Vücudunuza Detoks Etkisi Yapacak Üç Alışkanlık

Eğer vücudunuzda detoks etkisi yaratmak istiyorsanız, tarımda kullanılan kimyasal maddelerden kaçınmak için organik meyve ve sebzeler tüketmeniz önemlidir.
Vücudunuza Detoks Etkisi Yapacak Üç Alışkanlık
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Karaciğer, kolon, pankreas ya da kalp hastalıklarının riskini azaltmak için vücudunuzda detoks etkisi yapacak şeyler yapmanız gerektiğini muhtemelen duymuşsunuzdur. 

Fakat, bunun çok zor olduğunu düşündüğünüz ya da nereden başlayacağınız hakkında hiçbir fikriniz olmadığı için belki de bunu çok sık yapmıyorsunuzdur.

Her iki durumda da, vücudunuzu en iyi durumda tutmak için sizlere bu yazımızda çok basit ve hızlı seçenekler sunacağız.

1. Öğünlerinizden Birinde Yalnızca Detoks Etkisi Yaratacak Bir Smoothie Tüketin

bardakta yeşil smoothie

Canınızın istediği yemekleri tamamen bırakmanız gerekeceğinden mi endişe ediyorsunuz? Eğer beslenme düzeniniz çok kötüyse, vücudunuza detoks yapmanız gerekmesinin yanı sıra, tükettiğiniz gıdaların kalitesini de arttırmanız tavsiye edilir.

Tabii beslenme düzeninize gerçekten özen göstermek ve kontrolünüz dışında da olsa vücudunuzda var olan toksinleri ortadan kaldırmak istiyorsanız, günlük tüketebileceğiniz smoothieleri deneyin.

Bu uyarılarımıza uyarak alacağınız önlem oldukça pratiktir. Ayrıca, bu smoothie kahvaltıda yediklerinizi değiştirmeyi ya da kahvaltı yapmamayı tercih etmeniz durumunda kahvaltı yapmadan evden çıkmamanızı sağlar.

Ayrıca, sevmediğiniz bazı sebzeleri beslenme düzeninize dahil etmenizin harika bir yoludur. Sonuçta, smoothieler yiyeceklerin tatları ve dokularıyla oynamanıza izin verir ve böylece tadını sevmediğiniz fakat ihtiyacınız olan gıdaları tatlarını fark etmeyecek şekilde beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra gerekli miktarlar az olduğu için günlük olarak smoothie tüketmek oldukça ucuza gelir. Bu beslenme alışkanlığının işe yaraması için şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Çok fazla aşırıya kaçmayın. Bu öneri sadece bir öğünde yalnızca smoothie tüketmek üzerinedir, tamamen katı yiyecekler yemeyi bırakmak anlamına gelmemektedir.
 • Attığınız toksinleri geri almadığınızdan emin olmak için doğal ve kaliteli ürünleri seçin.
 • Vücudunuzun ne tepki verdiğini takip edin ve herhangi bir dekompansasyon olduğunu fark ederseniz, direkt olarak bir beslenme uzmanına danışın.

Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, vücudunuzda detoks etkisi yaratmak için bu içeceği deneyin:

Malzemeler

 • 1 su bardağı temiz ve dezenfekte edilmiş lahana yaprağı (67 g)
 • 3 su bardağı badem sütü (725 ml)
 • Küp küp kesilmiş 1 adet yeşil elma
 • 1 olgun muz
 • Yarım kase yıkanmış ve dezenfekte edilmiş maydanoz bardağı (22 g)

Hazırlanışı

 • Bütün malzemeleri mikserde karıştırın ve içimi kolay bir smoothie elde edene dek işleme devam edin.
 • Çok fazla gelecek gibi görünürse endişe etmeyin. Bunu kahvaltı yerine tüketeceğiniz için daha sonra yemek yeme isteğinizin gelmemesi ya da birkaç saat içinde acıkmamanız için hepsini içmeniz önemlidir.

2. Mümkün Oldukça Organik Ürünler Tüketin

detoks etkisi

Herkesin her zaman organik ürünler tüketme imkanı olmadığını biliyoruz. Fakat vücudunuzda detoks etkisi yaratmanın en iyi yollarından biri mümkün olduğunca organik gıda tüketmektir.

Bunu yapmanın yöntemlerinden biri, kendi sebzelerinizi ekmenizdir. Kendi sebzenizi yetiştirmeniz oldukça kolaydır ve bu sayede çok fazla tasarruf edebilirsiniz.

Küçük bir dairede yaşıyor olsanız bile, her zaman birkaç saksı için yer vardır. Fakat, ektiğiniz tohumların organik olduğundan emin olun. Bu yöntem genellikle, özellikle verdikleri domates miktarını göz önünde bulundurunca, nispeten ucuzdur. Başvurabileceğiniz diğer seçenekler şunlardır:

 • Ananas. Sadece tepedeki yaprakları ekmeniz yeterlidir, ardından büyümesini bekleyin.
 • Meyve ağaçları. Burada biraz daha fazla yere ve sabra ihtiyacınız olacak; yaklaşık 5 yıl sonra ilk limonları, portakalları ya da elmaları toplayabilirsiniz. Diğer meyveler daha fazla zaman ister, ama buna değer.
 • Pazı ve ıspanak. Birazını topladıktan sonra dahi büyümeye devam eden çalılığın oluşması için biraz tohum ekmeniz yeterlidir.
 • Baharat. Lavanta, kekik, nane ve fesleğen gibi baharatların yetiştirilmesi kolaydır.

Organik gıda yetiştirmenin böcek ilacı ve bitki öldürücü ilaçları kullanmaktan kaçınmak olduğunu unutmayın. Bitkileri sadece temiz suyla suladığınızdan ve vücudunuzda detoks etkisi yaratmak için organik gübre eklediğinizden emin olun.

3. Vücudunuzda Detoks Etkisi Yaratmak İçin Masajdan Faydalanın

masaj yaptıran kadın

Masaj yaptırmanın lüks olduğunu mu düşünüyorsunuz? Elbette öyle görünebilir ve kendinizi kraliyet ailesindenmişsiniz gibi hissedebilirsiniz, ancak masajın işlevi bunun ötesine geçer. Çoğu masaj vücudunuzda bir şekilde detoks etkisi yaratmaya çalışır.

Sorunlarınıza bağlı olarak, masözünüz gerekli masajı önerecektir. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, lenfatik masaj isteyin.

 • Bu tip bir masajın amacı, toksinleri organlardan uzaklaştırmaktır. Masözünüz için fazladan çaba gerektiren, fakat sizde mükemmel sonuçlar yaratacak bir tedavidir.
 • Masaj yaptırmak için ideal zaman dilimi ayda birdir, fakat bu maddi durumunuza ve tercihlerinize göre değişebilir.
 • Alternatif tıbba yönelirseniz, bir temazcal’ı (buhar kulübesi) ziyaret etmeyi deneyin. Bunlar, çare aradığınız tıbbi soruna bağlı olarak, farklı bitkilerden yararlanılan buhar banyolarıdır.

Vücudunuzu toksinlerden arındırmak için başka hangi alternatifleri kullanıyorsunuz? Bahsettiğimiz yöntemlerden herhangi birini denediniz mi? Favoriniz hangisi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.