Hamam Böceği İle Mücadele İçin İlaçsız 5 Yöntem

Hamam böcekleri oldukça tiksindirici ve can sıkıcı böceklerdir. Onları evinizden uzak tutmak ve hatta onlardan kurtulmak istiyorsanız, size yardımcı olabilecek bazı doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.
Hamam Böceği İle Mücadele İçin İlaçsız 5 Yöntem
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Fernando Clementin

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Bazen, böyle küçük bir böceğin nasıl bazı insanlarda bu kadar çok korkuya neden olduğu açıklanamaz. Korku olmadığı zamanlarda da bir tiksinme söz konusudur. Sadece etrafta olmaları bile iğrençtir. Böcek ilacı kullanmadan hamam böceği nasıl uzak tutulur biliyor muydunuz? Yazımızı okumaya devam edin.

Hamam böceği en yaygın olarak görülen böceklerden biridir. Zararlı olmalarının yanı sıra ulaşılması zor yerlerde saklanıp hızla çoğalabilirler. Özellikle kirli, nemli ve karanlık yerleri tercih ederler. Ayrıca, neredeyse kör olduklarından, yaşadıkları mekanlarda yollarını bulmak için antenlerini kullanırlar.

Evinizde hamam böceği olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, bakılacak ilk yer buzdolabınızın ve çamaşır makinenizin arkası veya altıdır. Hamam böcekleri fırın ve mobilyaların altında da saklanabilirler. Pek çok insan hamam böceklerini evlerinden uzak tutmanın yollarını arar. Neyse ki, bu böcekleri kovmak için kullanabileceğiniz doğal ilaçlar vardır.

Evde Hamam Böceği Olması Tehlikelidir

Bu böcekler sadece paniğe ve tiksintiye neden olmaz. Hamam böceğinin sağlığa zararları vardır. Aşağıdakileri bunlara örnek olarak verebiliriz:

  • Hastalık bulaştırırlar: Aslında bakteri, virüs, tek hücreliler, mantar ve yumurta gibi mikroorganizmaları da taşırlar. Mide gribi, salmonella, leptospirosis, kolera, tifüs ve gıda zehirlenmesi gibi rahatsızlıklara neden olabilirler.
  • Ayaklarında bakteri taşıdıkları için yiyecekleri kolayca kirletirler. Bu önemlidir çünkü genellikle yiyecek artıkları bulmak için mutfağa girerler.
  • Dışkıları kurdeşen, hapşırma ve göz yaşarması gibi alerjilere neden olabilir.
hamam böceği

Böcek İlacı Kullanmadan Hamam Böceklerini Nasıl Uzaklaştırabilirsiniz?

Doğal ve ucuz ürünler ile böcek ilacı kullanmadan hamam böceklerini püskürtmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemleri sizinle paylaşacağız. Kimyasalların aksine, bu ürünler toksik değildir ve sağlığa zararı yoktur.

1. Defne Yaprağı

Bu aromatik ağacın yaprakları hamam böceklerini uzak tutmak için idealdir. Yapmanız gereken tek şey bu yaprakları ezmek ve onları geceleri böceklerin dolaştığı yerlerde bırakmak. Bu yöntemin işe yaradığından emin olmak için öncelikle bu yerleri temizlemek zorundasınız.

2. Karbonat ve Şeker

Karbonat burada da can kurtarıyor! Bu ürünü bir fincan şekerle karıştırırsanız ve karışımı evin etrafına serpiştirirseniz hamam böceklerinden kurtulabilirsiniz. Açıklama basittir: şeker hamam böceklerini kendisine çekerken karbonat öldürücü gazlara neden olur.

3. İdris Otu

Bu, sadece hamam böceklerini değil sivrisinekleri ve diğer böcekleri de uzak tutmak için son derece etkili bir bitkidir. Sadece aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

  • Bir parça pamuğun üzerine idris otu esansiyel yağı dökün ve bu pamukları evin belirli yerlerine koyun.
  • Bir başka seçenek ise yarım bardak suyu 5 damla idris otu esansiyel yağı ve 10 damla nane esansiyel yağı ile karıştırmaktır. Ardından bu karışımı hamam böceklerinin bulunduğu yerlere sıkabilirsiniz.

4. Boraks

Boraks, hamam böceği gibi zararlı böceklerden kurtulmak da dahil olmak üzere pek çok şey için kullanılır. Boraksı böceklerin dolaştığı yerlere yaymanız gerekiyor. Hamam böcekleri boraksa dokunduklarında su kaybederler ve ölürler.

5. İnce silisli toprak

Hamam böceklerini böcek ilacı kullanmadan uzak tutmak için son yöntem ince silisli topraktır. Evdeki diğer zararlı haşereleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacak güçlü bir organik elementtir.

yerde duran hamam böceği

Temelde boraksla aynı etkiye neden olur, yani böcekleri kurutur. İnce silisli toprakla ilgili en iyi şey zararsız olmasıdır. Bu nedenle onu yemeğe yakın uygulayabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey ince silisli toprağı yere yaymaktır. Bunu yapmanın çok pratik bir yolu, bu toprakla doldurulmuş bir çorap kullanmak ve bu beyaz maddenin zemine dökülmesini sağlamak için çorabı yüzeyin etrafında gezdirmektir.

Son bir ipucu olarak, un, tahıllar, et, şeker, peynir, deri ve bitkilere dikkat etmeli ve hamam böceklerini bunlardan uzak durmalısınız.

Bu yöntemleri uygulamanın yanı sıra evinizin hijyenine dikkat etmek, evi böceklerden uzak tutmanıza yardımcı olacaktır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra, hiçbir böceğin mutfağınızda dolaşmayacağınızı bildiğinizden rahatça uyuyabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.