Kalp Hastalıklarının Göz Ardı Edilmemesi Gereken 8 İşareti

· 29 Kasım, 2017
Kalp hastalıklarının işaretlerinin çoğunun, diğer daha az ciddi hastalıklarla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Fakat, ne olursa olsun, bu belirtilere dikkat etmeniz gerekir.

Kalp hastalıklarının belirtilerini biliyor musunuz?

Kalp hastalıkları dünyadaki ölümlerin bir numaralı nedeni haline gelmiştir. Aslında her gün tanı konan hasta sayısı da artmaktadır.

Bu hastalıklar kalbin işlevlerini doğrudan etkiler ve buna ek olarak arterler, dolaşım ve beyin sağlığımızdan ödün verirler.

Temel nedenleri genellikle hareketsiz bir yaşam tarzı ve zayıf bir diyetle ilişkili olmakla birlikte bazı genetik faktörler, stres ve kötü günlük alışkanlıklardan etkilenebilirler.

En endişe verici şey ise genelde sessizce oluşmalarıdır, bu nedenle en uygun zamanda algılayıp tedavi etmek imkansızdır.

Sonuç olarak, vücutta birçok komplikasyon yaratırlar ve zaman içinde bunlar kişinin yaşam kalitesini düşürür.

Bu nedenle, daha az ciddi olan diğer sağlık sorunlarına benzeyebileceğini göz önüne alarak, fark ettiğiniz semptomlara dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Bu yazımızda, şu andan itibaren aklınızda tutabilmeniz için kalp hastalıklarının yaygın 8 işaretini paylaşacağız.

Ne olduklarını öğrenin!

1. Göğüs ağrısı

göğüs ağrısı yaşayan kadın

Göğüs ağrısı, kardiyak hastalığın en sık semptomlarından biridir, fakat buna asit reflüsü gibi daha sık görülen durumlar da sebep olabilir.

Çoğu insan kalbimizde bir problem olduğunda bunun ilk işaret olacağını düşünmektedir. Fakat gerçek şudur ki, göğüs ağrısı hastalık daha şiddetli bir seviyeye ulaştığında ortaya çıkar.

Buna rağmen, özellikle tekrarlayan ve yoğun bir ağrı olması durumunda bu durumu görmezden gelmemelisiniz.

2. Bütün vücutta ağrı

Kalp krizi geçirme durumunda göğüste ağrı ya da yanma yaygın olmasına rağmen, bu atakların vücudunuzun diğer bölümlerini de etkileyebileceğini göz ardı etmemeniz gerekir.

Çoğu zaman, kalp problemleri kan dolaşımını ve kan basıncını etkiler ve bunlar da kalbe yakın sistemlerde rahatsız edici reaksiyonlara neden olabilir.

Eğer şuralarda ağrı hissediyorsanız dikkatli olun:

  • Omuzlar
  • Kollar
  • Sırt
  • Boyun
  • Çene
  • Karın

3. Anormal nabız

nabız kontrolü

Nabzınızı ölçmek, kalp sisteminizde bir şeylerin yanlış gidip gitmediğini saptamanın en yaygın yöntemlerinden biridir.

Bazen değişikliklerle karşılaşmanız normal olmasına rağmen, böyle değişimler sürekli olarak gerçekleştiğinde takip etmeniz son derece önemlidir.

Çoğu durumda, zayıflatıcı bir his, baş dönmesi veya genel rahatsızlık ile birlikte meydana gelir.

4. Nefes darlığı

Fazla bir efor sarf etmeden birden nefesin kesilmesi astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığının bir belirtisi olabilir.

Ayrıca bazı vakalarda kalp krizi veya kalp yetmezliği de bunun nedeni olabilir.

Bunun görülmesi, kanın optimum oksijen taşınmadığını ve bu nedenle normal şekilde nefes alamadığınızı gösterir.

5. Terleme

terleyen kadın

Anormal terleme, özellikle de istirahat halindeyken, kalp rahatsızlıklarının veya ani bir kalp krizinin belirtisi olabilir.

İkinci durum, genellikle esas ataktan hemen önce soğuk terleme hissi ile başlar.

6. Soluk cilt

Birisi kalp rahatsızlıklarından muzdarip olduğunda, kan doğru bir şekilde taşınmıyordur ve bu, cildin oksijen almasını zorlaştırdığı için, cilt soluk veya hasta bir görünüme bürünmeye eğilimlidir.

7. Eklemlerde enflamasyon

yaşlı eli

Eklem enflamasyonuna neden olabilecek birçok kronik hastalık vardır. Fakat bu sorun, yüksek kan basıncı sorunlarına neden olabileceğinden, görmezden gelmemelisiniz.

Bu vakalarda, dokulardaki sıvıların tutulmasından kaynaklanmaktadır. Bu, dolaşımı ve arterlerin esnekliğini etkileyebilir.

8. Yorgunluk

Bu semptom daha çok kadınlarda görülme eğilimindedir ve kalp krizinden hemen önce oluşabilir.

Fakat yorgunluk durumundan zaten muzdarip olan kişiler için, kardiyak probleminden haftalar önce gelişir.

Yorgunluk hissi, hücrelerinizin oksijenlenme zorluğundan kaynaklanır, çünkü arterlerdeki kan dolaşımı daha zor bir hale gelmiştir.

Tabii ki, bu, diğer semptomlarla da ilişkili olabilen bir reaksiyondur, çünkü hastalıkların çoğunda çok yaygın bir şekilde görülür.

Bu semptomlardan herhangi birini yaşıyor musunuz? Cevabınız ister evet ister hayır olsun, kalp sağlığınızı tehlikeye atabilecek bir sorunun olup olmadığını belirlemek için düzenli check-up yaptırmayı deneyin. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin ve problem riskini önemli ölçüde azaltmak için aktif kalmaya çalışın.