İlişkinizin Yolunda Gitmediğinin Belirtileri

Partneriniz sadece yatağınızı veya yemek masanızı paylaştığınız kişi değildir, aynı zamanda bir hayat ve aile kurmak için seçtiğiniz kişidir.
İlişkinizin Yolunda Gitmediğinin Belirtileri

Son Güncelleme: 23 Ocak, 2019

Eğer bir ilişki yolunda gitmiyorsa belirtileri gayet açıktır. Ancak çoğu zaman işlerin yolunda gitmediğini ve mutlu olmadığımızı görmek istemez veya kabul etmeyiz. Bu makalemizde ilişkinizin istediğiniz gibi gidip gitmediğini anlamanız için bazı ipuçları ve belirtilerden söz edeceğiz.

Bir ilişkideki en önemli problemler

1. İletişim eksikliği

İletişim belki de bütün ilişkilerin en önemli anahtarıdır. Anlayış ve ilgiyle birlikte partnerimizin desteğine de ihtiyaç duyarız. İşte ilişkimizde iletişim eksikliği olduğunu gösteren bazı belirtiler: Söylediğimiz kelimeler karşı tarafa ulaşmaz, partnerimiz bizimle konuşurken gözümüzün içine bakmaz ve böylece açık ve yapıcı bir diyalog kuramayız.

Konuştuğumuz zaman ise kendimizi birden tartışma ve anlaşmazlık içinde buluruz. Bu durumlar çoğu zaman çiftleri birbirinden uzaklaştırır, çünkü artık geçmişin desteğini arkalarında hissedemezler. Böyle bir durumda partnerimize olan hislerimiz azalır ve içten bir diyalog kuramadığımız için kendimizi kırgın hissederiz.

Bazen yaşadığımız iletişimsizliğin dönemsel olarak karşılaştığımız yüksek stresten de kaynaklanabileceğini göz ardı etmeyin. Örneğin, işimiz vaktimizin çoğunu alır ve partnerimize ayırabilecek zamanımız çok kısıtlı olabilir, bu da iletişimi daha karmaşık hale getirir. Bunu aklınızdan çıkarmayın ve ilişkimizin temel yapı taşı olan iletişimi asla ihmal etmeyin.

2. Plan yaparken isteksizlik

Bir akşam yemeği ya da hafta sonu kaçamağı gibi beraber planlanan bir şeyler olduğunda kendimizi isteksiz hissedebiliriz. Belki evde oturup monotonluğu tercih edebilir ya da partnerimizin artık eskisi gibi derin duygularla bakmadığını fark edebiliriz.

Büyü kaybolmuştur ve nedenini bilemeyiz. İkinizin geleceğini ilgilendiren konularla ilgili bir şeyler yapmayı teklif ettiğinizde partnerinizin nasıl tepkiler verdiğine dikkat etmeniz gerekir.

Eğer partneriniz soğuk davranıyorsa ve gelecekle ilgili bahsettiğiniz amaçlar onun pek ilgisini çekmiyorsa, kendi kendimize bunun nedenini sormalıyız. Belki de bir şeyler değişmiştir. Bunun en önemli göstergesi isteksizliktir.

3. Mutluluktan çok göz yaşı olması

Hayatta kötü şeyler de olur. Aşkın bazen kendine göre bir karmaşıklığı vardır ve ilişkiler çaba ve özveri gerektirir. Fakat dikkatli olun, eğer sadece üzülmek için sebepleriniz varsa ve nadiren keyifli hissediyorsanız, duygusal sağlığınız için yavaş yavaş çanlar çalıyor demektir. Bu olumsuz bir belirtidir.

Bazı çiftler vardır ki, birbirlerini çok severler ancak yine de mutlu olamazlar. İlişkinize çok iyi bakmalı ve sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için elimizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Fakat gösterdiğiniz çabaların aynısını karşı taraftan görmezseniz kendinizi kötü hissetmeye başlarsınız. İlişkinin tüm yükünü omuzlarınızda ve kalbinizde yalnız başınıza kaldıramazsınız. İlişki iki taraflı yaşanır, bu nedenle her iki taraf da gerekli çabayı göstermelidir.

4. Güvenin yok olması

Güvensizlik bir ilişkinin dengesini bozan iki tarafı keskin bıçak gibidir. Eğer partnerinizin tüm duygularınızı açamadığınız, sırlarınızı paylaşamadığınız ve artık desteğini hissedemediğiniz bir kişi haline geldiğini düşünüyorsanız yanlış giden bir şeyler var demektir.

Partneriniz sadece yatağınızı veya yemek masanızı paylaştığınız kişi değildir, aynı zamanda bir hayat ve aile kurmak için seçtiğiniz kişidir. Eğer güveninizi kaybederseniz her şey kaybolmuş demektir.

5. Artık öncelik olmaktan çıkarsınız

Bir ilişki içinde olmak çiftlerin birbirini hayatlarındaki öncelik haline getirmesini gerektirir. Birini ilgilendiren şey diğerini de ilgilendirir, birinin mutluluğu diğerinin de mutluluğudur. Eğer artık partnerinizin hayatındaki öncelik olmadığınızı fark ederseniz ardından üzüntü ve hayal kırıklığı bunu takip edecektir.

İşiniz, boş zamanlarınızı nasıl değerlendirdiğiniz ve hobileriniz gibi faktörler de ilişkide oldukça önemlidir, ancak aşık olduğunuz kişi her şeyden önce gelmeli ve en çok endişe ettiğiniz şey o olmalıdır. Eğer diğer insanları ya da işinizi partnerinizden daha öncelikli bir noktaya koyarsanız ilişkinizin içinde sorunlar yaşarsınız.

el ele tutuşmak

İlişkinizin yolunda gitmediğini gösteren herhangi bir belirtiyle karşılaştığınızda öncelikle partnerinizle konuşmanız gerektiğini unutmayın. Bazen konuşup çözülmesi gereken dış faktörler olabilir. Örneğin işteki problemler, ekonomik ve kişisel sorunlar ilişkinin dengesini bozabilir. Ancak sevgi, güven ve iletişimle bunların üstesinde gelebilirsiniz.

Umarız ilişkinizin yolunda gitmediğini gösteren belirtilerden bahsettiğimiz bu makalemizi okurken keyifli vakit geçirmişsinizdir…


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.