Pankreas Sağlığı İçin Arındırıcı Şifalı Bitkiler

12 Kasım, 2018

İyi bir yaşam kalitesine sahip olmak adına, vücudumuzun saat gibi işlemesine ihtiyacımız vardır. Bu her zaman kolay değildir – bazen kötü bir diyete sahip olmak iltihap oluşumuna ve toksin birikmesine sebep olabilmektedir. Bugün size, şifalı bitkileri kullanarak pankreas sağlığı için nasıl detoks yapacağınızı anlatacağız.

Pankreas sağlığı

pankreas ve çevre organlar

Muhtemelen pankreas sorunları yaşayan birine denk gelmişsinizdir. Hiç şüphesiz, bu organ ile ilgili en ciddi rahatsızlıklardan birisi kanserdir. Fakat pankreas ile ilgili hastalıkların çoğunluğunun insülin ile bağlantısı vardır.

Birazdan öğreneceğiniz üzere, pankreas yediğimiz yemekleri sindirmemizi sağlayan mide asitlerinin üretiminden sorumlu olan bir bezdir. İnsülin üretimini ve kan şekerini düzenlemeyi sağlayan da yine pankreastır.

Bu organ sayesinde diyabete yakalanmaktan kurtuluruz. Pankreas hayati öneme sahiptir ve pankreasın bakımını nasıl yapacağımızı bilmek önemli bir husustur. Hangi şifalı bitkiler aracılığıyla pankreası arındırabileceğinizi ve işleyişini arttırabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Pankreas sağlığı için şifalı bitkiler

1. Yeşil çayın mucizeleri

yeşil çay

Yeşil çay doğal bir antioksidandır ve her geçen gün yeşil çay hakkında yeni bir bulgu ortaya çıkmaktadır. Metabolomics dergisinde yayınlanan yakın zamanda yapılmış bir çalışma,yeşil çayın günlük olarak tüketilmesinin pankreas sağlığını iyileştirdiğini ve pankreas kanseri oluşumunu azalttığını göstermektedir.

Bunun sebebi ise yeşil çayda bulunan EGCC (epigallokatesin-3-gallat) adı verilen bir biyolojik bileşendir. Pankreas kanseri hücrelerinin çoğalmasını ve oluşmasını engellemektedir. Elbette tamamen tedavi etmek gibi bir etkisi yok; fakat pankreas kanseri oluşumu riskini azaltmaktadır. Bu yüzden, lütfen her gün bir bardak yeşil çay için.

2. Sinirotu ve meyan kökü çayı

meyan kökü

Bu iki şifalı bitkinin karıştırılması ile elde edilebilecek faydalardan haberiniz var mı? Bu çayı ana yemeklerden sonra içmeye bayılacaksınız. Biraz meyan kökü ve bir yemek kaşığı sinir otunu bir bardak sıcak suya ekleyin – ve işte pankreas detoksu elde etmiş oldunuz.

Meyan kökü glikozu hücre seviyesinde tutmaya yarayan bir moleküle sahiptir, ayırca iltihap karşıtı bir bileşen özelliği göstererek pankreasın iyileşmesine yardımcı olur.

Sinir otu ve meyan kökü karışımı, diyabet başlangıcında yaşanan insülin direnci gibi sorunlardan kaçınmayı sağlar. Bu çayı muhakkak tüketin.

3. Pankreas için fesleğen ve ada çayı

fesleğen

Bu, tadına bayılacağınız muhteşem bir çaydır. Örneğin, akşam yemeklerinden sonra içmek için birebirdir. Pankreasınıza yardımcı olmasının dışında, kendinizi dinç hissetmenizi ve rahatça uyumanızı sağlayacak bir kas gevşetici olarak da iş görür.

Fesleğen iltihabı azaltıp pankreası arındırır ve günlük olarak tüketildiğinde en yüksek faydayı sağlar. Suya bir tutam fesleğen ve beş ada çayı yaprağı ekleyip kaynatın. Beş dakika boyunca demlensin. İçine biraz bal da katabilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenin: Fesleğenin İnanılmaz Tıbbi Özellikleri

4. Meryemana dikeninin özellikleri

meryamanadikeni

Meryemana dikeni aktarlarda ve hatta eczanelerde bile bulunabilmektedir. Bu şifalı bitki içinde karaciğerin ve pankreasın onarılmasını sağlayan silimarin adında bir flavonoid bulundurmaktadır.

Karaciğer yağlanmasından veya pankreas iltihaplanmasından şikayetçi olanlar için bu bitki yavaş ve ideal bir çözüm sunar. İlave olarak, silimarinde yer alan antioksidan ve iltihap karşıtı özellikler yeni karaciğer hücrelerinin oluşumasını sağlar.

Meryemana dikeni genellikle karaciğer ve pankreası arındırmak için en yoğun detoks terapilerinde kullanılmaktadır. Hazırlamak için tek yapmanız gereken bir yemek kaşığı tohumu bir bardak kaynar suya eklemektir. Bekletin ve yemeklerden sonra için.

Eğer bu bitkinin şifalı özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, her zaman doktorunuza veya bir eczacıya danışabilirsiniz. Genellikle günlük maksimum miktar olarak 450 mg tavsiye edilmektedir.

Eğer kapsül olarak kullanırsanız alınan miktarı kontrol etmeniz daha kolay olacaktır, fakat bu bitki çayını hazırlamak da çok basittir.

Burada bahsettiğimiz şifalı bitkiler arasından en çok sevdiğinizi seçin ve günde iki kez için. İdeal olarak yeşil çayı her gün düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir ve bunun yanı sıra sevdiğiniz bir çayı tüketmeniz tavsiye edilmektedir.