Mutlu Olmak İçin 8 Adım

Karmaşık bir dönemden geçiyorsunuz ve küçücük bir umudunuz bile yok mu? Mutsuzluğunuza son vermek için aşağıdaki ipuçlarını uygulayın.
Mutlu Olmak İçin 8 Adım

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hayatımızın bir noktasında hepimiz mutlaka kendimizi mutsuz hissetmişizdir. Bunu yaşamaktan hoşlanmasak da üzüntü doğal bir duygudur. Hatta faydalı bile olabilir ancak sürekli mutsuz olmak kişiliğinizin bir parçası haline gelebilir. Mutlu olmak ve daha huzurlu hissetmek için yazımızdaki adımları izleyin.

Bu yazımızda mutsuzluğunuza nasıl son verebileceğinizi öğreneceksiniz. Üzüntü daha rasyonel olmamıza ve dengeyi bulmamıza yardımcı olur. Neşe ve mutluluk dolu bir hayat  faydasız ve motive edici olmasa da, mutsuzluk hissiyle nasıl mücadele edeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Karmaşık bir dönemden geçiyorsunuz ve küçücük bir umudunuz bile yok mu? Mutsuzluğunuza son vermek için aşağıdaki ipuçlarını uygulayın.

Mutlu olmak için öneriler

1. Sizi rahatsız eden şeyler üzerine düşünmeyi bırakın

çiçekle bekleyen erkek

Mutsuz bir insan olmayı bırakmanın ilk adımı, aynı şeyi sürekli düşünmenin size zarar verdiğini ve hiçbir işe yaramadığını anlamaktır. Sizi üzen şeylere odaklanmak hem mutsuzluğunuzu artıracaktır hem de elinizden bir şey gelmediği için sizi öfkelendirecektir. Bu kısır döngüye bir dur demek için zihninizi başka düşüncelerle meşgul edin.

  • Eğlenceli ve sizi meşgul eden çeşitli aktivitelere katılarak düşüncelerinizle bağlantıyı kesin. Belki başlangıçta biraz zor olacak, ama yavaş yavaş sizin için daha kolay olacaktır.

2. Hareket edin

bisiklete binen kadın

Egzersiz yaparken, beyin mutluluk hissini arttıran maddeleri salgılar. Bu nedenle depresyonla mücadele etmek için bazı fiziksel aktiviteler yapmayı deneyebilirsiniz. Deneyebileceğiniz birkaç aktivite vardır. Tek yapmanız gereken size en az sıkıcı gelen sporu bulmaktır. Bunun için çeşitli egzersizleri deneyin.

  • Egzersiz yapmaya başladığınızda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Buna ek olarak, zihniniz meşgul olacak ve sıkıntılarınızı daha az düşüneceksiniz.

3. Yeterli miktarda uyuyun

uyuyan kadın

Zihninizi rahatlatmak, mutsuzluğa son vermenize yardımcı olur. Bedeninizin ve zihninizin düzgün çalışması için günde en az 6 ila 9 saat uyumaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Uyanık kalmaya meyilli olan biri iseniz, muhtemelen uykusuzluğa neden olan şey ruh halinizdir. Mutsuzluğunuz diğer faktörlerden kaynaklanıyorsa, uyku rahatlamanıza ve zihninizin dinlenmenize yardımcı olacaktır.

  • Birkaç saat uyuduktan sonra her şeyin gözünüze daha iyi göründüğünü fark edeceksiniz.
  • Uykuya dalmakta zorluk yaşıyorsanız, bal ile birlikte rahatlatıcı bir çay veya biraz ılık süt içebilirsiniz.

4. Etrafınızda pozitif insanlar olsun

mutlu olmak için

Vakit geçirdiğimiz insanlar hayatımızda çok önemli bir role sahiptir çünkü düşünme ve hissetme tarzımızı etkilerler. Hastalıklar gibi düşünceler ve ruh halleri de bulaşıcıdır.

Etrafınızdaki insanlar olumsuz ise, sizin de aynı tür düşüncelere sahip olmanız normaldir.

  • Mutsuz bir insan olmayı bırakmak için, hayatın iyi tarafını görmenize yardımcı olan mutlu ve pozitif insanlarla zaman geçirin.
  • Yeni arkadaşlarınızın verdiği mesajlara açık olmak oldukça önemlidir aksi takdirde düşüncelerinizi pozitifleştiremezsiniz.

5. Mutlu olmak için önce kendinizi mutsuzluğa hazırlayın

mutlu olmak için

Hayat, duygularınızın hızla değiştiği bir roller coaster gibidir. Bu nedenle, her şey yolunda giderken bazen mutsuz da olabileceğinizin bilincinde olarak kendinizi hazırlamanız önemlidir.

Pozitif insanlarla ilişkiler kurarak ve bu ilişkileri sürdürerek, güzel anılarınızın değerini bilebilir ve bardağın dolu tarafını görebilirsiniz. Böylece kendinizi her şeye hazırlamış olursunuz.

6. Rutinlerinizi değiştirin

spor yapan kadın

Her gün aynı şeyleri yapmak ve hayatınızı aynı insanlarla paylaşmak bir süre sonra sizi mutsuz edebilir. Mutsuz bir insan olmayı bırakmak için, sizi en çok etkileyen zamanda hayatınızdaki monotonluktan kurtulmalısınız.

  • 1 günlüğüne işinizden izin alın ya da yapabildiğiniz sürece hayatınıza yeni bir şeyler ekleyin.
  • Büyük değişiklikler yapmak için çok çaba sarf etmenize gerek yoktur. Gerçek şu ki, küçük dokunuşlar gününüze heyecan ve hareket katmak için yeterlidir.

7. Bir hava değişikliği yapın

mutlu olmak

Mutsuzlukla mücadele etmenin en iyi yollarından biri çevrenizi değiştirmektir. Eğer çok mutsuzsanız, aynı yerde kalmak size sürekli sorunlarınızı hatırlatabilir. Evinizden ya da şehirden uzaklaşmak gibi radikal değişiklikler yapmanıza gerek yoktur.

  • Odanızı temizlemek veya bazı mobilyaların yerini değiştirmek yeterli olacaktır.
  • Odanızın havasını değiştirmek için bazı ışıklar veya süslemeler kullanarak yeni bir dekorasyon yapın. Bu küçük değişikliklerin ruh halinizi değiştireceğini göreceksiniz.

Sizi heyecanlandıran ve size ilham veren bir şey yapmak her zaman iyi gelir.

8. Mutlu olmak için sorunlarınızın kaynağını bulmaya çalışın

yazı yazan kadın

Mutlu olmaya karar vererek üzüntülerinizden kurtulamazsınız.Yapmanız gereken şey, sizi mutsuz eden  sorunlarınızın kaynağını bulmaya çalışmaktır. Sorunlarınızın kaynağını bulduğunuzda, onlarla başa çıkmak için bir yöntem bulun. Bir hedefinizin olması, odaklanmanıza yardımcı olacak ve zaman içerisinde probleminizi çözmenizi sağlayacaktır.

Eğer mutsuzluk hayatınızı derinden etkileyen ciddi bir problemse, bir terapistten yardım almayı deneyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.