Zayıf Kan Dolaşımı Nasıl Hızlandırılır?

Zayıf Kan Dolaşımı Nasıl Hızlandırılır?

Son Güncelleme: 15 Eylül, 2018

Zayıf kan dolaşımı; yüksek kolesterol, yeterince lifli yiyecek tüketilmemesi, çok tuzlu yiyecekler ve yeterince sıvı almamak gibi birçok nedenden ötürü ortaya çıkabilir.

Çok fazla doymuş yağ tüketmek, kolesterolü yükselterek kan damarlarının zarar görmesine ve kanın damarlardan rahatça geçebilmesi için gerekli esnekliğini yitirmesine neden olur.

Bunun sonucunda çeşitli dolaşım bozuklukları ortaya çıkar. Bu makalede, zayıf kan dolaşımı için doğal tedavilerin üstünde duracağız.

Masaj

Ayaklarınızdan başlayıp yukarı doğru çıkarak iyi bir kremle, nazikçe ve biraz bastırarak kaslarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde, kan dolaşımınız hızlanır ve tüm dolaşım bozuklukları gözle görülür derecede azalır.

Kan Basıncını Düşüren Yiyecekler Tüketin

Dolaşım bozukluklarını gideren ve kan basıncını düşüren birçok yiyecek vardır. Bazıları şunlardır:

 • Ispanak
 • Kereviz
 • Ay çekirdeği
 • Muz
 • Soya
 • Patates
 • Çikolata
 • Avokado
 • Yağsız süt
 • Balık
 • Turunçgiller

Sigarayı Bırakın

sigarayı bırakın

Sigaranın, insan sağlığının en büyük düşmanlarından biri olduğu yıllar önce kanıtlanmıştır. Sigara, ciddi dolaşım bozukluklarına yol açar ve kan basıncını büyük ölçüde yükseltir.

Hidroterapi Yaptırın

Hidroterapi, sıcak ve soğuk suyun birbirinin ardından kullanılarak yapıldığı bir masaj tekniğidir. Bu şekilde kan dolaşımı anında etkinleşir ve normal kan akışı gerçekleşmeye başlar. Bu terapinin iki günde bir uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Kırmızıbiber Yiyin

kırmızı biber

Kırmızıbiber, kalp-damar sistemini uyarma ve etkinleştirme özelliğine sahip olan kapsaisin maddesi içerir. Bu madde, kan basıncını ve kolesterol değerlerini büyük ölçüde düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, arter sertleşmesi olarak bilinen ve dolaşım sisteminde birçok soruna neden olan ateroskleroz riskini etkili bir şekilde azaltır.

Bacaklarınızı Kaldırın

Eve geldiğinizde, rahatlamak için kendinize birkaç dakika ayırmalısınız. Uzun bir iş gününün ardından, bacaklarınızı biraz kaldırıp dinlenebilirsiniz. Böylece, kan dolaşımının kolaylaşmasına ve hızlanmasına katkıda bulunmuş olacaksınız.

Ayak Banyosu

ayak masajı

Kan dolaşımını harekete geçirmenin çok basit bir yolu; ayaklarınızı zencefilli, sıcak su dolu bir kabın içine koymaktır. Buna bayılacaksınız!

Ginkgo Biloba Çayı Hazırlayın

Kan damarlarını genişletme ve damar duvarlarının çok daha esnek olmasını sağlama özelliğine sahip olduğundan, zayıf kan dolaşımını hızlandırmak için en çok tavsiye edilen doğal ilaçlardandır.

Bir Kadeh Kırmızı Şarap İçin

şarap

Her gün kırmızı şarap içmek, kan dolaşımınızın hızlanmasına yardımcı olacaktır, ancak günde yalnızca bir kadeh içilmelidir.

Kahve İçin

Günde bir veya iki fincan kahve içenlerin, zayıf kan dolaşımı ile karşılaşma riski daha düşüktür. Bunun nedeni, kahvenin içindeki flavonoidlerdir.

Fazla Tuz Tüketmeyin

zayıf kan dolaşımı

Tuz; yüksek kan basıncına ve ödem oluşumuna yol açtığı için, tuzlu gıdaları mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.

Orta Zorlukta Düzenli Spor Yapın

Kan dolaşımını hızlandırmak ve daha büyük sorunların önüne geçmek için her gün yapabileceğiniz en iyi ve en basit spor, yürüyüştür. Günde en az yarım saat yürüyün. Genel sağlığınız için, yeteri kadar sıvı almanız da çok önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.