Anksiyeteden Kurtulmak için Uygulayabileceğiniz 6 Yol

Anksiyeteden Kurtulmak için Uygulayabileceğiniz 6 Yol

Son Güncelleme: 12 Kasım, 2018

Anksiyete (endişe), günümüzün yaygın sorunlarından biridir. Bu sorunu yaşayan insanlar, genellikle hayatlarında duygusal stres, sürekli endişe, korku ve kaygı duyan insanlardır. Anksiyeteden kurtulmak için neler yapabileceğinizi bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Böyle stres ve sıkıntılı durumlar, her insanı farklı şekilde etkiler. Yine de, anksiyete probleminin yaygın görülen bazı belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Mide bulantısı
  • Kalp çarpıntısı
  • Yüksek tansiyon
  • Aşırı terleme
  • İştahsızlık
  • Göğüs ağrısı
  • Uyumada zorluk
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Kaslarda ağrı veya kasılma
  • Göz bebeklerinde büyüme

Bu sorunlar zamanla, aşılması zor bir hastalığa dönüşebilir. Bu nedenle bu yazıda, anksiyeteden kurtulmak için size yardımcı olan, evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Anksiyeteden Kurtulmak İçin Yoga ve Meditasyon Yapın

Yoga ve meditasyon, endişe ve huzursuzluk sorunu yaşayanlar için önerilen çözümlerdendir. Çünkü hem bedensel hem de ruhsal olarak iyi hissetmenizi sağlar.

En iyi sonucu alabilmek için, her gün, günde 20-30 dakika kadar yoga ve meditasyon yapmanızı ve bu seanslarınızı, kafa ve yüz masajıyla sonlandırmanızı öneriyoruz. Kafaya ve yüze yapılan bu masajlar, kan dolaşımını hızlandırmaya da yardımcı olacaktır.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Anksiyeteden kurtulmak ve stresi kontrol etmek için uygulayabileceğiniz en kolay yol, herhangi bir fiziksel aktivite yapmaktır. Spor yapmak, anksiyeteden kurtulmanın yanında, kilo verip kas sahibi olmanıza ve böylelikle çevik ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olur.

İsterseniz, günde en az 30 dakika olmak üzere sadece yürüyüş yapabilirsiniz, ki bu egzersiz bile beyindeki mutluluk hormonu olan seratonin hormonunu salgılayacak ve modunuzu iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Düzenli Beslenin

Anksiyete bozukluğu, doğal ve sağlıklı beslenme sayesinde de aşılabilir. Bu sayede hem bedensel hem de zihinsel olarak daha sağlıklı olup, beynimizin sağlıklı olmasını da sağlarız.

anksiyete bozukluğu için badem

Kasları ve zihni rahatlatan ve anksiyeteden kurtulmak için birebir olan magnezyum minerali; ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde ve badem gibi kuruyemişlerde bolca bulunur. Bu nedenle, bu yiyecekleri yemek, anksiyete azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.

Bu makalemize de göz atın: Anksiyete Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Şifalı Bitkiler

Şifalı bitkiler, anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur. Aşağıdaki listede bulunan bitkileri demleyerek tüketebilirsiniz. Uyumadan önce çayı içilen şifalı bitkiler, rahat bir uyku uyumanıza ve sabah rahat kalkmanıza yardımcı olurlar.

Sağlıklı Bir Sosyal Hayat Edinin

Akıl sağlığını yerinde tutmak için yapılması gereken en öneli şeylerden biri meşgul olmaktır. Anksiyete sorunu yaşıyorsanız, yalnız kalmanın bu sıkıntıyı çözmenize faydası olmayacağını bilmeniz gerekir.

anxiety3

Arkadaşlarınız veya ailenizle, eğlenceli aktivitelerde bulunun ve sıkıntılarınızı başkalarıyla paylaşmayı deneyin. Anksiyeteden kurtulmak için yapabileceğiniz başka bir şey de, gönüllü olarak çalışmak olabilir.

Eğer hayatınız buna elveriyorsa, zamanınızın bir kısmını gönüllü hizmete ayırmak, hem zihninizi meşgul tutacak, hem de başkalarını mutlu edecek bir seçenektir.

Sıcak Bir Banyo

Sıcak bir duş almak veya sıcak küvete uzanmak, her sorun için önerilen çok genel çözüm yollarından biri gibi görünse de, bu durum sıcak bir banyonun anksiyeteye iyi geldiği gerçeğini değiştirmez.

Küvetiniz varsa, sıcak suyla dolu küvete birkaç damla kiraz veya lavanta esansı damlatın. Bu hem kaslarınızı, hem de zihninizi rahatlatır. Bu önerimizi sabahları veya yatmadan önce uygulayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.