Duygusal Yönden Zeki İnsanların 7 Alışkanlığı

Kendinizi tanımanız ve kabul etmeniz çok önemlidir, ancak aynı zamanda empati kurabilmeniz ve kendinizi başkalarının yerine koyabilmeniz de aynı ölçüde gereklidir.
Duygusal Yönden Zeki İnsanların 7 Alışkanlığı

Son Güncelleme: 16 Şubat, 2019

Duygusal yönden zeki insanlar kendi duygularını olduğu kadar başkalarının duygularını da uygun şekilde yönetmeyi bilirler.

Yıllar boyunca, hepimiz duygusal zekamızı geliştirmenin ve bu zekadan faydalanmanın ne kadar önemli olduğunu dinledik. Ancak sonunda tek bildiğiniz doğru yolda gidip gitmediğinizden ya da onları nasıl kıllanmanız gerektiğini bilmeden, edinmeniz gereken birçok becerinin olduğudur.

Herkes sinirlenebilir. Bu çok basittir. Ancak o kadar basit olmayan şey; doğru insana, doğru zamanda, doğru amaç uğruna ve doğru ölçüde sinirlenmektir.

– Aristo

Gerçek şu ki duygularınızla bağlantı kurmak ve aynı zamanda bu konuda aklını kullanmak çok karmaşık olabilir; ancak hepsi hedeflerinizi nasıl koyduğunuz ve onlara nasıl ulaştığınıza bağlıdır.

İstisnasız herkes duygularını kontrol etmek, kendi sınırlarını koymak ve duygusal sınırlar yaratmak için kendi içinde bir ateş yakabilir. İşte bu yüzden sadeliğin hatırına, bugünkü yazımızda sizlerle duygusal yönden zeki insanların çoğunda bulunan bazı özellikleri paylaşmak istiyoruz.

arkadaşlık ve sarılma

1. Duygusal yönden zeki insanlar kendilerini tanırlar

Duygusal zekası yüksek insanlar hislerinin arkasında yatan sebepleri anlayabilirler. Hislerinin kaynağını ve yerini doğru şekilde tespit edebilirler ve bu da onları anlaşmazlıkların veya zorlu zamanların üstesinden gelmede başarılı kılar.

Duygusal hayatınız çok karmaşık olabileceğinden bu basit bir iş değildir. Öfke, korku ve neşe gibi güçlü duyguları neyin tetiklediğini bilmek özellikle zor olabilir.

2. Duygusal yönden zeki insanlar karar verebilirler

Bu insanlar da bazen korkabilirler, ancak kararlarını alırken acele etmezler. Onun yerine, her bir seçeneğin artı eksi yönlerini tartarlar. Duygusal zekanızı geliştirmek geleceğinizin sorumluluğunu üstlenmenize yardımcı olarak, hayattan istediklerinize dair bir plan yapmanızı kolaylaştırır.

3. Duygusal yönden zeki insanlar kendi duygularını yönetebilirler

Daniel Goleman ve konu üzerinde uzmanlaşmış diğerlerine göre, öz farkındalık duygusal zekanın mihenk taşlarından biridir. Bu kapasite aynı zamanda ruh halinizi, duygu ve hislerinizi tanımanıza da yardımcı olur.

Ek olarak, kendi kendinizin farkında olmak ruh halinizin diğer insanları nasıl etkileyebileceğini de bilmek anlamına gelir. Duygularınızı yönetmeyi öğrenmek duygusal zekanın kilit unsurlarından biridir.

Duygularınızı düzenleyebilmek hem kendi içinizde hem de başkalarıyla sağlıklı bir ilişki kurmak ve devam ettirmekle eş anlamlıdır. Hislerinizin farkına vardığınızda, duygularınızı yöneten kişi siz olursunuz.

kalp tutan çift

4. Duygusal yönden zeki insanlar empati kurabilirler

Duygular bulaşıcı olabilir. Herkes bunu deneyimlemiştir. Eski bir arkadaşınızla beraber içtiğiniz bir kahve sizi daha iyi hissettirir. Mağazada size kaba davranan tezgahtar ise sizi kötü hissettirir. 

