Aknelere Karşı Yeşil Çay Tedavisi

· 20 Mayıs, 2015

Yeşil çay günümüzde çok moda. Bu nedenle herkes onun hakkında bilgi sahibi. Yeşil çay son zamanlarda özellikle daha sağlıklı yaşam sürmek isteyenler arasında geniş çapta takipçi kazandı. Bunun mükemmel bir antioksidan ve iyi bir idrar sökücü olduğunu, iç yaraları tedavi edebildiğini ve hatta kilo vermenize yardımcı olabileceğini biliyorsunuzdur. Ama yeşil çayın son araştırmalara göre akne gibi cilt sorunlarla da iyi geldiğini biliyor muydunuz? Bu mükemmel yeşil çay tedavisini bu makaleden öğrenebilirsiniz!

Yeşil Çayın Akne Tedavisindeki Muazzam Faydaları

yüzü-yıkamak

  • Çay, Asya kültüründe eski zamanlardan beri önemli bir yere sahip olmuştur. Ama bu sadece basit bir içecek olmakla kalmıyor. Çay aynı zamanda onun bileşimi sayesinde sağlık açısından spesifik tedaviler sağlar.
  • Harvard Sağlık Yayınları’na göre yeşil çay içerdiği antioksidanlarla oldukça faydalı bir çaydır. Bunun dışında içerdiği yüksek miktarda tanik asit sayesinde cilt dokusundaki şişmeleri ve iltihapları azaltmak için mükemmeldir. Bu da onu akneleri tedavi etmek için ideal kılar.
  • Yeşil çayın aynı zamanda cildinizdeki yağ miktarını azaltma ve böylece akneleri ortaya çıkaran iltihaplanmaları yatıştırma yeteneği vardır. Bu aynı zamanda vücudu temizlemek için de idealdir.
  • Bugün piyasada bulabileceğiniz ve oldukça etkili kabul edilen pek çok krem aslında yeşil çay içerir. Bu klasik benzoil perokside göre çok daha etkilidir.
  • Yeşil çay inanılmaz bir bakteri önleyici ve büzücüdür. Onun benzoil perokside göre avantajı yeşil çayın cildi kurutmamasıdır.
  • Onun antioksidanlar açısından zengin oluşu bağışıklık sistemini korumasını ve güçlendirmesini sağlar. Bunun sonucunda da akneye neden olan bakteriler ve virüslerin etkileri önlenmiş olur.

Akneleri ve Siyah Noktaları Ortadan Kaldırmak için Yeşil Çay Tedavisi

yeşil-çay-tedavisi

Yeşil çayın aknelerle ve siyah noktalarla savaşma yeteneği ciltten toksinleri elimine etme, iltihaplanmayı azaltma ve bu oluşumlara neden olan bakterileri etkisiz hale getirme yeteneğine sahip olan polifenoller ve antioksidanlara dayalıdır. Yeşil çay böylece kanıtlanmış büzücü etkisiyle aşırı yağ üretimini azaltır ve onları yavaş yavaş kurutarak sivilcelerin ve siyah noktaların ortaya çıkmasını engeller.

Bu Tedavi Nasıl Uygulanır?

Bu çok basittir. Uygulayacağınız tedavi aşağıdaki iki adımı içerir:

  • Her sabah bir yeşil çay demi hazırlayın. Bir çay torbasını kaynar suya koyun. 20 dakika kaynamasına izin verin. Ardından bunu günde üç defa yüzünüze uygulayın. İsterseniz yüzünüzü ıslatmak için pamuk veya buhar cihazı kullanabilirsiniz. Bunu yüzünüze uygulayıp o şekilde bırakabilirsiniz. Unutmayın, bunu günde üç defa uygulamalısınız: sabahleyin, öğlen ve son olarak da yatmadan önce.
  • Bir de haftada iki kere geceleyin uygulamak için bir başka tedaviyi hazırlayın. Bu elma sirkesi içerir. Neden mi elma sirkesi? Çünkü bu siyah noktaları ortadan kaldırmak, akneleri tedavi etmek ve cildinizin pH’ını dengelemek için idealdir. Bir çorba kaşığı elma sirkesini bir fincan yeşil çaya katın. Bunu bir losyon şeklinde uygulayın ve geceleyin yüzünüzde kalmasına izin verin. Sabahleyin bunu ılık suyla yıkayın ve yüzünüze her zaman kullandığınız nemlendirici kreminizi uygulayın. Çok kısa bir sürede etkisini göreceksiniz!