Siyah Noktalardan Kurtulmak için 7 İpucu

Siyah Noktalardan Kurtulmak için 7 İpucu

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Cilt gözeneklerinin aşırı terlemeyle oluşan yağ bezleriyle tarafından tıkanmasıyla siyah nokta denilen koyu renkli derin bir lezyon meydana gelir.

Siyah nokta herkeste görülebilir, çoğunlukla yüzde ve özellikle de burunda belirmeleri nedeniyle estetik açıdan rahatsız edici olabilirler.

Sanılanın aksine, siyah nokta her zaman akne ile ilişkili değildir, daha çok cildin aşırı yağlanmasıyla bağlantılıdır. Diğer bir deyişle, terlemede bir artış olduğunda görülmeleri gayet doğaldır.

Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için bir yüz temizliği gerçekleştirmek gerekir. Dükkanlarda bu amaç için kullanılabilen ve faydalı olacak çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Aynı zamanda bazı ev tedavileri bu ürünlerin kullanımını daha verimli kılabilir.

Siyah noktalardan kurtulmak için bir temizlik rutini oluşturmanız ve yüzünüzü sıkça yıkamanız gerekir. Ayrıca yatmadan evvel makyajı temizlemek de çok önemlidir. Siyah noktayı “yok olana” kadar sıkmak bir çözüm sağlamaz, tam aksine cildinize zarar verir.

siyah nokta önleyici yüz maskesi

İpucu 1: Yoğurt, Salatalık ve Maydanoz Maskesi

İki çorba kaşığı doğal yoğurt, maydanoz ve bir yarım salatalığı homojen bir macun oluşana kadar blender’dan geçirin. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika kadar bekleyin. Sonra ılık suyla yıkayın.

İpucu 2: Buhar

Bir kasede su ısıtın. Buhar yükselmeye başladığında yanma riski olmayacak, ancak yeterince buhara maruz kalacak bir mesafeden yüzünüzü kasenin üzerinde tutun.

Birkaç dakika sonra yüzünüzü kaldırın ve siyah noktaların bulunduğu bölgelere derhal baskı uygulayın. Isı sayesinde cildiniz genişleyecek ve gözenekler açılacaktır. Bu da temizliği kolaylaştırır.

Yüzünüzde iz kalmasını önlemek için siyah noktaları sıkarken pamuk kullanabilirsiniz.

İpucu 3: Aromasız Jöle ve Süt Maskesi

Bir çorba kaşığı sütü bir kaseye boşaltın ve ardından bir çorba kaşığı sade jöle ekleyin. Macun kıvamına gelene kadar karıştırın, ardından on saniye kadar kısa bir süre ısıtın.

Macunu maşayla siyah noktaların bulunduğu bölgelere yerleştirin. On dakika kadar yüzünüzde tutun. Ardından ellerinizle soyun, çünkü maske bir tür jel biçimini alacaktır.

İpucu 4: Limon Maskesi

limon maskesi

Bir miktar limon suyu, badem yağı ve gliserini karıştırın. Her gece makyajınızı temizledikten sonra yüzünüze uygulayın. Ilık suyla durulayın.

İpucu 5: Bal ve Tarçın Eksfoliantı

Dört çorba kaşığı bal ve toz tarçını bir macun elde edene kadar karıştırın ve ardından yüzünüzde siyah noktaların ağırlıklı olarak görüldüğü bölgelere sürün. Ertesi güne kadar yüzünüzden çıkarmayın. Bu işlemi iki hafta boyunca tekrar edin.

İpucu 6: Yulaf Ezmesi Karışımı

Bir fincan yulaf ezmesinin tozunu çıkarın. Yarım fincan ılık su ekleyin ve homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Karışımı yüzünüze yayın ve tamamen kuruyana kadar çıkarmayın. Ardından yüzünüzü ılık suyla durulayın ve temiz bir havluyla kurulayın.

İpucu 7: Elma Maskesi

Kırmızı bir elmayı ortadan kesin, çekirdeklerini çıkarın ancak soymayın. Elmayı bir çorba kaşığı limon suyuyla birlikte blender’dan geçirin. Ardından yüzünüze uygulayın ve 10 dakika durmasına izin verin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

İlginizi çekebilir ...
Pürüzsüz Bir Cilt İçin 5 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Pürüzsüz Bir Cilt İçin 5 İpucu

Yaşınız ne olursa olsun, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için buradaki 5 ipucunu günlük olarak uygulalayarak harika bir cilde kavuşabilirsiniz.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.