Damar Tıkanıklığı İçin Doğal Tedaviler

Damar Tıkanıklığı İçin Doğal Tedaviler

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Damarlarınız çok hassas ve önemlidir. Vücudunuzun günlük normal işleyişi ve organlar arası kan dolaşımı için vazgeçilmez oldukları için damar sağlığınıza özen göstermelisiniz. Damar tıkanıklığı sık rastlanan ancak belli başlı bazı yöntemlerle önüne geçebileceğiniz bir hastalıktır.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Damarlarınızın tıkanması, vücudunuzun bir yerinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin habericisidir. Damar tıkanıklığı, damarlarınıza giden oksijen ve kanın azalması demektir. Ayrıca nadir durumlarda kalbi saran damarlarda da plaklar oluşur. Plaklar, kalp damar sistemine hasar verebilecek çok daha büyük bir problemdir.

İlginizi çekebilir: Kalp Hırıltısı Nedir?

Damarlarımın Tıkanmasını Nasıl Önlerim?

Eğer ciddi derecede tıkanmış bir damarınız varsa, kesinlikle cerrahi bir operasyon gerekecektir. Ancak daha hafif durumlar için bu yazımızda bahsedeceğimiz bazı yöntemleri ve damarlarınızı doğal yollardan açmak için tarif edeceğimiz reçeteleri kullanabilirsiniz.

Kolay bulunan ve sık kullanılan malzemelerle kendinize doğal tedaviler uygulamanız mümkün. İlk olarak, oldukça basit bir reçeteden başlayarak nar meyvesinin faydalarını kullanacağız.

Narın Gücü

Araştırmalar, nar özünün damar tıkanıklığını belirgin derecede önleyebileceğini ve hatta damar tıkanıklığı kaynaklı sorunları da geriye çevirebileceğini gösteriyor. Narın en kuvvetli etkisi kalp damarları üzerindedir.

Nar Ne Yapar?

Nar suyu kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde özel bir yere sahiptir. İçerdiği özel bileşenler, antioksidan ve antiaterosklerotik (kalp hastalığını önleyici) özellikler barındırır.

Yüzeysel özelliklerinin yanı sıra iyi derecede şeker içerir ve A, B, C ve E vitaminleri açısından zengindir. Bir bardak nar suyu içtiğinizde günlük ihtiyacınız olan folik asidin %100’ünü ve yukardaki vitaminlere olan ihtiyacınızın yarısını almış olursunuz.

Ancak en önemlisi narın içinde bol miktarda potasyum olmasıdır. Bu element sodyum-potasyum dengenizi sağlamada rolü olan aktif bir ajandır. Ayrıca kas aktivitesinin ve sinirsel uyarıların iletimi için de çok gereklidir.

Nar: Kalp Koruyucusu

damar tıkanıklığı

İçerdiği nitrik oksit bunun nedenini açıklar. Nitrik oksit; tansiyonun ve kan akımının düzenlenmesinde de görev alır. Bu nedenle nitrik oksit içeren nar, kardiyovasküler problemlerin önlenmesini sağlar.

Ne Yapmalıyım?

En az 3 ay boyunca günde 1 bardak nar suyu içmenizi öneririz. Bu dönem sonunda, damarlarınızın durumunu ve gelişmeleri değerlendirebilirsiniz. Eğer hiçbir değişiklik görmüyorsanız, doktorunuza başvurmalısınız.

Tavsiyemiz…

Unutmayın ki kendinizi iyi hissetmek için sadece nar suyu içmek yeterli olmayacaktır. Vücudunuzdaki dengeyi sağlamalısınız. Bu yüzden de size dengeli bir beslenme ve daha çok taze meyve ve sebze yemenizi öneririz. Yağlı ve işlem görmüş yiyeceklerden uzak durun.

Ayrıca bir bardak havuç suyu da içerek dolaşım sistemi üzerindeki olumlu özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Başka bir basit seçenek de her gün limon ve bal karışımı içmektir.

Bu sürecin en önemli parçası, meyve suyu içmenin ötesinde, yediklerinizin ve yaptığınız egzersizlerin bilincinde olmanızdır. Eğer beslenme düzeniniz ve vücudunuz denge içinde olursa, hayatınız ve damarlarınız da aynı şekilde dengede olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Trexler, Eric T et al. “Effects of pomegranate extract on blood flow and running time to exhaustion” Applied physiology, nutrition, and metabolism = Physiologie appliquee, nutrition et metabolisme vol. 39,9 (2014): 1038-42.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.