Ev Yapımı En İyi 12 Cilt Maskesi

Günlük hayat ne kadar yoğun öyle değil mi? İş, ev, faturalar, eşiniz, çocuklarınız ve her an doğabilecek problemlerin arasında, bir saniyeliğine bile rahat nefes almak zordur. Bütün bu stres ve gerginlik ise yüzünüzde kırışıklık, lekeler ve solukluk olarak belirir.
Ev Yapımı En İyi 12 Cilt Maskesi
María Belén del Río

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog, doktor María Belén del Río.

Tarafından yazılmıştır Thais Guillén Otero

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2022

Güzellik merkezine gidecek vaktinizin olmaması ve en iyi kremleri pahalı oldukları için satın alamamanız gibi bir gerçekle karşılaştığınızda, muhtemelen bu  konuda ne yapabileceğiniz konusunda endişelenirsiniz. Endişelenmeyin! Çözüm avucunuzun içinde. Gelin en iyi 12 cilt maskesi tarifi verelim!

Evinizdeki malzemelerle bir cilt maskesi yaparak cildinizi canlandırabilir ve güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere üzerinde aylarca uğraşarak elde ettiğimiz doğal cilt maskesi tarifleri sunuyoruz: Cildiniz için en iyi 12 ev yapımı maske!

Cildiniz Neden Etkilenir?

Cilt vücudun en geniş organıdır ve hastalığa yol açan maddelere karşı ilk ve en önemli bariyerdir. Cildin bazı görevleri şunlardır: Vücut ısısını düzenlemek, dahili yapıları korumak ve dokunma gibi bazı hisleri sağlamak.

Sıkı ve ışıltılı bir cilt, sağlıklı olmanın bir belirtisidir. Yine de, cildin görünümünü ve fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilecek pek çok iç ve dış etken bulunur.

Cildinizi Etkileyen Ana Faktörler

 • Güneş ışığına çok fazla maruz kalmak
 • Makyaj malzemeleri ve sabun gibi kimyasal maddelerin çok fazla kullanımı
 • Alkolizm
 • Tütün kullanımı
 • Dengesiz ve sağlıksız beslenme

Estetik bakış açısına göre cilt, pek çok kültürde güzelliğin sembolüdür. Bugün pek çok kozmetik şirketi cildi korumak ve yenilemek için yeni yollar bulma peşinde çaba harcamaktadır. Ama siz, kimyasal maddelerle dolu olan bu pahalı maskelere ihtiyaç duymayacaksınız. Evde doğal maddelerle kendiniz en iyi maskeleri  hazırlayabilirsiniz.

Yüz maskeleri: Güzellik ve Sağlık

Yüzünüz için doğal bir maskeden daha tazeleyici bir şey olamaz. Doğal bir cilt maskesi, ciltteki ölü hücreleri ortadan kaldırır, cildi nemlendirir ve  yüzdeki çizgileri sıkılaştırır. Ciltte gösterdiği etkiye göre değişik cilt maskesi çeşitleri vardır, o yüzden hangisini hazırlayacağınızı seçmek için cildinizin ihtiyacını göz önünde bulundurmalısınız.

Etkilerine Göre Cilt Maskesi Çeşitleri

cilt maskesi

 • Gerginleştirici Maske: Islakken uygulanır. Kuruduğunda kan dolaşımını ve hücre beslenmesini artıracak şekilde cildi gerer.
 • Sıkılaştırıcı Maske: Islakken uygulanır. Kuruduğunda cildinizi sıkılaştıracak bir gerilim oluşturur.
 • Soyucu (Peeling) Maske: Ölü hücreleri ve cilt salgılarını uzaklaştırır.
 • Nemlendirici Maske: Cilt yüzeyinde koruyucu bir katman oluşturarak ve kırışıklıkları yok edip yüzünüzdeki mimik çizgilerini sıkılaştırarak, suyun cilt yüzeyinden buharlaşmasını önler.
 • Uyarıcı Maske: Yüzeysel kılcal damarları uyarır ve doku beslenmesini arttırır.
 • Arındırıcı Maske: Aşırı melanini emerek lekeleri ve sivilceleri yok eder.
 • Yenileyici Maske: Yüzeysel tabakadan ölü hücreleri uzaklaştırır, hücresel yenilenmeyi uyarır ve hızlandırır.

Unutmamalısınız ki, herkesin cildi değişik yapıdadır ve bir maskenin etkisi kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Yüz bakımının etkinliğini en çok etkileyen faktör cilt tipidir; maskelerin etkisi cildin kuru, yağlı veya karma olmasına göre değişir.

Eğer cildinizin neye ihtiyacı olduğunu biliyorsanız okumaya devam edin, çünkü aşağıda size yüzünüz için en iyi 12 maskeyi tarif edeceğiz.

Yüzünüz İçin En İyi 12 Maske

Gün içinde veya gece, yüzünüz için bir saat ayırın. Cildinizin bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Maskeyi uygulamadan önce yapmanız gereken, yüzünüzdeki tüm kiri temizlemektir.

Her maskeyi kullanacağınız miktarda hazırlamanız gerektiğini unutmayın. Bazı maskeleri ise buzdolabında ertesi güne kadar bekletebilirsiniz. Her gün cilt maskesi uygulayabilirsiniz; ancak cildinizi bir gün dinlendirmek en iyisidir.

Soyucu (Peeling) Maskeler

ballı cilt maskesi

Maske #1: Bal ve Badem

Bu harika soyucu maskeyi yapmak için yalnızca bir çorba kaşığı bal ve iki adet badem gerekiyor. Bademleri ince bir toz elde edinceye kadar dövün ve bal ile karıştırın. Ardından bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Kuruması için 15 dakika bekleyin, ılık suyla durulayın. Cildinizi yenilenmiş hissedeceksiniz.

