Kulak Masajı Yaparak Stresi Hafifletin

Stres ve gerginliği rahatlatmak amaçlı kulağınıza uygulayacağınız masajın, başka iyileştirici etkileri de bulunmaktadır.
Kulak Masajı Yaparak Stresi Hafifletin

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Stres bugünlerde, insanların en çok yakındıkları konulardan biridir. Yaşam tarzınız, gürültü, sorumluluklar ve diğer durumlar yoğun fiziksel ve duygusal gerginliğe yol açabilir ve yaşam kalitenizi ciddi oranda düşürebilir. Kulak masajı yaparak bunu hafifletebilirsiniz, okumaya devam edin!

Stresli yaşayan insanlar, hayatlarını daha ileri derecelerde etkileyecek daha farklı sağlık problemleri de yaşarlar. Örneğin stres; yoğun baş ağrısı, kaygı, titreme, terleme, kas ağrısı, sindirim problemleri, baş dönmesi, sık idrara çıkma ihtiyacı ve benzeri sorunlara yol açar.

Stresin, günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmesinden kaçınmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekse de; her birimiz stresi, hayatlarımızın herhangi bir döneminde, herhangi bir seviyede yaşadık veya yaşayacağız. Eğer kendinizi sık sık stresli hissetmeye başlarsanız, daha ciddi durumların oluşmasının önüne geçebilmek için, doktorunuzla görüşmelisiniz.

Stres ve kaygıyı kontrol etmek amaçlı birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Pek çok insan bu tekniği bilmese de, kulağınızdaki belirli bir bölgeye uygulayacağınız masaj, anlık olarak stresi rahatlatıcıdır. Bu tekniğin çok bilinmediğini bildiğimiz için, bir sonraki stres atağında kendinizi koruyabilmeniz için, bu konuda sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Stresten Kurtulma Amacıyla Kulak Masajı Nasıl Yapılır?

Stresinizi rahatlatmak amaçlı kulak masajına başlamadan önce, uygulamanız gereken çok önemli bir ilk adım vardır. Bu bağlamda öncelikle, gününüzü olumsuz etkileyen ve sergilemiş olduğunuz davranışlardan kaynaklanan negatif duygulardan uzaklaşmalısınız. Duygularınızı bastırmayın, onları sadece bir kenarda bırakmayı deneyin. Böylece; hayal kırıklığına uğramış, sinirli veya huysuz olmanıza sebep olan gerginlik ve stresten uzaklaşmayı deneyebilirsiniz.

Sizi, kendiniz gibi hissetmekten alıkoyan negatif enerjiden arındıktan sonra, bir sonraki adım olarak, fiziksel anlamda stresi bu akupresür teknik ile uzaklaştırabilirsiniz. Rahatlamanıza yardımcı olmasına ilaveten, bu teknik, vücudunuzda gerginlik kaynaklı oluşan şişkinlik ve ağrıdan kurtulmanıza da yardımcı olur.

Eminiz ki, birçoğunuz, basit bir kulak masajı yaptırmanın üzerinizde bırakacağı etkiyi gördüğünüzde şaşıracaksınız. Vücudun, bu çoğu zaman görmezden geldiğimiz kısmı, masajın uygulanışına bağlı olarak, birçok iyileştirici etkiye sahip olabilmektedir.

Bu masaj, nöro-vericiler aracılığı ile, organizmanın iyileşme mekanizmasını kullanır, böylelikle çok geniş bir iyileştirme etki alanına sahiptir. Eğer bu masajı bir başkasının yapmasına izin verirseniz, ayrıca duygusal anlamda da heyecanlı hissedersiniz. Çünkü kulak bölgesinde birçok sinir bulunur. Bu ayrıca, masaj uygulandığında rahatlamamızın da temel sebebidir.

Bu yazımızı da okuyun:

Dokunmanın İyileştiren Gücü

Kulağınızda masajı uygulayacağınız noktanın adı Çin kültüründe ”Göksel Kapısı” anlamına gelen Shen Men ismi ile bilinmektedir. Bu nokta, gerginlikle savaşmamıza, enerji akışımızın hızlanmasına ve genel anlamda iyi hissetmemize yardımcı olur. Shen Men noktası, kulağınızın üst üçüncü merkezinde bulunur ve size ağrı ve stresten kurtulmanızda yardımcı olabilir.

Masaj Nasıl Uygulanır?

Uzmanlar bu konuda birçok harika tavsiyede bulunmaktadırlar. Böylelikle insanlar bu akupresür tekniğinden faydalanarak, kendilerini daha rahatlamış ve az stresli hissetmeye başlarlar. Haydi birlikte göz atalım:

 • Bu bölgeye, pamuklu kulak çubuğu ile nazikçe masaj uygulayabilirsiniz. Belirtilen noktaya hafifçe bastırın ve ince hareketlerle masaj uygulayın.
 • Derin nefes alın ve vücudunuzun söylemesi gereken şeyleri dinleyin.
 • Bu nefes egzersizine; nefes alırken solunuza, verirken de sağınıza bakarak devam edin.
 • Bu terapiyi birkaç dakika uyguladıktan sonra, vücudunuzda ve zihninizde bir rahatlama hissi yaşayacaksınız. Bu tedavideki en önemli nokta konsantre olmak ve negatif enerjiden kurtulmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır.

İlave İpuçları

 • Kulağınızdaki bu bölgeye masaj uygulamak için, dilerseniz parmaklarınızı da kullanabilirsiniz. Bu numarayı, ne zaman stres veya gerginlik kaynaklı ağrı hissederseniz, kullanabilirsiniz.
 • Eğer mümkünse, bu egzersizi her gece, yatmadan önce uygulamayı denemelisiniz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • McFadden, KL, Healy, KM, Hoversten, KP, Ito, TA y Hernández, TD (2012). Eficacia de la acupresión para la reducción del estrés. Terapias complementarias en medicina , 20 (4), 175–182. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2011.12.003
 • Song, HJ, Seo, HJ, Lee, H., Son, H., Choi, SM, y Lee, S. (2015). Efecto de la autoacupresión para el tratamiento de los síntomas: una revisión sistemática. Terapias complementarias en medicina , 23(1), 68 78. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2014.11.002
 • McFadden KL, Healy KM, Hoversten KP, Ito TA, Hernández TD. Efficacy of acupressure for non-pharmacological stress reduction in college students. Complement Ther Med. 2012;
 • Chen YW, Wang HH. The Effectiveness of Acupressure on Relieving Pain: A Systematic Review. Pain Management Nursing. 2014.
 • Arai YCP, Sakakima Y, Kawanishi J, Nishihara M, Ito A, Tawada Y, et al. Auricular acupuncture at the “shenmen” and “point Zero” points induced parasympathetic activation. Evidence-based Complement Altern Med. 2013;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.