Bastırılan Duygular Karaciğerinizi Tıkıyor

Karaciğerinizdeki tıkanıklığı açmak isterseniz, sağ kolunuzu hareket ettiren egzersizlere yönelmelisiniz. Bu kolunuzu kullanarak yaptığınız egzersizler aynı zamanda karaciğerinize masaj yapar ve tıkanıklığı açmış olursunuz.
Bastırılan Duygular Karaciğerinizi Tıkıyor

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bastırılan duygular ve endişelerin, karaciğerinizi olumsuz yönde etkileyerek ciddi sağlık sorunlarına yol açacağını biliyor muydunuz? Daha fazlası için yazımızı okuyun.

Genelde yetersiz beslenme alışkanlıkları, kirlilik ve etrafımızdaki toksik maddeler gibi karaciğerinize zarar verebilecek tüm farklı faktörlerden bahsediyoruz ancak kendine özen gösteren ve bu faktörlerden kendini koruyan birçok insan da karaciğer sorunlarından muzdarip. Peki bunun sebepleri ne olabilir?

Bu yazıda, karaciğerin başta öfke olmak üzere bastırılan duygular ve olumsuz düşüncelerden nasıl etkilendiğini ve karaciğer sağlığınız için doğal yollara başvurarak neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Bastırılan duygular, karaciğerimizi nasıl etkiler?

Antik Çin tıbbına göre, her bir organımız üzerinde güçlü bir etki yapan farklı bir duygu ile ilişkilendirilir. Bu da bize hangi duygusal tepkilerin hangi kronik hastalıklara yol açabileceğine dair birkaç ipucu verir.

Örneğin, akciğerlerdeki sıkıntılar üzüntü; böbreklerdeki sorunlar ise korkuyla ilişkilidir.

Karaciğer ise asla bastırılmaması ya da saklanmaması gereken iki ana duygudan etkilenmektedir. Bu duygular öfke ve hayal kırıklığıdır ve karaciğerinizi tıpkı bir tabak dolusu yağlı yemeğin etkilediği gibi doğrudan etkiler.

bastırılan duygular karaciğeri etkiliyor

Öfke ve diğer duygular

Öfkeye odaklanmakla beraber, öfkeyle eşit ölçüde zararlı olan gücenme, kızgınlık ya da sinirlilik gibi diğer benzer duyguları da dikkate almalıyız.

Ayrıca aşırı öfke gibi bastırılan duygular, karaciğerinizin tıkanmasına yol açabilir. Bu da fiziksel sağlığınızı (boyun ve omuzlarda kas gerginliği, baş ağrıları, görme problemleri vs.) bozup içinden çıkması epeyce güç bir döngü yaratabilir. Uzun vadede, bu durum kronik hastalığa kadar gidebilir.

O zaman, duygularınızı nasıl ifade etmelisiniz?

Bu duyguların ifade edilmesine ilişkin çözüm göründüğü kadar kolay değildir ve bu sorunlardan muzdarip kişiler günlük hayat mücadelesine verdikleri tepkiyi değiştirmenin ne kadar zor olduğunu bilirler.

Etrafımızda sürekli olarak kızgınlık nöbeti geçiren insanlar görürüz ve  sağduyumuz bize bunun sağlıklı olmadığını söyler. Aslında, öfkeli tepkiler vermeye meyilli insanlarda çoğu zaman kalp sorunları baş gösterir.

Peki o zaman, çözüm nedir?

Olumsuz duyguların sonuçlarını çekmeye meyilli bir organ olan karaciğerinizdeki tıkanıklığı açmaya dair birkaç ipucuna beraber bir göz atalım.

Yoga

Bastırılan Duygularile Başa Çıkmak İçin İpuçları

Etrafınızda olanların farkına varın

Ne olduğunun farkına varmak, bu gibi yoğun bir durumun kendini sürekli tekrarlamasını önlemenin ilk adımıdır.

Öncelikle çoğu zaman gülümseyerek ya da sessizliğinizi koruyarak kendinizi tanımalı, ne tip insanların sizde öfke uyandırdığını fark etmeli ve bu tepkiden nasıl kaçınabileceğinizi keşfetmelisiniz.

Bu durumda, duygularınızı yönetmenize yardımcı olabilecek bir terapiste gidebilir ya da hiçbir yan etkisi olmayan, kısa sürede alacağınız olumlu sonuçla sizi şaşırtacak doğal bir homeopatik alternatif olan Bach çiçeklerini deneyebilirsiniz.

İletişim kurmayı öğrenin

Duygularınızı bastırmanın ilk adımı iletişim kurmayı öğrenmektir.

Nasıl hissettiğiniz ve neyin sizi incittiği konusunda sevdiğiniz insanlar başta olmak üzere evinizde ve iş yerinizde sizinle her gün iletişim kurmak zorunda olan insanlarla sakince konuşabiliyor olmalısınız.

Bu zorlu bir adım olsa da olumlu sonuçlar sizi devam etmeye yöneltecektir.

Fiziksel aktivite yapın

Fiziksel aktivite pek çok farklı sorun için varolan çözümlerin en iyilerinden biridir. Fiziksel gerginlikten kurtulmanızı sağladığı için faydalı olacaktır.

Karaciğerdeki tıkanıklığı açmak istiyorsanız, mutlaka sağ kolunuzu hareket ettirmenizi sağlayacak egzersizler yapmalısınız.

Bu kolunuzu hareket ettirdiğinizde, aynı zamanda karaciğerinize masaj yapmış ve tıkanıklığı açmış olursunuz; o yüzden ne kadar sıkı bir sporcu olduğunuza bağlı olarak tenis ya da boks gibi bir aktivite denemenizde fayda var.

Ayrıca açık havada da zaman zaman fiziksel aktivite yapabilir ve hatta istediğiniz kadar sesli bir şekilde bağırabilirsiniz.

Bu son ipucunu denemekten çekinmeyin, göründüğünden daha çok işe yaradığından emin olabilirsiniz.

doğada-yürüyüş

Kendinizi ifade edin

Özellikle kelimelerle iletişim kurmakta zorlanıyorsanız kendinizi ifade etmenin birçok başka yolu olduğunu hatırlamakta fayda var.

Örneğin, sanat hisleri ifade etmenin harika bir yoludur ve birçok içe dönük kişi bu aracı kullanır.

Siz de üzerinizde hiçbir kontrol ya da beklenti olmaksızın özgürce hoşça vakit geçirmenizi sağlayacak sanatsal bir alan arayışınızdan vazgeçmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Casado Morales, María Isabel. Ansiedad, stress y trastornos psicofisiológicos. Diss. Universidad Complutense de Madrid, Servicio de Publicaciones, 1994.
  • Fernández-Abascal, Enrique G. “Ira y Hostilidad en los trastornos coronarios.” anales de psicología 10.2 (1994): 177.
  • Lee YS, Ryu Y, Jung WM, Kim J, Lee T, Chae Y. Understanding mind-body interaction from the perspective of East Asian medicineEvid Based Complement Alternat Med. 2017;2017:7618419. doi:10.1155/2017/7618419
  • Morales, María Isabel Casado, et al. “El estudio de la ira en los trastornos cardiovasculares mediante el empleo del Inventario de Expresión de Ira Estado-Rasgo-STAXI.” Ansiedad y Estrés3.1 (1997): 5-20.
  • Pacific College of Health and Science. Emotions and Traditional Chinese Medicine.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.