Maske #2: Bal

Sıkı ve yumuşak bir cildiniz mi var? Yüzünüzün tamamına bal sürün, 15 dakika bekletin ve soğuk suyla temizleyin. Ne kadar iyi hissedeceğinizi göreceksiniz.

Maske #3: Yulaf ve Yumuşaklık Hissi

Bu maskeyi uyguladıktan sonra cildinizdeki yumuşaklığa inanamayacaksınız. Yarım fincan yulafı iyice ezin ve yarım çay kaşığı bal, iki çorba kaşığı süt, iki damla geranium (sardunya çiçeği) yağı ve iki damla papatya yağı ekleyin.

İyice karıştırın ve parmaklarınızla dairesel hareketlerle uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Cildiniz bir bebeğinki gibi yumuşacık olacak. Cildiniz yağlıysa karışıma 5 damla limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Nemlendirici Maskeler

doğal maske tarifleri

Maske #4: Meyve

Bazı meyveler içerdikleri yüksek su miktarına bağlı olarak cildi nemlendirmede çok başarılıdır. Örneğin, soyulmuş bir muzu ezerek yüzünüze ve boynunuza nazikçe uygulayın. 15 dakika bekleyin ve kan akımını hızlandırmak için maskeyi soğuk suyla temizleyin.

Maske #5: Salatalık

Salatalığın şaşırtıcı özelliklerini biliyorsunuz: Nefis, taze ve dengeli bir beslenme için harika bir yiyecektir. Cildinizde yaratacağı değişikliklere de inanamayacaksınız. Hele ki plajda çok güneş altında kalmışsanız, etkisini daha iyi fark edeceksiniz.

Bir salatalığı soyun ve macun kıvamına gelene dek ezin, (gözleriniz için 2 dilim ayırmayı unutmayın) tüm yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Bol soğuk suyla maskeyi temizleyin, cildinizin ne kadar tazelendiğini ve nemlendiğini göreceksiniz.

Kırışıklıklar ve Göz Altı Halkalarına Karşı Yenileyici Maskeler

Maske #6: Gergin Yüz

Yine bal ve yumurta, güzellik için harika karışım olarak karşımıza çıkıyor. İki çorba kaşığı balı, yumurta beyazıyla karıştırın. Bir çorba kaşığı limon suyu ekleyin ve yüzünüze hafifçe masaj yaparak sürün. Cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. 20 dakika bekleyin ve yüzünüzü yağsız sütle temizleyin.

Maske #7: Gül ve Gençlik

Evet, eski zamanlarda kadınlar,  kısa ömürlü olan gülün sonsuz gençlik iksiri olduğunu söylerlerdi. Siz de denemek ister misiniz? 5 taze gülün yapraklarını macun haline gelene dek ezin ve yüzünüzde 15 dakika bekletin. Soğuk suyla temizleyin. Sonuçlarını göreceksiniz!

Maske #8: Yoğurt

Kırışıklıklar tecrübe ve olgunluk işareti olsa da kimsenin hoşuna gitmez. Bu maskeyle kırışıklıkları giderebilirsiniz. Bir bardak yoğurdu bir çay kaşığı rezene tohumu ve bitkinin ezilmiş yaprağıyla karıştırın.

Yüzünüze sürdüğünüzde homojen bir krem halinde olmalıdır. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Her gün uygularsanız cildiniz müteşekkir olacaktır.

Akne, Sivilce ve Leke Maskeleri

yüz maskesi

Maske #9: Domates

Domatesin ciltte çeşitli etkileri vardır: nemlendirme, sıkılaştırma, soyma. Eğer can sıkıcı siyah noktalar ve sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız, bir domatesi ikiye bölün ve yüzünüze koyun. 15 dakika bekleyin ve ılık suyla temizleyin. Sonuçları göreceksiniz!

Maske #10: Limon

Limon binlerce alanda kullanımı olan bir sebzedir. Lekeleri de yok ettiğini de kim tahmin edebilir! Bir çorba kaşığı balı bir çorba kaşığı limon suyuyla karıştırın. Pamukla cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin.

Ardından bir parça pamuğa döktüğünüz maden suyuyla temizleyin. İyice temizlediğinizden emin olun; çünkü cildinizde limon kalırsa ve güneşe maruz kalırsanız cildinizde leke kalabilir.

Bu yazımız da hoşunuza gidebilir:

Sağlıklı Bir Cilt İçin 4 Vitamin

Uyarıcı Maskeler

cilt maskeleri

Maske #11: Çilek

Cildinizde kuruluk hissediyorsanız nemlendirmek ve beslemek için bu harika doğal kremi kullanın. Birkaç çileği ezin ve balla karıştırın. Yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin. Soğuk suyla temizleyin ve güzelliğinize enerji katttığını göreceksiniz.

Maske #12: Besleyici Krem

Peeling sonrasında hücrelerinizi uyaracak besleyici bir krem uygulamanız çok iyi olur. 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı maden suyu, 1 çay kaşığı gül suyu ve 1 çorba kaşığı yoğurt veya sütü karıştırın. Yüzünüze pamukla uygulayın ve 15 dakika bekletin. Soğuk suyla iyice yıkayın ve aynada kendinize bakın. Değişiklikleri kesinlikle farkedeceksiniz.

Cildinize Yardım Edin

İstediğiniz maskeyi seçebilirsiniz; ama unutmayın ki cildiniz sizin sağlığınızı yansıtır. Cildinizi genç ve diri tutmak için dengeli beslenmeli, günde 2 litreden fazla su içmeli, sigara ve alkolden uzak durmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.