Hayat Arkadaşınızı Bulmak İçin İpuçları

İnternet üzerinde insanlara hayat arkadaşlarını bulmada yardımcı olmayı hedefleyen pek çok uygulama var. Peki, bu uygulamalar gerçekten işe yarıyor mu?
Hayat Arkadaşınızı Bulmak İçin İpuçları

Son Güncelleme: 24 Ocak, 2019

Hayat arkadaşını bulmanın bir yolu ya da stratejisi yoktur. Bu sebeple pek çok seçenek vardır çünkü İnternet en çok başvurulan platformlardan bir tanesidir. Son zamanlarda, ne istediğinizi anlamanıza yardımcı olacak bir rehber veya ipucu bulabileceğiniz pek çok internet sitesi açılmakta.

Bu yazımızda, hayat arkadaşınızı bulmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarını öğrenebilirsiniz. Aslında bu çok basit ve kendiliğinden gelişen bir şey olsa da, vereceğimiz ipuçları sayesinde sezgilerinize daha rahat güvenebilirsiniz.

mutlu çift

Hayat Arkadaşınızı Bulmak İçin İpuçları

Doğuştan gelen yeteneklerinizi anlamak, durumları daha iyi analiz etmek ve sonuç çıkarmak için bazen başka kişilerin deneyimleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Hayat arkadaşınızı ararken, arkadaşlarınıza sorular sorar ve içinizi dökmek istersiniz. Bu yardım aldığınız arkadaşlarınız evliyse veya hayat arkadaşını bulmuşsa, aklınızdan bunu nasıl başardıklarına dair sorular geçebilir. Aşkı bulmak için aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri uygulayın:

1. Partneri Olan Arkadaşlarınızdan Yardım Alın

arkadaş buluşması

Arkadaşınızla yaptığınız bir konuşma, içinizi dökmenizin yanı sıra partnerinizi bulmanıza da yardımcı olabilir.

  • Yöntem oldukça basittir: arkadaşlarınızın sosyal çevresini bir fırsat olarak görüp yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Bununla birlikte, yeni biriyle tanışmanın her zaman çok da kolay olmayabileceğini unutmayın. İlk adımı atmak biraz utanç verici olabilir. Dahası, tanıştığınız kişiyle bir ilişki istiyor olmanız da sizi utandırabilir. Başka bir deyişle, hayatınıza bir başkasını ve onun ilgisini istediğinizde, kendinizi savunmasız hissedebilirsiniz.

Bu nedenle biraz heyecanlanabilirsiniz ancak önemli olan nokta, kendiniz olmaktır. Güzel zaman geçirmeye çalışın ve kafanızda senaryolar yazmayın.

Bir şeyleri zorlamaya gerek yok. İlk seferde her şey başarılı olamayabilir.

2. Her Fırsatı Değerlendirin

kahve içen çift

Hayat arkadaşını bulmak isteyen kişilerin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi, umutsuz bir şekilde her köşede aşkı aramaktır. Bunu bu kadar büyük bir mesele haline getirmemeli ama aynı zamanda da umudunuzu yitirmemelisiniz. Dengeyi bulabilmek çok önemlidir.

Peki, her fırsatı değerlendirmek ne anlama geliyor?

Bu aslında çok basit: Partnerinizi nerede ve nasıl bulabileceğinize dair katı düşünceleriniz olmasın. Bunun için hiçbir zaman belirli bir yer veya zaman yoktur. Karşınıza çıkabilecek fırsatların sonsuz olduğunu unutmayın.

Öte yandan, yeni biriyle tanıştığınızda sonu iyi bitse de bitmese de fırsatları değerlendirmekten keyif almalısınız.

Hayat arkadaşınızı bulabilmek için, hayatı yaşamalısınız.

3. Kalbiniz ve Zihniniz Uyum Halinde Olsun

mutlu sevgililer

Hayat arkadaşınızı aramadan önce, kendinizle uyum içerisinde olmalısınız. Peki, bu size ne kazandırır? Kendinizle uyum içerisinde olduğunuzda mutluluğu ve güzel şeyleri hayatınıza çok daha kolay çekersiniz.

Kendisi hakkında iyi hissetmeyen bir kişi, hayat arkadaşını bulmakta oldukça zorlanır.

Bunun yanı sıra, uyumun ve özfarkındalığın olduğu yerde, karşınızdaki kişiden beklentilerinizi net bir şekilde bilebilirsiniz ve bu da başarı şansınızı artırır. Başka bir deyişle, aradığınız özelliklere sahip kişilerle kimyanızın uyması daha da kolaylaşır.

