Zengin İnsanlar Her Şeye Sahip Değildir

Eğer beraber paylaşacak ve tadını çıkaracak kişiler sizinle değilse, bankada milyonlarınız olmuş, ne yazar? Öncelikler belirlemeyi ve bunları doğru yere koymayı öğrenmelisiniz.
Zengin İnsanlar Her Şeye Sahip Değildir

Son Güncelleme: 10 Mart, 2019

Bu söz sizi şaşırtabilir. Elbette insanın yaşaması için finansal desteğe ihtiyacı vardır ama zengin insanlar için para her zaman mutluluk ile eş anlamlı değildir.

Duygulardan, zevkten, dostluktan ve sevgiden mahrum zengin insanlar vardır. Onların tek sahip olduğu paradır.

Bu üzerine düşünmeniz gereken bir gerçek çünkü eğer yakından bakarsanız, birçok hayalinizin banka hesabının sonuna gelen bir sürü sıfıra bağlı olduğunu göreceksiniz.

Paranın mutluluğu satın alabilecek bir şey olduğuna inanabilirsiniz ya da tamamen zıddını düşünüyor olabilirsiniz. Sizleri bu sorular üzerine düşünmeye davet ediyoruz.

Para ve mutluluğun iki yüzü

Beğenseniz de beğenmeseniz de, bu hiçbir zaman üzerinde anlaşmaya varamayacağımız bir konu. Ne psikologlar, ne sosyologlar ne de antropologlar bir anlaşmaya varabilmiş halde. Görüş ayrılıkları öyle güçlü ki her iki yaklaşımı da destekleyen çalışmalar mevcut.

Mutluluk satın alan para sahip olduğunuz şeylerin miktarına bağlı değildir

İngiltere Ulusal İstatik Enstitüsü tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışmada varılan sonuç aşağıda. Kesinlikle incelemeye değer.

 • Birkaç yıl boyunca zengin insanlar arasında yapılan bu çalışmaya göre mutluluk iyi bir ekonomik duruma bağlı.
 • Bu, şu anlama geliyor: İnsanlar banka hesaplarında para olduğunu, kiralarını veya kredileri ödeyebileceklerini bildikleri zaman çok daha tatmin olmuş hissediyorlar. Diğer yandan, birçok ev, araba, antika veya toprak sahibi olmak mutluluğa dayanmıyor.

Uzmanlar bunun yakın zamanda dünyada her yerde gerçekleşen ekonomik krize bağlı olduğunu söylüyor.

Bir problem veya olay olduğunda, arkanızın sağlam olduğu düşüncesiyle gelen huzur kişiye mal mülk biriktirmekten çok daha fazla refah hissi sağlıyor. 

kucağında sincap olan kadın


Psikologlara göre, para mutluluğu satın alamaz

Şimdi ise paranın diğer yüzü. Groucho Marx şöyle söylemişti:

“Hayatta paradan çok daha önemli birçok şey vardır. Ama onlar çok masraflı!”

Düzenli bir ekonomik aranjmana sahip olmak refah ve ailenizin (ve kendinizin) ihtiyaçlarını karşılayabilmek anlamına gelse de, işin aslı her zaman denge ve nesnellikte yatıyor.

British Columbia Üniversitesi tarafından yapılan çalışma sonucunda paranın aşağıdaki nedenlerden dolayı mutluluğu satın alamayacağı söyleniyor:

 • En azından, para insanın daha az üzgün olmasına sebep olur. Ancak şunu anlamanız çok önemli: Üzüntü, mutluluğun zıttı değildir. Bu da şu anlama geliyor: “üzgün olmayan kişi illa ki mutlu olacak diye bir durum yok”.
 • Bunu daha iyi anlamak için, gelin bir örnek üzerinde konuşalım. Milyarder birini düşünün. Sabah pek de sorumluluğu olmadan, eğlenmek ve dikkatini dağıtacak şeyler yapmak için uyanıyor.
 • Seyahat ediyor. Parti düzenliyor. Aralarında tanımadığı insanların olduğu bir kalabalığı davet ediyor. Kesinlikle meşgul bir gün olacak ve o kafasını pek fazla şeye yormak zorunda değil ve üzgün de olmayabilir. Kesinlikle iyi zaman geçirecek, gülecek, ama bu onu mutlu da yapmıyor.

Her gün üzgün olmamak veya yalnız hissetmemek için neden arayan insanlar, illa ki mutlu değillerdir.

British Columbia Üniversitesinde bulunduğu ve psikologların söylediği gibi: Daha güzel bir ev günlük üzüntülerinizi azaltabilir ama illa mutluluk getirecek diye bir şey de yoktur. Mutluluk keşfedilir; inşa edilmez.

dans eden mutlu kadın


Duygusal refah paraya bağlı değildir

Para sayesinde zengin insanlar iyi yemekler yiyip dikkatinizi çeşit çeşit şeylere verebilir, bir sürü güzel, enteresan ve harika şeyler alabilir… ama bununla kalbini besleyebileceklerine inanmak yanlıştır.

 • Mutluluk sizin içinizde ve sevdiğiniz insanlar, çevrenizdekilerle kurduğunuz bağlarda yatar.
 • Şefkat satın alınamaz. Bir çocuğun kahkahası tüm bozuk paralardan daha değerlidir. Rüyalar, eşle dostla paylaşılan özel anlar çek kitabında karşılık bulamaz. Bunlar duygulardan, vermek ve almaktan, sevgiden ve samimiyetten kaynaklıdır.

Kimse paranın hayatı daha iyi yönde değiştirebileceğini reddedemez. Ama bir rakam ardından gelen bir sürü sıfır, boş bir ruhu hiç bir zaman dolduramaz ve mütevazı insanların sahip olduğu huzur ve zevki yaşatamaz.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Dittmar H, Bond R, Hurst M, Kasser T. The relationship between materialism and personal well-being: A meta-analysis. J Pers Soc Psychol. 2014;
 • Martos T, Kopp MS. Life Goals and Well-Being: Does Financial Status Matter? Evidence from a Representative Hungarian Sample. Soc Indic Res. 2012;
 • Haworth J, Lewis S. Work, leisure and well-being. Br J Guid Couns. 2005;
 • Kushlev K, Dunn EW, Lucas RE. Higher Income Is Associated With Less Daily Sadness but not More Daily Happiness. Soc Psychol Personal Sci. 2015;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.