Forma Girmek İçin Dans Kardiyo Yapmaya Ne Dersiniz?

Dans kardiyo, hem fiziksel görünümünüzü günden güne iyileştirecek hem de günlük streslerden uzaklaşıp rahatlamanızı sağlayacak. 
Forma Girmek İçin Dans Kardiyo Yapmaya Ne Dersiniz?
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Dans kardiyo zihinsel ve fiziksel açıdan daha sağlıklı olmak isteyen insanlar arasında hızla popülerleşmeye başlayan yeni bir alternatif.

Bir koreografi rutinini oluşturan bir dizi antrenmandan oluşuyor. Bir başka deyişle, dans kardiyo, bir yandan vücudunuzun farklı bölgelerini çalıştırmak için farklı egzersizleri bir araya getirirken bir yandan da o anda size spor yaptığınızı unutturan, sizi stresten uzaklaştıran ve enerjinizi yenileyen bir rutin.

dans kardiyo grup kadınlar

Herkes forma girmek ister.

Hatta pek çok kişi yalnızca estetik kaygılara odaklanmaz. Her gün egzersiz yapmanın öneminin farkındadır. Ne de olsa fiziksel bir aktivitenin faydalarının farkına varmak zor değildir: Enerjide ve zindelikte artış olur ve direnç oluşur.

Peki, neden bir antrenman programını düzenli olarak uygulamak çok zordur?

Cevap çok basit: Bunun için efor sarfetmek gerekir ki bu da pek çok insanı eğlendiren bir şey değildir. Bu nedenle her geçen gün geleneksel egzersiz rutinine alternatif olabilecek seçenekler çıkıyor ve insanları antrenman yapmaları için motive etmek üzere üzere yeni araştırmalar yapılıyor.

İşte burada aklımıza dans kardiyo geliyor.

Bu egzersizin iki amacı var: Birincisi egzersiz rutinini iyileştirmek, ikincisi de egzersizi daha eğlenceli bir hale getirmek.

Bir kişi gerçekten severek yaptığı bir fiziksel aktivite keşfettiğinde, harcadığı zihinsel efor daha azdır. Bu yüzden o aktiviteyi istikrarlı bir şekilde yapma ihtimali daha yüksektir.

Dans sizi nasıl formda tutar?

spor yapan kadınlar dans

Tıpkı zumba gibi dans kardiyo da en popüler alternatiflerden biridir.

Peki, neden?

Dans ederken kendinizi özgür ve sakin hissedersiniz. Ürettiğiniz serotonin (size iyilik hissi veren, daha iyimser olmanızı sağlayan bir hormondur) miktarı artar. Aynı zamanda kortizol seviyeniz en aza düşer. Bu da stresin yatışmasını ve vücudunuzdan yok olup gitmesini sağlar.

Kalçalarınızı hareket ettirerek ve eğlenerek keyfi ve mutluluğu yakalayacaksınız.

Dans hareketleri ayrıca vücudunuzu güçlendirmeye yardımcı olur. Böylece kendinize olan saygınız da artar. Çoğunlukla, dans eden insanlar kendilerini hakkında daha iyi hislere sahiptirler ve kendilerini daha çekici hissederler.

Ritm duygunuz ister güçlü olsun ister zayıf, vücudunuzu hareket ettirmenin size yaşattığı deneyim her şekilde canlandırıcı ve hoş olacak.

Ayrıca dans etmek utangaçlığınızdan sıyrılmanızı, kendinizi çekici hissetmenizi ve sosyalleşmenizi sağlar.

Dans Kardiyonun Katkıları

dans eden kadın

Dans kardiyo, kardiyovasküler egzersiz orta şiddette en az otuz dakika boyunca yapılan bir aktivite olduğu sürece, kas kütlesi oluşturmanızı ve kilo vermenizi sağlayan bir rutindir.

Dans kardiyo rutinleri günde yaklaşık 45 dakika süren egzersizlerden oluşur. Farklı kas gruplarını çalıştırmak için birbirinden farklı hareketler yapılır. Böylece sıkılmazsınız ve seans boyunca aktif kalırsınız.

Genel anlamda bu egzersiz en çok dolaşım sistemi açısından faydalıdır. Kaslarınız aktif hale geldiğinde vücudunuzun her tarafına kan pompalanmaya başlar.

Böylece dolaşım sistemi fayda görür. Kalbiniz daha iyi çalışır ve daha iyi bir oksijenlenmeye sahip olur. Estetik açıdan bakılacak olursa, dolaşımınızın iyi olması sayesinde cildiniz de güzel bir görünüme kavuşacaktır.

Sonuç olarak genel anlamda sağlığınız daha iyi bir hale gelmiş olur. Her bir eklem, kas ve organ daha belirgin hale gelir ve güçlenir.

Dans kardiyo ile strese elveda

dans eden çiftler

Her gün egzersiz yaptığınızda stres seviyenizin geldiği durum ilginçtir. Enerjiniz rutin süresince artar ve müzik gerginliğinizi ve stresinizi atmanıza yardımcı olur. Bu nedenle dans kardiyo stres ve anksiyete ile savaşanlar için harika bir alternatiftir.

Dans ve sporun bu şekilde bir araya gelmesi sayesinde ideal bir egzersiz rutinine kavuşmak ve bunun getireceği faydalardan yararlanmak mümkün olacaktır.

Ayrıca dengeli bir beslenme programı uygulamak, yeterince su içmek ve yeterince uyumak gibi şeyleri de ihmal etmemeniz gerektiğini unutmayın. Bunların her biri çok önemlidir!

İlginizi çekebilir ...
Dans Etmenin Vücudunuz ve Hayatınız İçin 6 Faydası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Dans Etmenin Vücudunuz ve Hayatınız İçin 6 Faydası

Bu makalede dans etmenin sağlığınız ve hayat kaliteniz için faydalarını keşfedeceksiniz. Formda kalmamıza yardımcı oluyor, esnekliğimizi artırıyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.