Damar Tıkanıklığına Karşı Doğal Tedavi

· 2 Ocak, 2015

Damarlarınız çok hassas ve önemlidir. Vücudunuzun günlük normal işleyişi ve organlar arası kan dolaşımı için gereklidirler.

Damarlarınız Tıkandığında Ne Olur?

Damarlarınız tıkandığında, size vücudunuzun bir yerinde birşeylerin yolunda gitmediğini haber vermektedirler. Damarlarınızda oksijen dolaşımı ve kan akımı azalmıştır. Ayrıca olağandışı durumlarda kalbi saran damarlarda da plaklar oluşur, ki bu kalp damar sistemine hasar verebilecek çok daha büyük bir problemdir.

Damarlarımın Tıkanmasını Nasıl Önlerim?

Bilmeniz gereken ilk şey, eğer ciddi derecede tıkanmış bir damarınız varsa, kesinlikle cerrahi bir operasyon gerekeceğidir. Damarlarınızın genel durumunu biliyorsanız, bu yazımızda size vereceğimiz bazı önerileri ve damarlarınızı doğal yollardan açmak için tarif edeceğimiz reçeteleri uygulamanız önemlidir.

Seçeneklerimiz

Çok basit, iyi huylu ve sık kullanılan bir seçeneğimiz var. Meyve suyu gibi son derece doğal bir şeyin içinde bulunuyor: nar!

Narın Gücü

Çalışmalar gösteriyor ki, nar özü damar tıkanıklığını belirgin derecede önleyebilir ve hatta tıkanmış damarların yol açtığı sonuçları da geriye çevirebilir. Narın en kuvvetli etkisi kalp damarları üzerindedir.

Nar Ne Yapar?

Nar suyu kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde özel bir yere sahiptir. İçerdiği özel bileşenler, antioksidan ve antiaterosklerotik özellikler barındırır.

Yüzeysel özelliklerinin yanısıra, iyi derecede şeker içerir ve A, B, C ve E vitaminleri açısından zengindir. Diğer yandan, bir bardak nar suyu içtiğinizde günlük ihtiyacınız olan folik asidin %100’ünü ve yukarda bahsettiğimiz vitaminlere olan ihtiyacınızın yarısını almış olursunuz. Ancak, anahtar, en önemli ve bol miktardaki içeriğinde yatıyor: potasyum.

Bu element sodyum-potasyum dengenizi sağlamada rolü olan aktif bir ajandır. Ayrıca kas aktivitesinin ve sinirsel uyarıların iletimi için de çok gereklidir.

Nar: Kalp Koruyucusu

Damar-2

İçerdiği nitrik oksit bunun nedenini açıklar. Bu oksidin vücudunuzda küçük miktarlarda bulunduğunu ve kas ve damar gevşemesi ile bağlantılı olduğunu aklınızda tutun. Kan basıncının ve kan akımının düzenlenmesinde de görev alır. Bu nedenle, nitrik oksit içeren nar, kardiyovasküler problemlerin önlenmesini sağlar.

Ne Yapayım?

En az 3 ay boyunca günde 1 bardak nar suyu içmenizi öneririz. Bu dönem sonunda, damarlarınızın durumunu ve gelişmeleri değerlendirebilirsiniz. Eğer hiçbir değişiklik görmüyorsanız, doktorunuza başvurmalısınız.

Tavsiyemiz…

Unutmayın ki kendinizi iyi hissetmek için sadece nar suyu içmek yeterli olmayacaktır. Vücudunuzdaki dengeyi sağlamalısınız. Bu yüzden de size dengeli bir beslenme ve daha çok taze meyve ve sebze yemenizi öneririz. Yağlı ve işlem görmüş yiyeceklerden uzak durun.

Ayrıca bir bardak havuç suyu da içerek dolaşım üzerindeki olumlu özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Basit bir seçenek de her gün limon ve bal karışımı içmektir. Bu sürecin en önemli parçası, meyvesuyu içmenin ötesinde, yediklerinizin ve yaptığınız egzersizlerin bilincinde olmanız.

Aklınızda Olsun

Eğer beslenme rejiminiz ve vücudunuz denge içinde olursa, hayatınız ve damarlarınız da aynı şekilde dengede olacaktır.