Bazı İnsanların Çok Parası Olur Ama Çok Az Şeye Sahiptirler

· 7 Mayıs, 2017
Eğer beraber paylaşacak ve tadını çıkaracak kişiler sizinle değilse, bankada milyonlarınız olmuş, ne yazar? Öncelikler belirlemeyi ve bunları doğru yere koymayı öğrenmelisiniz.

Bu söz sizi şaşırtabilir. Elbette insanın yaşaması için finansal desteğe ihtiyacı vardır ama para her zaman mutluluk ile eş anlamlı değildir.

Duygulardan, zevkten, dostluktan ve sevgiden mahrum insanlar vardır.. ama onların tek sahip olduğu paradır.

Bu üzerine düşünmeniz gereken bir gerçek çünkü eğer yakından bakarsanız, bir çok hayalinizin banka hesabının sonuna gelen bir sürü sıfıra bağlı olduğunu göreceksiniz.

Paranın mutluluğu satın alabilecek bir şey olduğuna inanabilirsiniz, ya da tamamen zıddını düşünüyor olabilirsiniz. Sizleri bu sorular üzerine düşünmeye davet ediyoruz.

Para ve mutluluğun iki yüzü

Beğenseniz de beğenmeseniz de, bu hiç bir zaman üzerinde anlaşmaya varamayacağımız bir konu. Ne psikologlar, ne sosyologlar ne de antropologlar bir anlaşmaya varabilmiş değil. Görüş ayrılıkları öyle güçlü ki her iki yaklaşımı da destekleyen çalışmalar mevcut.

Mutluluk satın alan para sahip olduğunuz şeylerin miktarına bağlı değildir

İngiltere Ulusal İstatik Enstitüsü tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışmada varılan sonuç aşağıda. Kesinlikle incelemeye değer.

  • Bir kaç yıl boyunca yüksek gelirli insanlar arasında yapılan bu çalışmaya göre mutluluk iyi bir ekonomik duruma bağlı.
  • Bu, şu anlama geliyor: insanlar banka hesaplarında para olduğunu, kiralarını veya kredileri ödeyebileceklerini bildikleri zaman çok daha tatmin olmuş hissediyorlar. Diğer yandan, bir çok ev, araba, antika veya toprak sahibi olmak mutluluğa dayanmıyor.

Ayrıca okumanızı öneriyoruz: Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz 8 alışkanlık

Uzmanlar bunun yakın zamanda dünyada her yerde gerçekleşen ekonomik krize bağlı olduğunu söylüyor.

Bir problem veya olay olduğunda, arkanızın sağlam olduğu düşüncesiyle gelen huzur kişiye mal mülk biriktirmekten çok daha fazla refah hissi sağlıyor. 

kadin
Psikologlara göre, para mutluluğu satın alamaz

Şimdi ise paranın diğer yüzü. Groucho Marx şöyle söylemişti:

“Hayatta paradan çok daha önemli bir çok şey vardır. Ama onlar çok masraflı!”

Düzenli bir ekonomik aranjmana sahip olmak refah ve ailenizin (ve kendinizin) ihtiyaçlarını karşılayabilmek anlamına gelse de, işin aslı her zaman denge ve nesnellikte yatıyor.

British Columbia Üniversitesi tarafından yapılan çalışma sonucunda paranın aşağıdaki nedenlerden dolayı mutluluğu satın alamayacağı söyleniyor:

  • En azından, para insanın daha az üzgün olmasına sebep olur. Ancak anlamanız çok önemli: üzüntü, mutluluğun zıttı değildir. Bu da şu anlama geliyor: “üzgün olmayan kişi illa ki mutlu olacak diye bir durum yok”. 
  • Bunu daha iyi anlamak için, gelin bir örnek üzerinde konuşalım. Milyarder birini düşünün. Sabah pek de sorumluluğu olmadan, eğlenmek ve dikkatini dağıtacak şeyler yapmak için uyanıyor.
  • SEyahat ediyor. PArti düzenliyor. Aralarında tanımadığı insanların olduğu bir kalabalığı davet ediyor. Kesinlikle meşgul bir gün olacak ve o kafasını pek fazla şeye yormak zorunda değil, ve üzgün de olmayabilir. Kesinlikle iyi zaman geçirecek, gülecek, ama bu onu mutlu da yapmıyor.

Ayrıca okuyun: Duygusal zekası yüksek kişilerin 7 alışkanlığı

Her gün üzgün olmamak veya yalnız hissetmemek için neden arayan insanlar, illa ki mutlu değillerdir.

British Columbia Üniversitesinde bulunduğu ve psikologların söylediği gibi: daha güzel bir ev günlük üzüntülerinizi azaltabilir ama illa mutluluk getirecek diye bir şey de yoktur. Mutluluk keşfedilir; inşa edilmez.

dansc%cc%a7i
Duygusal refah paraya bağlı değildir

Para sayesinde iyi yemekler yiyip, dikkatinizi çeşit çeşit şeylere verebilirsiniz, bir sürü güzel, enteresan ve harika şeyler alabilirsiniz… ama bununla kalbini besleyebileceğine inanmak yanlıştır.

  • Mutluluk sizin içinizde ve sevdiğiniz insanlar, çevrenizdekilerle kurduğunuz bağlarda yatar.
  • Şefkat satın alınamaz. Bir çocuğun kahkahası tüm bozuk paralardan daha değerlidir. Rüyalar, eşle dostla paylaşılan özel anlar çek kitabında karşılık bulamaz. Bunlar duygulardan, vermek ve almaktan, sevgiden ve samimiyetten kaynaklıdır.

Kimse paranın hayatı daha iyi yönde değiştirebileceğini reddedemez.

Ama bir rakam ardından gelen bir sürü sıfır, boş bir ruhu hiç bir zaman dolduramaz ve mütevazı insanların sahip olduğu huzur ve zevki yaşatamaz.