Bitki Yetiştirmenin Fiziksel ve Duygusal 7 Faydası

İster evinize biraz güzellik katmak, ister fiziksel veya duygusal sağlığınızı iyileştirmek, isterse iyi enerji çekmek olsun, her bitkiden bir şeyler kazanırsınız.
Bitki Yetiştirmenin Fiziksel ve Duygusal 7 Faydası

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Bahçe bitkileri sadece hoş görünmekle kalmaz, hem fiziksel hem de duygusal olarak sizin için de iyidir. Bu yazımızda, evde bitki yetiştirmenin 7 avantajını öğreneceksiniz.

Sizin alanınız için doğru bitkileri bulun ve onlar için ne kadar zaman harcayacağınızı planlayın.Ardından, onları eve götürüp aşağıdaki faydalardan yararlanın:

1. Bitki havayı temizler

1989’da NASA‘daki bilim adamları içerideki havayı temizlemek için en iyi bitkileri araştırdılar.Bu akılda tutulması gereken önemli bir noktadır; çünkü her geçen gün her türlü kirlenmeye maruz kalıyoruz.

Kapalı mekanlardaki hava kalitesini ve satılan bitkileri göz önüne alarak, tavsiyeleri şunlardır:

 • Bambu palmiyesi: Bakımı kolaydır ve formaldehit düzeyini (bakterileri öldürücü bir madde ve koruyucu olarak yaygın olarak kullanılan kimyasal bir ürün) düşürür.
 • Areka palmiyesi: Hem ev hem de ofis için harika olan bu bitki yavaş büyür, fazla suya ihtiyaç duymaz ve havayı temizlemede mükemmel yapraklara sahiptir.
 • Ficus: Kimyasalların havasını temizlemek için bir favori olan bu bitki, farklı şekilleri, gövdeleri ve ebatları ile çok yönlü bir görünüme sahiptir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Evinizin havasını temizleyen potos sarmaşığı

2. Bitki insanı mutlu eder

bitki ve çiçek koklamak

Bazı insanlar, bitkilerin ruh halinizi etkileme gücüne sahip olduğunu iddia ederler.Hassas bir kişiyseniz ve yaşayan şeylerin pozitif ve negatif enerjiyi verdiğini hissediyorsanız, bu bitkiler sizin için idealdir:

 • Menekşe: Evinizde çatışma ve çelişki varsa huzuru korumaya ve stres azaltmaya yardımcı olacağı için bunlar idealdir.
 • Sarmaşık: Sarmaşıkların evinize iyi bir şans getirdiğine inanılır.
 • Antoryum: “Eril mutluluk” olarak bilinir, erkeklerde verimliliğin ve libidonun artırılması için önerilir.

3. Zihinsel sağlığınız için iyilerdir

Bir ya da birkaç bitki bakımı zihninizi temizler, sevgiye ve şefkate ilham verir ve en önemlisi de stres ve anksiyeteye yardımcı olur.Mümkünse, bitkilerinizi bahçenizde büyütün.

Bitki yetiştirmek toprakta çalışırken duyularınızı harekete geçiren, kalori yakan ve yaratıcılığınızı aktive eden bir etkinliktir.

4. Bitkiler ses seviyesini azaltırlar

çiçeğe yatan kadın

Havayı temizlemenin yanı sıra, bitkiler de ses yalıtım malzemesi olarak çalışabilme özelliğine sahiptir.Bu nedenle yeşilliklerle bitki örtüsü ile kaplı binalar görürsünüz. Hem binanın dışarıdan güzel görünmesini sağlar hem de aynı zamanda trafik seslerini de dışarıda tutar.

5. Bitkinin rahatlatıcı bir etkisi vardır

Ayrıca doğanın güzelliğinden faydalanarak anksiyete zamanlarında size yardımcı olacak bitkiler yetiştirebilirsiniz:

 • Sarı kantaron: Hiperisin (antibiyotik ve inhibitör) içerdiğinden, bu bitki depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve menopozun duygusal belirtilerini tedavi etmek için önerilir.
 • Çarkıfelek: Bu bitki yatıştırıcı bir etkiye sahiptir, rahatlamayı teşvik eder ve anksiyete belirtilerine yardımcı olur.
 • Kedi otu: Bu bitki, stres seviyelerini azaltmaya, uykuya dalmanıza, kalp atış hızınızı sabitlemenize ve üzgün veya keyfiniz kaçık olduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

6. Konsantre olmanıza yardımcı olur

doğa ve bitki üzerinde kitap okuyan kadın

Anksiyeteyi ve stres azaltmak için bitkiler işe yaradığı gibi ve konsantrasyonunuzu artıran bitkiler de vardır.Bunları çay, aroma terapi veya banyoda kullansanız da, bu bitkiler beyninizi doğal olarak uyarmanın mükemmel yoludur:

 • Biberiye: Sağlığınız için iyi olan birden fazla özelliği vardır, bunlardan biri hafızanızı geliştirmektir.
 • Limon otu: Zihinsel odaklanmayı uyarır, üzüntü ve uykusuzluğa yardımcı olur.
 • Marshmallow bitkisi: Tam bir yatıştırıcı bitkidir. Hafızanızı iyi durumda tutmanıza yardımcı olan bir madde içerir.

7. Bitki pozitif enerji kaynağıdır

Feng shui gibi bazı felsefe düşünce okulları, bazı bitkilerin pozitif enerji çektiğini iddia eder.Bu nedenle, evinizi aşağıdaki bitkilerle iyi enerji için bir mıknatıs haline getirin:

 • Lavanta: Uykusuzluktan muzdarip olan insanlar için ideal olan lavanta, dengeli enerji ve sağlık hissini teşvik eder.
 • Eğrelti otları: Koruma sağlar ve benlik saygınızı artırırlar. Eğer bir ayrılıktan geçiyorsanız bu bitkiyi evinizde tutun.
 • Kasımpatı: Bu bitki evdeki herkese refah hissi verir.

Gördüğünüz gibi, inançlarınız ne olursa olsun, bitkilerin evinizde olması son derece iyidir.Evinize biraz güzellik katmak, ister fiziksel veya duygusal sağlığınızı iyileştirmek, isterse iyi enerji çekmek olsun, her bitkiden bir şeyler alacaksınız.

İster evinize biraz güzellik katmak, ister fiziksel veya duygusal sağlığınızı iyileştirmek, isterse iyi enerji çekmek olsun, her bitkiden bir şeyler kazanırsınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Wolverton, B., Johnson, A., & Bounds, K. (1989). Interior landscape plants for indoor air pollution abatement. National Aeronautics and Space Addminitration, NASA. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
 • Lohr, V. I., Pearson-Mims, C. H., & Goodwin, G. K. (1996). IInterior plans may improve worker productivity and reduce stress in a windowless environment. Journal of Environmental Horticulture. https://doi.org/10.1016/j.mehy.2014.10.014
 • Dravigne, A., Waliczek, T. M., Lineberger, R. D., & Zajicek, J. M. (2008). The effect of live plants and window views of green spaces on employee perceptions of job satisfaction. HortScience. https://doi.org/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.