– Daniel Goleman

Empati ya da kendini başkalarının yerine koyma becerisi duygusal zekanın başka bir özelliğidir. Karşınızdakinin ne hissettiğini bilmek ilişkinizi kolaylaştırır ve aranızda yaşanabilecek her türlü durumu yönetmenize yardımcı olur.

Duyularınızı uyuşturabilirsiniz, ancak kendinizin veya bir başkasının duygularından kaçamazsınız. Aslında, kendi duygularını iyi şekilde yönetebilmeyi alışkanlık haline getiren insanlar işin bu boyutunu da daha iyi kontrol ederler.

5. Duygusal yönden zeki insanlar kalplerini açarlar

Bir ilişkide açıklık ve dürüstlük yüksek duygusal zekayla karşı karşıya olduğunuzun en kritik işaretidir. Kendinizi açarak ve çekincelerinizi bir yana bırakarak, sağlıklı bir ilişkiyi teşvik etmiş olursunuz.

Aynı zamanda, duygusal zeka yalnızca duygularınızı düzgün şekilde yaşamanızı ve yönetmenizi değil aynı zamanda onları açık ve net şekilde ifade etmenizi de kolaylaştırır.

6. Duygusal yönden zeki insanlar hedeflerine ulaşmak için motive hissederler

Kendi hayatlarında belli bir değişiklik yapmakla ilgilenseler bile, korkunun yönetiminin başarıya giden yolda kilit rol oynadığını bilirler. Gözlerini karartıp o değişimi yapmaya karşı isteklidirler; çünkü bu değişimin hayatlarını daha da iyi bir noktaya taşıyıp, onları uzun vadeli hedeflerine yaklaştırabileceğini bilirler.

Ayrıca, kendi duygularıyla başa çıkmak için o kadar donanımlıdırlar ki, uzun vadeli memnuniyeti beklerlerken hüsranı ve gecikmiş hazzı da tolere edebilirler.

7. Duygusal yönden zeki insanlar kendi hayatlarının sorumluluğunu alırlar

Kendinizi kabul etmek ve özgüven sahibi olmak sizi bir şeylere bağlanma konusunda daha farkında kılar. Bu da şu anlama gelir; kendi sevinçleriniz ve başarılarınızdan kendiniz sorumlu olur, problemleri çözme yükünü de kendiniz üstlenirsiniz.

elde kelebek

Duygusal zekanızı nasıl geliştirebilirsiniz?

IQ ve duygusal zeka arasında sıfır ilişki vardır. Bunlar beyninizin farklı bölümleri tarafından kontrol edilirler.

– Daniel Goleman

Ayrıca akademik zeka ve duygusal zeka arasında da bir bağlantı yoktur. Bir kişi son derece eğitimli ve okulda da başarılı olabilir, ama aynı başarıyı yaşamda gösteremeyebilir.

cambaz çocuk ve kedi

İşte bu yüzden, günlük yaşantınızda duygularınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek birtakım adımlar atabilirsiniz:

  • Kendinizi daha iyi tanıyın. Sorular sorun, davranışınız hakkında düşünün ve kendi değerlerinizi bilin. Bu sayede duygusal gelişiminizin öncesi ve sonrasını belirlemiş olabilirsiniz.
  • Duygularınızı kontrol edin. Bu kolay bir iş değildir, ancak duygularınızı kontrol etmek için çaba harcamaya değer. Bir şeylere karşı çocukça tepkiler verdiğinizi düşünüyorsanız, kendinizi bir dakikalığına o durumun içinden çıkarın. Hayatınızı ve davranış ile hislerinizi yalnızca siz kontrol edebilirsiniz; unutmayın.
  • Başkalarıyla empati kurun. Kendinizi çevrenizdekilerin yerine koyun, bu size acı verse de yapın. Bu sayede herkesin kendi hikayesi olduğunu anlayacaksınız ve bu deneyim de zorlu durumlarla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacak.
  • Günlük motivasyonunuzu bulun. Her sabah duygusal zekanızı arttırma umuduyla uyanın. Büyük zaferler küçük başarılardan gelir. Unutmayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.