Anksiyete ile Baş Etmenin 6 Yolu

· 3 Mayıs, 2015

Anksiyete (endişe), günümüzün yaygın sorunlarından biridir. Bu sorunu yaşayan insanlar, genellikle hayatlarında duygusal stres, sürekli endişe, korku ve kaygı duyan insanlardır.

Böyle stres ve sıkıntılı durumlar, her insanı farklı şekilde etkiler. Yine de, anksiyete probleminin yaygın görülen bazı belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • mide bulantısı
  • kalp çarpıntısı
  • yüksek tansiyon
  • aşırı terleme
  • iştahsızlık
  • göğüs ağrısı
  • uyumada zorluk
  • yorgunluk ve halsizlik
  • kaslarda ağrı veya kasılma
  • göz bebeklerinde büyüme

Bu sorunlar zamanla, aşılması zor bir hastalığa dönüşebilir, bu nedenle bu yazıda, anksiyeteden kurtulmaya yardımcı olan, evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Yoga ve Meditasyon Yapın

Yoga ve meditasyon, endişe ve huzursuzluk sorunu yaşayanlar için önerilen çözümlerdendir. Çünkü yoga ve meditasyon, hem bedensel hem de ruhsal olarak iyi hissetmenizi sağlar. En iyi sonucu alabilmek için, her gün, günde 20-30 dakika kadar yoga ve meditasyon yapmanızı ve bu seanslarınızı, kafa ve yüz masajıyla sonlandırmanızı öneririz. Kafaya ve yüze yapılan bu masajlar, kan dolaşımını hızlandırmaya da yardımcı olacaktır.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Stres ve anksiyeteyi kontrol etmenin en kolay yolu, herhangi bir fiziksel aktivite yapmaktır. Spor yapmak, anksiyeteden kurtulmanun yanında, kilo verip kas sahibi olmanıza ve böylelikle çevik ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olur. İsterseniz, günde en az 30 dk olmak üzere sadece yürüyüş yapabilirsiniz, ki bu egzersiz bile beyindeki mutluluk hormonu olan seratonin hormonunu salgılayacak ve modunuzu iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Düzenli Beslenin

Anksiyete bozukluğu, doğal ve sağlıklı beslenme sayesinde de aşılabilir. Bu sayede hem bedensel hem de zihinsel olarak daha sağlıklı olup, beynimizin sağlıklı olmasını da sağlarız.

anxiety2

Kasları ve zihni rahatlatan, anksiyeteyi azaltan magnezyum minerali; ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde, badem gibi kuruyemişlerde bolca bulunur. Bu nedenle, bu yiyecekleri yemek, anksiyete azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.

Şifalı Bitkiler

Şifalı bitkiler, anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur. Aşağıdaki listedeki bitkileri demleyerek tüketebilirsiniz.

Uyumadan önce çayı içilen şifalı bitkiler, rahat bir uyku uyumanıza ve sabah rahat kalkmanıza yardımcı olurlar.

Sağlıklı Bir Sosyal Hayat Edinin

Akıl sağlığını yerinde tutmak için yapılması gereken en öneli şeylerden biri meşgul olmaktır. Anksiyete sorunu yaşıyorsanız, yalnız kalmanın, bu sıkıntıyı çözmenize faydası olmayacağını bilmeniz gerekir. Arkadaşlarınız veya ailenizle, eğlenceli aktivitelerde bulunun ve sıkıntılarınızı başkalarıyla paylaşmayı deneyin.
anxiety3

Anksiyeteyi yenmek için yapabileceğiniz başka bir şey de, gönüllü olarak çalışmak olabilir. Eğer hayatınız buna elveriyorsa, zamanınızın bir kısmını gönüllü hizmete ayırmak, hem zihninizi meşgul tutacak, hem de başkalarını mutlu edecek bir seçenektir.

Sıcak Bir Banyo

Sıcak bir duş almak veya sıcak küvete uzanmak, her sorun için önerilen çok genel bir çözüm yollarından biri gibi görünse de bu durum, sıcak bir banyonun anksiyeteye iyi geldiği gerçeğini değiştirmez. Küvetiniz varsa, sıcak suyla dolu küvete, birkaç damla kiraz veya lavanta esansı damlatın, bu hem kaslarınızı, hem de zihninizi rahatlatır. Sabahları veya yatmadan önce bu önerimizi uygulayabilirsiniz.