Odanızı Daha Sağlıklı Bir Yer Haline Getirmek için 6 Yol

İnanmayabilirsiniz, ancak odanızı temiz ve düzenli tutmak sadece zararlı mikroorganizmaları önleyerek fiziksel sağlığınız için harika değil, aynı zamanda zihinsel sağlığınız için de yararlıdır.
Odanızı Daha Sağlıklı Bir Yer Haline Getirmek için 6 Yol
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Bunu pek düşünmüyor olabilirsiniz ancak odanızı duygusal ve fiziksel sağlığınızı etkileyebilecek zararlı maddelerle doldurmuş olabilirsiniz.

Yaşadığımız alan hakkında daha çok düşünmeliyiz, çünkü özellikle dinlenme ve rahat uyumamızı etkilemektedir, bunlar da enerjimizi yenilemek ve her sabaha mutluluk ve motivasyonla başlamak için olmazsa olmazlardır.

Unutmayın ki, vücut uyurken antioksidanlar ve vücudun gerektiği gibi işlemesine yardımcı olan vazgeçilmez hormonlar üretir. Odanızı bir huzur tapınağına dönüştürmeye, “iyi enerjiye” ve dinlenmek için hoş bir yer olması konularına ilgiliyseniz, aşağıdaki adımları izleyin:

1. Elektronik aletlerden kaçının

elektronik aletlerle uyumak

Uyku bozuklukları odanızdaki elektromanyetik kirlilik ile bağlantılıdır. Televizyonlar, tabletler, bilgisayarlar ve cep telefonları uyku kalitesini düşürürler, bu da vücudunuz için zayıf bir savunma sistemine sebep olur.

Bu nedenle, odanızda bu tür cihazların fazlalığından kaçınmayı hedeflemelisiniz. Tabletinizi ve cep telefonunuzu uzakta tutun ve ses sistemleri ve televizyonlar gibi diğer elektronik cihazların fişini çekin.

Bunu da okumanızı öneriyoruz: Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 6 yolu

2. Odanızı havalandırın

gün ışığı görmek

Her gün odada soluduğunuz havayı yenilemek çok önemlidir: bunu yaparak, kirli havanın evinize girmesini önlersiniz.

 • Her gün, uyanır uyanmaz en az 10 dakika boyunca pencereleri açma alışkanlığı edinin.
 • Temiz hava sadece odanızı tazelemekle kalmaz, aynı zamanda nemi ve bakteriyel mikroorganizmalarının büyümesini önlemeye yardımcı olur.

3. Her hafta nevresim değiştirin

beyaz çamaşırlar

Nevresimlerinizi en azından haftada bir değiştirmelisiniz. Bunları değiştirerek, zararlı bakterilerin, toz-akarların ve diğer mikropların oluşmasını önlersiniz.

 • Mümkünse, herhangi bir bakteriden daha etkili bir şekilde kurtulmak için nevresim takımınızı (yatak örtüsü, yorgan ve çarşaf) sıcak su ve antibakteriyel sabunla yıkayın.

4. Odanızı bitkilerle dekore edin

yatak odası

Dekoratif olduğu kadar rahatlama ve uyum hissi veren çeşitli bitkiler vardır. Bu bitkiler genellikle havayı temizlemek için kullanışlı olsalar da, hepsi kapalı alanlar için uygun değildir, bu nedenle aşağıdakilerden birini tercih etmeyi deneyin:

 • Lavanta: Lavanta, hoş bir aromanın yanı sıra uykuya yardımcı olur ve stresi azaltır.
 • Yasemin: Bu egzotik bitki anskiyeteyi rahatlatmak ve kontrol altına almak için bir uzmandır.
 • Areka palmiyesi: Bu palmiye bizi dinlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca, yaşam alanlarında mükemmel bir hava temizleyicisidir ve harika bir dekorasyon olacaktır.
 • Paşa kılıcı: Paşa kılıcı iç dekorasyon için idealdir, çünkü az ışık ve az sulama gerektirmesinin yanı sıra zorlu iklim değişikliklerine dayanabilirler.

Feng shui’ye göre karbondioksidi oksijene dönüştürerek havayı temizlemek iyi şansa işarettir.

 • Krizantem: Güzel renkleri sayesinde, krizantem havayı temizleyebilir ve bir eve uyum ve mutluluk verir.
 • Orkide: Gençlik bitkisi olarak bilinir ve yaşam alanlarından ksileni yok etme kapasitesine sahiptir. Ksilen, küçük elektronik cihazlarda bulunan zararlı bir narkotik ajandır.
 • Aloe vera: Aloe vera, oksijen yayar ve daha derin bir uykuyu teşvik ettiği için ev için mükemmel bir bitkidir. Eğer evde fazla zaman geçiremiyorsanız, az ışık ve suyla hayatta kalabileceği için mükemmel bir seçimdir. Biraz bakım gerektirmesine rağmen, diğer bitkilerden daha dirençlidir.

Bu yazımızı ziyaret edin: Evde bitki olmasının 7 faydası

5. Çöpleri atın

yatakta bilgisayar

Eğer televizyon izlerken kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği yiyenlerdenseniz, çöpleri ve kirli tabakları hemen temizleyin. Kötü bir koku ve hoş olmayan bir atmosferin yanı sıra böcekleri de çekiyor olabilirsiniz.

6. Her şeyi yerine koyun

düzenli oda

Duygusal sağlığın iyileştirilmesinin birçok yolu vardır ve bunlardan biri odanızı ve evinizi kusursuz bir düzende tutmaktır.

 • Her şeyi yerine koyun, uyandıktan sonra yatağınızı toplayın, ayakkabılarınızı yerine koyun ve kirli çamaşırlarınızı bir sepet içinde toplayıp daha sonra yıkayın.
 • Evinizde sükunet ve sevinç taşımak için dekorasyonu ve her unsuru kullanmaya çalışın.
 • Mümkünse, fotoğrafları ve resimleri kaldırın. Özel mekanları, anları ve insanları hatırlamanıza yardımcı olacakları şüphelidir.

Bunlar takip edilmesi çok basit rutinlerdir ve bunlarla, uzun bir günün ardından eve döndüğünüzde kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Daha İyi Uyumak için Odanıza Koyabileceğiniz 6 Bitki
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Daha İyi Uyumak için Odanıza Koyabileceğiniz 6 Bitki

Uyumakta güçlük mü çekiyorsunuz? Öyleyse, uykusuzluk probleminizle savaşmak ve daha iyi uyumak için gerekli önlemleri almalısınız. Tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.