Sinirlilik, Anksiyete ve Depresyondan Kurtulun

5 Aralık, 2018

Sinirlilik, anksiyete ve depresyon toplumda en sık görülen ruhsal sorunlardır. Bunlar genellikle karmaşık duygusal ve işlevsel bozukluk grubu olarak sınıflandırılır.

Bilim bizim zihin ve beden arasındaki mevcut bağlantıyı anlamamızı sağlar ve anksiyete ve depresyonun nasıl çeşitli faktörlerden kaynaklanabileceğini görebiliriz. Bu makalede, sinirlilik, anksiyete ve depresyonu nasıl ortadan kaldırabileceğinizi öğreneceksiniz.

Bu faktörlerin; psikolojik, fiziksel, duygusal, çevresel, sosyal, ruhsal veya genetik olabileceğini ve hatta bir beyin hastalığından veya beslenmeden dahi kaynaklanabileceğini not etmekte yarar vardır.

Her ne kadar biyokimyasal nedenler hakkında bilgilere sahip olsak da, nörotransmitter düzeylerinin sinirlilik, anksiyete ve depresyonun gerçek kaynağı olup olmadığı veya bunların sadece bir belirtisi olup olmadığına dair yeterince bilgiye sahip değiliz.

Sinirlilik, anksiyete ve depresyon aynı değildir; fakat sıkça birlikte gruplandırılır. Depresyonu olan insanların anksiyete deneyimlemesi ve anksiyeteye sahip insanların depresyon ve sinirlilik deneyimlemesi görülmedik bir durum değildir.

Bu makaleye de göz atın: Atipik Depresyon: Tanı Koyulması En Karmaşık Olan Rahatsızlık

Ruh Sağlığınızı İyileştirin

Depresyon ve anksiyete genellikle zihinsel hastalık olarak sınıflandırılsa da; bu rahatsızlıkları beyin sağlığı ile ilgili problemler olarak ele almak daha doğrudur. Çünkü depresyon ve anksiyete; duygusal ve ilişki sorunlarının yanı sıra, fiziksel yapı ve serebral mekanizmalarla da doğrudan ilişkilidir.

Bu bakış açısı, vücudunuzun diğer organları gibi yaşam tarzınız tarafından etkilenen beyninize iyi bakma gereksiniminin altına çizer. Bunun sonucunda ne yediğiniz, nasıl hareket ettiğiniz ve uykunuzun kalitesi beyninizin işlevini etkiler.

Ayrıca, stres ve diğer duygularla nasıl başa çıktığınız, ilişkilerinizin kalitesi ve içinizde hayata dair taşıdığınız amaç da ruhsal sağlığınızda bir rol oynar.

Anksiyete ve Depresyonun Belirtileri

anksiyete belirtileri

Anksiyete ve depresyon hayatınızı normal bir şekilde yaşamanıza engel olur, davranışlarınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirir ve genel olarak iş,ve aile ilişkilerinizi etkiler.

Bu rahatsızlıklar karın ağrısı, taşikardi, nefes almada zorluk, mide bulantısı, kas titremesi, terleme, yorgunluk gibi fiziksel belirtiler veya sinirlilik, sıkıntı, korku, kaçma, güvensizlik, konsantrasyon eksikliği gibi zihinsel belirtiler şeklinde ortaya çıkabilir.

Genel olarak bu bozukluklar aşırı ve tekrarlanan endişelerin yanı sıra, insanın kendisini kişisel veya profesyonel hayatındaki değişikliklere adapte etmede sıkıntı yaşamasından da kaynaklanır.

Sinirlilik, Anksiyete ve Depresyonu Ortadan Kaldırmak için 10 Eylem

Aşağıdaki önerilerimizi göz önünde bulundurarak beyninize daha iyi bakmaya başlayın.

 • Yavaşça nefes alın. Yavaş nefes alıp vermek vücudunuzun dinlenmesine yardımcı olur.
 • Hareket edin.
 • Doğada vakit geçirin.
 • Düzenli ve sağlık açısından onarıcı uyku çekin.
 • Aile ve arkadaşlarınızla vakit geçirin.
 • Kusurları kabullenin.
 • Faydalı gıdalar tüketin ve bolca su için.
 • Düzenli olarak meditasyon yapın (oturarak veya hareket ederek) veya öz farkındalık kazandırıcı egzersizler gerçekleştirin.
 • Bağışlayıcı olun.
 • Minnettar olun.
 • Lovibond, P. F., & Lovibond, S. H. (1995). The structure of negative emotional states: comparison of the Depression Anxiety Stress Scales (DASS) with the Beck Depression and Anxiety Inventories. Behaviour Research and Therapy.
 • Francati, V., Vermetten, E., & Bremner, J. D. (2007). Functional neuroimaging studies in posttraumatic stress disorder: Review of current methods and findings. Depression and Anxiety. https://doi.org/10.1002/da.20208
 • Snaith, R. P., Constantopoulos, A. A., Jardine, M. Y., & McGuffin, P. (1978). A clinical scale for the self-assessment of irritability. British Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.1192/bjp.132.2.164
 • Depresión – descripción general: MedlinePlus enciclopedia médica. Retrieved 26 February 2020, from https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003213.htm
 • Trastornos de ansiedad – Síntomas y causas – Mayo Clinic. Retrieved 26 February 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/anxiety/symptoms-causes/syc-20350961