  • Bazıları, partnerinizde aradığınız özellikleri ve istemediğiniz şeyleri bir kenara yazmanızı tavsiye ediyor. Böylece düşüncelerinizi bir yerde toplayabilir ve net olabilirsiniz ancak bunun zorunlu bir şey olmadığını unutmayın.
  • Dahası, hayal kurmak da oldukça önemlidir çünkü hayallerinizdeki kişiyle olduğunuzu hayal etmek umutlarınızı canlı tutmaya ve hayat arkadaşınızı aramaya devam etmenize yardımcı olur.

4. Gülümseyin!

gülümseyen kadın

Mutlu hisseden insanlar sık sık gülümser. İçten bir gülümsemenin gücünü küçümsemeyin.

Gülümsemenizin kimi size aşık edeceğini bilemezsiniz. Etkileyici bir insanla konuşmanızı tek bir gülüş başlatabilir.

5. Sosyalleşin

gülümseyen sevgililer

Tiyatro kursu, pastacılık atölyeleri, dans akademisi veya spor aktiviteleri gibi farklı ortamlara girerek yeni insanlarla tanışabilirsiniz. İmkanların sınırsız olduğunu ve sadece yapmaktan hoşlandığınız şeylerin peşinden gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Sosyalleşirken yeni deneyimler yaşarsınız, yeni arkadaşlar edinirsiniz ve hatta hayat arkadaşınızı da bulabilirsiniz. Bu nedenle, pasif kalmamak ve fırsatların ayağınıza gelmesini beklememek gerekir.

İstikrarlı olmalısınız. Eğer hayat arkadaşınızı bulmak istiyorsanız, harekete geçmelisiniz.

6. Gerçekçi Hedefler Belirleyin

yalnız kadın

Bir film yıldızı veya ünlü bir şarkıcı ile flört etmeyi kim istemez ki? Ancak bunun gerçekleşme olasılığı oldukça düşüktür.

Yapabileceğiniz en iyi şey gerçekçi hedefler koymak ve isteklerinize uyan kişileri aramaktır.Aşkı bulabilmek için net olmanız ve yere sağlam basmanız gerekmektedir.

7. Arkadaşlık Sitelerini Deneyin

telefona bakan kadın

İnternette bulunan pek çok farklı arkadaşlık sitesini kullanarak istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. İnternet üzerinden gerçekleşen tanışmalarda, yalanlara karşı dikkatli olmalısınız. Maalesef herkes dürüst değil ve internet üzerinde bir başkasını kandırmak çok kolay.
  • İlişki ve arkadaşlık sitelerinden faydalanabilmek için, yakın zamanda çekilmiş bir fotoğraf ile gerçek bir profil oluşturmak gerekir.
  • Yaşınız, boyunuz, kilonuz veya hayatınız ile ilgili hiçbir konuda yalan söylememelisiniz.

Siz dürüst olmadıkça,  nasıl gerçek, dürüst ve iyi bir ilişkiniz olabilir?

Öte yandan, internetten tanıştığınız birisi ile görüşmeye karar verdiyseniz, bir park, alışveriş merkezi veya restaurant gibi kalabalık bir yerde olmayı tercih edin. Böylece kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

8. Eve Tıkılıp Kalmayın

yatakta yatan adam

Filmler ve dizilerdekilerin aksine, siz hiçbir şey yapmadan aşk gelip sizi bulmaz.

Ayrıca, “ilk görüşte aşk” nadiren meydana gelir. Bu nedenle evde oturup beyaz atlı prensinizin gelmesini beklemek size bir şey kazandırmayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Valdez Medina, J. L., Colín, B. G., Maya Martínez, M. U., Montes de Oca, Y. P. A., Arratia López Fuentes, N. I. G., & Torres Muñoz, M. A. (2013). Las Causas Que Llevan A La Infidelidad: Un Análisis Por Sexo. Acta de Investigación Psicológica. https://doi.org/10.1016/S2007-4719(13)70966-9
  • Perles, F., San Martín, J., Canto, J., & Moreno, P. (2011). Inteligencia emocional, celos, tendencia al abuso y estrategias de resolución de conflicto en la pareja. Escritos de Psicología / Psychological Writings. https://doi.org/10.5231/psy.writ.2011.0605
  • Martínez-Álvarez, J. L., Fuertes-Martín, A., Orgaz-Baz, B., Vicario-Molina, I., & González-Ortega, E. (2014). Vínculos afectivos en la infancia y calidad en las relaciones de pareja de jóvenes adultos: El efecto mediador del apego actual. Anales de Psicologia. https://doi.org/10.6018/analesps.30.1.135051
  • Comte-Sponville, A. (2015). El amor. Ni El Sexo Ni La Muerte. https://doi.org/10.1021/la1039442
  • Benedetti, M. (1999). El amor, las mujeres y la vida. El Amor, Las Mujeres Y La Vida. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.