hiçbir şeyle karşılaştırılamaz. Sevildiğimizi bilmek umut verir. Aynı zamanda bizi güçlendirir ve canlandırır.

O zaman, arkadaş edinmek için çabalayın. Bu, dünyayı sihirle doldurur ve onu yaşamak için daha iyi bir yer haline getirir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.