Serotonin Eksikliği Nedeniyle Oluşan Depresyon Nasıl Önlenir?

Serotonin seviyenizi yüksek tutmak için, onu içeren yiyecekleri tüketmeniz ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemiş olmanız gerekir. Böylelikle depresyonu önleyebilirsiniz
Serotonin Eksikliği Nedeniyle Oluşan Depresyon Nasıl Önlenir?

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Serotonin, insan vücudu tarafından üretilen kimyasal bir maddedir. Serotonin eksikliği ise, kişi üzerinde bir takım negatif etkilere sebep olabilir.

Serotonin s inirler aracılığıyla sinyaller gönderir, bu nedenle bir nörotransmiter olarak işlev görür. Triptofandan sentezlenir.

Uzmanlar asıl işleyişini, bireylere ait duygusal durumun istikrarının korunması olarak görüyorlar. Bu nedenle serotonin eksikliği depresyona yol açar.

Ayrıca düz kasların kasılmasına da yardımcı olur, örneğin sinirsel uyarıların aktarımı ve vücudun günlük süreçlerinin düzenlenmesi gibi.

mutlu kadın

Serotonin gastrointestinal sistemde daha fazla miktarda üretilir. Bununla birlikte, kan trombositleri, beyin ve merkezi sinir sisteminde de bulunabilir.

Vücutta bol miktarlar olması nedeniyle, çeşitli fiziksel ve psikolojik işlevler üzerinde güçlü bir etkisi vardır.

Örnek olarak, serotonin seviyesi önemli ölçüde azaldığı zaman sinirlilik, stres ve depresyon gibi ciddi negatif ruh hallerine neden olur.

Son olarak belirtilen çok endişe vericidir, çünkü zaman geçtikçe kötüleşebilir ve bir hastalık haline gelebilir.

Serotonin Eksikliğinin Semptomları Nelerdir?

serotonin

Bu tür nörotransmiterin eksikliği, fiziksel ve zihinsel sağlık açısından birçok sonuç doğurma eğilimindedir, ancak ne olduğunu tespit etmek bazen zordur.

Bununla birlikte, depresyona yol açtığı zaman, bir dizi semptom gelişir. Bu nedenle, aşağıdakileri uyarı işaretleri olarak düşünmelisiniz:

 • Aralıksız negatiflik
 • Endişe duygusu
 • Takıntılı veya katı davranış
 • Sabırsızlık veya sinirlilik
 • Derin hüzün veya mutsuzluk
 • Benlik saygısında düşüklük veya kendine güvensizlik
 • Korku
 • Uyumakta güçlük çekme

Serotonin Eksikliği Neden Olur?

Yeterli triptofan kaynağı diğer temel vitaminler ve mineraller ile birlikte diyete eklenmediği zaman serotonin seviyeleri düşer.

Aşırı derecede alkol, kafein ve yapay tatlandırıcıların tüketimi nedeniyle ortaya çıkan zorluklar oldukça yaygındır.

Kronik stres, keder ve benzeri duygular beynin bu nörotransmitteri yeterli miktarlarda üretmesine izin vermez.

Buna ek olarak, bu madde güneş ışığıyla uyarılır. Bu nedenle, kışın depresyondan muzdarip olma eğilimi daha da yüksektir.

Depresyon Nasıl Önlenir ve Serotonin Seviyeleri Artırılır

Depresyonla mücadele ve serotonin eksikliği için en önemli unsurlarından biri, diyetinize bazı özel gıdaları ilave etmektir.

Bunlar, refah hissinizi artıracak ve vücudunuza birtakım ek avantajlar sağlayacaktır.

Yağlı balık

Mavi balıkların proteinleri ve temel yağ asitleri, bu nörotransmitterin üretimini arttırır. Buna ek olarak, faaliyetini bloke eden iltihabı da azaltırlar.

Bu tür balıklar şunlardan oluşur:

 • Orkinos
 • Somon
 • Tuna
 • Sardalye

Et

Orta derecedeki et tüketimi vücuda bol miktarda protein ve karbonhidrat sağlar. Bu durum vücuttaki triptofan emilimini kolaylaştırır.

Tavuk, hindi ve domuz eti gibi etler bu aminoasidi büyük miktarlarda içerir.

Yumurta

Yumurta, özellikle sarısı, duygusal sağlığınızı geliştiren triptofan ve temel mineralleri bakımından zengindir.

Süt Ürünleri

süt peynir

Süt ve türevleri, sağlıklı olma hissinizi arttırır. Aynı zamanda, stres ve depresyon üzerinde baskın olan kortizol seviyesini düşürürler.

Ek olarak, süt ürünleri temel aminoasitlerin önemli bir kaynağıdır, bunların arasında triptofan da vardır.

Bu gibi süt ürünlerini keyifle tüketin:

 • Peynir
 • Süzme yoğurt
 • Süt
 • Kımız

Fasulye

Fasulyeler, duygusal sağlığınızı iyileştirmek ve depresyonunuzu azaltmak için mükemmel alternatiflerdir. Genel olarak, beyindeki serotonin düzeylerini artıran protein, lif, vitamin ve mineral kaynağıdırlar.

Kuru Yemiş

Buna ek olarak, bir avuç dolusu kuru yemiş stres, depresyon ve yorgunluk hissini azaltabilir. Kuru yemişlerin temel yağ asitleri vücudunuza enerji verir ve fiziksel ve zihinsel performansı geliştirir.

Ayrıca magnezyum için mükemmel bir kaynaktır. Magnezyum stresin etkilerini hafifletmek ve uyku sorunlarından kurtulmak için vücudunuzun gevşemesini teşvik eden bir mineraldir.

Çikolata

Son olarak, lezzetli bitter çikolata depresyonu ve her türlü duygusal zorluğu hafifletmek için en iyi besindir.

Özellikle %60 oranından fazla bitter çikolata ise, triptofanın mükemmel bir dozajını içerir.

Buna ek olarak, önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bu moleküller serbest radikallerin olumsuz etkilerini engellemeye yardımcı olurlar.

Sonuç olarak, depresyon birçok faktörden etkilense de, üstesinden gelebilmek için yeterli düzeyde serotonin gereklidir.

Meditasyon ya da egzersiz gibi iyi alışkanlıkların sürekli uygulanması ve belirli bir diyet yoluyla elde edilmesi serotonin eksikliği için çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Pytliak, M., Vargová, V., Mechírová, V., & Felšci, M. (2011). Serotonin receptors – from molecular biology to clinical applications. Physiological Research. https://doi.org/931903 [pii]
 • Hasler, G. (2010). Pathophysiology of depression: Do we have any solid evidence of interest to clinicians? World Psychiatry. https://doi.org/10.1002/j.2051-5545.2010.tb00298.x
 • Karg, K., Burmeister, M., Shedden, K., & Sen, S. (2011). The serotonin transporter promoter variant (5-HTTLPR), stress, and depression meta-analysis revisited: Evidence of genetic moderation. Archives of General Psychiatry. https://doi.org/10.1001/archgenpsychiatry.2010.189

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.