Mutlu Çiftlerin 10 Alışkanlığı

Bundan çok bahsedilmese de el ele tutuşmak memnuniyet hissini arttırarak çiftlerin mutluluğunu korumasına yardımcı olur.
Mutlu Çiftlerin 10 Alışkanlığı

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İki kişinin, zor zamanlarda bile birbirlerine olan sevgi ve saygıyı koruduklarında daha mutlu oldukları söylenir. İlişkiler asla kolay değildir ve uzun sürmeleri veya bir ömür sürmeleri için çok emek gerektirirler. Bu makalemizde mutlu çiftlerin 10 alışkanlığından bahsedeceğiz.

Bir çiftin mutluluğunu koruyabilmesi için sihirli bir formül olmasa da uluslararası konuşmacı, danışman ve psikiyatrist Mark Goulston, mutlu çiftlerin 10 alışkanlığını Psychology Today ile paylaştı ve bir ilişkideki taraflar arasındaki bağları güçlendiren alışkanlıklardan bahsetti.

Mutlu Çiftlerin 10 Alışkanlığı

Yatmaya aynı zamanda gitmesi

İlişkinin daha başlarındayken yatağa beraber gidip, günün sonundaki o özel vakti birbiriniz ile paylaşmak istemeniz çok normaldir. Yıllar geçse de bu alışkanlığı korumak güçlü bir ilişkinin ve mutluluğun anahtarlarından bir tanesidir.

Goulston, yatmaya beraber gittiğinizde oluşan cilt temasının ve aranızda geçen diyalogların hem çiftin iletişimini geliştirdiğini hem de cinsel arzunun korunmasını sağladığını söylüyor.

sağlıklı çiftlerin alışkanlıkları

Ortak ilgi alanlarına odaklanması

Bir çift yeni tanıştıklarında ortak çok az ilgi alanları olduğunu fark edebilir. Bu onların iyi bir ikili olmadığı anlamına gelmez, tam aksine bu ikisi için de klasik rutinlerinin dışına çıkıp, beraber yeni şeyler denemek ve yapmak için harika bir fırsat olabilir.

Yine de ilişkinin karşı tarafa çok bağlı bir hal almaması için, tarafların birbirlerinin kişisel alanlarına saygı duyup tek başlarına yaptıkları aktivitelere de devam etmesi çok önemlidir.

El ele tutuşarak yürümesi

Genelde önemi göz ardı edilse de, el ele tutuşarak yürümek bir çift arasında eşsiz bir bağ oluşturabilir. El ele tutuşmak memnuniyet hissini arttırarak çiftlerin mutluluğunu korumasına yardımcı olur.

Goulston çiftlerin, bir kişi önde ve diğer kişi daha yavaş yürüdüğü veya bir şeye bakmak için durduğu için arkada kalmasındansa yan yana ve el ele tutuşarak yürümelerini öneriyor.

el ele tutuşan çift

Mutlu çiftlerin güvenmeyi ve affetmeyi öğrenmesi

Bir çiftin birlikteliği tartışmalar, anlaşmazlıklar, kavgalar, yanlış anlaşılmalar, öfke ve o anda bir çözümü yokmuş gibi görünen diğer etkenler yüzünden sekteye uğrayabilir.

Bu durumların mutluluğunuzu etkilemesini önlemek için birbirinizle konuşmayı; ileride pişman olacağınız bir şeyler veya kırıcı bir şeyler söylemeden önce negatif duygularınızı kontrol altına almayı öğrenmelisiniz.

Bunu en rahat anlık patlamalardan sakınarak, birbirinize güvenip affederek yapabilirsiniz. Bu iki madde uzun süreli bir ilişkinin yapı taşlarıdır.

Mutlu çiftlerin özelliği ortak özelliklere odaklanması

Sürekli olarak karşınızdaki kişinin yetersizliklerini veya eksikliklerini ortaya sermek sağlıklı bir hareket değildir ve ilişkinizi yok eder.

Birer birey olarak birbirinizin özelliklerine odaklanmak ve olabildiğince bunları ortaya çıkarmak önemlidir. Eğer gözleriniz ilişkinizin ve karşınızdaki kişinin olumlu özellikleri üstünde olursa, ilişkiniz pozitif enerji ile dolu olur ve gereksiz tartışmalardan kaçınabilirsiniz.

Mutlu çiftlerin özelliği birbirlerine sarılması

Kucaklaşmanın ve sarılmanın gücü inanılmazdır, özellikle de çiftler arasında. Uzmanımıza göre “cilt güzel dokunuşları” (sevgi), “kötü dokunuşları” (suistimal) ve “dokunulmamayı” (ihmal) hatırlar.

Mutlu ilişkiler bol miktarda, yorucu bir günün sonunda, uzun süre ayrı kaldıktan sonra veya hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkan “güzel dokunuş” içerir.

sağlıklı çiftlerin sarılması

Her sabah “seni seviyorum” ve “günaydın” demesi

Güne mümkün olan en iyi şekilde başlamak ve sabır ve sevgi gibi duyguları uyandırmak için her sabah bu iki kalıbı tekrar etmelisiniz. Her şeyin hareketlerle desteklenmesi gerekse de, bu kelimeler size güç ve cesaret verecektir. Ayrıca her sabah birbirinize olan sevginizi de pekiştirmiş olacaksınız.

İyi geceler demesi

Aynı şekilde “iyi geceler” demek günü çok güzel bir şekilde bitirmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde, ne kadar yorgun olursanız olun veya gününüz ne kadar zorlu geçmiş olursa olsun, aklınızdaki sorunları bir kenara bırakıp karşınızdaki kişi için en iyi şeyi dilediğinizi gösterecektir.

Gün içerisinde araması

Goulston, gün içerisindeki telefonlar veya mesajlaşmalar karşınızdaki kişiyi “kontrol” etme halini almadığı sürece, çiftin fiziksel olarak görüşemeseler de birbirlerine yakın hissetmesini sağladığını söylüyor.

telefonla konuşan adam

Çift olarak görülmekten gurur duyması

Mutlu çiftler birlikteliklerini sosyal ortamlarda ve toplum içinde gösterir. Çiftler, çevredekileri rahatsız etmeden el ele tutuşabilir, birbirlerine sarılabilir veya başka bir şekilde dünyaya aralarındaki özel bağı gösterebilirler.

İlginizi çekebilir ...
Çiftlerin Kavgalarının Ana Sebepleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çiftlerin Kavgalarının Ana Sebepleri

Romantik bir ilişki içerisinde olan çiftler, birçok sebepten ötürü kavga edebilir. Bu sebeplerin her birinin bir çaresi elbet vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.