Benim için Doğru Eş Kim?

Bizler için doğru eş kusurları kusurlarımıza uyan, ihtiyaçlarımıza hitap eden ve hataları bizim erdemlerimizle tamamlanan kişidir.

Aşkta büyülü tarifler yok. Aşık olduğumuz insanı seçemeyiz, aşk kendi kendine gelir. Ama her zaman dengemizi ve sağduyumuzu korumalıyız. Kendimizi bilmek/tanımak bizi mutlu edebilecek kişiyi tanımamıza yardımcı olur. Açıklayacağız! 

Ne tip bir insan beni mutlu edebilir?

es

Evet, öncelikle mantık ve tarafsızlık çerçevesinde kalmalıyız. Hayatınız boyunca ‘doğru insan, mükemmel insan’ı bekleyemezsiniz. Dünyada bir çok kusurlu insan var, ancak bu insanlar bir araya geldiğinde kusursuzluğa erişebilir ve gerçek mutluluğu yakalayabilir.

Dolayısıyla, gerçek aşk mükemmel insanı aramak değil, kusurları kusurlarımıza uyan, ihtiyaçlarımıza hitap eden ve hataları bizim erdemlerimizle tamamlanan kişi ile birlikte olmaktır. Anlaşılması kolay, bu macerayı yaşamayı hepimiz hak ediyoruz: beraber büyümek, özel bir bağ ile olgunlaşmak ve yaşlanmak. Gelin bu konunun bizler için en uygun boyutlarına bakalım.

1. İçe kapanık mısınız?

İçe kapalı insanların dışa dönük karakterli birine ihtiyacı olduğu söyleniyor. Biz bunu yazı tura gibi düşünürüz. Ama bu fikirlere karşı dikkatli olmalıyız. Çünkü eğer sadece biraz içe dönükseniz, aşırı dışa dönük, sosyal ve cesaretli birisi sizi rahatsız edebilir. Dolayısıyla en iyisi aşırı derecede dışa dönük olmayan ve böylece bizi dengeleyebilecek ve bize baskı kurmadan açıklık gösterebilecek biri olmalı. 

2. Dinamik ve dışa dönük müsünüz?

Bu durumlarda, kulağa garip gelse de, dinamik aktivitelerinize katılacak biriyle birlikte olmak en uygunu. Yürüyüş yapmayı, dışarıda akşam yemeği yemeyi, arkadaş grubunuzla takılırken bir seferde onlarca şey yapmayı seviyorsanız, ve eşiniz bunlardan hoşlanmıyor ve pasifçe evde oturmayı seviyorsa her zaman sorun yaşamanız olası.

Bizle aynı endişeleri paylaşan, plan yapmayı seven ve bizim arzularımızla ilgili durumlarda çekince göstermeyen biriyle birlikte olduğumuzda günlük hayat çok daha kolay olacak.

3. Kendinize güveniniz nasıl?

Eğer karar vermekte sıkıntı duyan, cevaptan çok soru soran, yeni projelere başlamakta zorlanan veya değişiklik yapmaktan çekinen biriyseniz, ideal olarak, kendine güvenen ve dışa dönük birini bulacaksınız; olgun, güvenli, aşırı kibirden uzak duran, başkalarına ukalalık taslamayan ve baskı uygulamayan biri.

Elbette ebeveynlik karakteri taşıyan biriyle birlikte olmak en güzeli. Koruma ve destek sağlayan, korkularınızı azaltacak ve kendinizden emin hissetmenize yardımcı olacak, özgüveninizi arttıracak olgun ve ciddi biri.

4. Atılgan, biraz kontrolcü ve bağımsızlığına her şeyden çok değer veren biri misiniz?

Bir çok kadın aşırı bağlılık olmayan bir partner arıyor. Bu hem bir eş hem de bağlılık fikirlerinin tam zıttı, ama bugünlerde oldukça artan bir ilgi alanı: kariyerine her şeyden fazla önem veren, kararları üzerinde kontrol sahibi olan ve kendinden emin olan kadınlar.

Bu durumlarda, benzer karaktere sahip birisi uygun olacaktır. Çünkü böylece yol alan ama günün birinde bitebilecek bir ilişki kurulur. Bağımsızlığı ve aynı zamanda kontrolü seven iki kişinin birlikteliği genelde uzun sürmez. Ancak, en ideali sakin ve sessiz, evde bize rahatlık sunup destek olabilecek, dinamizmimize saygılı, özünde idare edilebilir ve kolay bir insan bulmak. 

Her şeyden öte, sizi mutlu edecek bir eş arayın

sevgili

Biliyoruz, yukarıda bahsettiğimiz öğeler öyle her yerde beklemiyor. Bazen kendimizden tamamen farklı birine aşık oluruz. Ama endişelenmeyin, bu kişi ne kadar farklı olursa olsun, aşağıdaki üç noktayı gözden geçirin: 

  • Sizden farklı olmasına rağmen size saygı duyabilecek, sizi dinleyebilecek ve zayıf ile güçlü yanlarınızı değerlendirebilecek birini bulun
  • Size her gün gülümsemek için bir neden veren birisini arayın. Sabahları uyandığınızda size “Başka hiç bir şeye ihtiyacım yok” dedirtecek biri. 
  • Daha iyi bir insan haline gelene kadar partnerinizle kalın. Beraber yaşayabileceğiniz, zorlukları kolaylaştıracak, optimist ve karakteri ne olursa olsun sizi öven biri olmalı. 

Çünkü hak ediyorsunuz.