Karaciğeri Arındırmak için 7 Neden

Karaciğeriniz, sorumlu olduğu günlük kritik görevler nedeniyle sağlığınız ve hayat kaliteniz için vücudunuzun en önemli ve hayati organlarından biridir. Bu organ, vücudunuzdan toksinleri filtrelemek ve sayısız hastalığı önlemekten sorumludur. Karaciğerinizin 500’den fazla işlevi olduğu ve metabolizmanızda, bağışıklık sisteminizde, sindirim sisteminizde, vücudunuzun arınmasında ve pek çok görevde merkezi bir rol oynadığı biliniyor.

Fakat çoğumuz karaciğerimizi zorluyoruz, yavaşlamasına ve toksin birikmesine neden olarak sağlığımızı etkileyip onun günlük işlerini yapmasını önlüyoruz.  Pek çok insan karaciğerin gerçekten ne kadar önemli olduğunu ya da nasıl arındırılacağını bilmez. Bu sebeple bugünün yazısında karaciğerinizi arındırmanın gerekliliğini gösteren 7 nedeni sizinle paylaşmak istiyoruz.

Karaciğerinizi arındırmanız neden önemli?

karaciğer2

Karaciğeriniz vücudunuzun temel temizleme mekanizmasıdır, gündüz kan dolaşımınızı filtreler ve gece toksinlerden arındırır. Arınma, yani detoks, vücudunuzu sağlıklı tutan ve hastalık yaratabilecek atık ürünlerden arındıran önemli bir süreçler serisidir.

Karaciğer tüm hormonlarınızı filtrelemek ve işlemekten, düzgün hormon dengesini ve işleyişini sağlamaktan da sorumludur. Bu fonksiyondaki bir sıkıntı, fazla östrojen, insülin üretimi eksikliği gibi hormonal dengesizliklere sebep olabilir.

Karaciğerinize detoks yaptığınız zaman, toksinleri ve atık ürünleri atarsınız, serbest radikallerle savaşırsınız ve ağır metalleri yok edersiniz. Fakat bunlara ek olarak, karaciğerinizi şimdi arındırmanız için 7 sebep daha var.

Eğer doymuş ve işlenmiş yağ açısından zengin bir diyetiniz varsa

Herkesin bugün seçtiği yemeklerin çoğunun, sonradan vücudunuzda depolanacak olan doymuş ve işlenmiş karbonhidratlarla dolu olduğunu inkar edemeyiz. Kızarmış yemekler yemek, organik olmayan hayvansal ürünler, işlenmiş etler ve konserve yiyecekler karaciğerinizin fazla çalışmasına ve çabuk yorulmasına sebep olur. Çünkü yiyeceğinizi sindirmek karaciğerinizin görevidir ve ne yazık ki bu yiyeceklerin sindirilmesi zordur.

Diyetiniz işlenmiş karbonhidrat açısından zenginse

karbonhidrat

Beyaz ekmek, makarna, şekerli içecekler ve tatlılar gibi işlenmiş karbonhidrat açısından zengin yiyecekler de karaciğerinizi yorar çünkü kanınızdaki şeker seviyesini düzenlemek için daha fazla çalışması gerekir. Eğer diyetiniz bu tip yiyecekler açısından zenginse karaciğerinizi düzenli aralıklarla arındırmanız çok iyi bir fikir.

Alkol tüketiyor ya da reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız

Karaciğerinizin alkol ve reçeteli ilaçları işlemesi zordur. Çok alkol tükettiğinizde ya da uzun süre reçeteli ilaç aldığınızda, karaciğerinizde yağlanma ve siroz görülmeye başlayabilir.

Kirli hava soluyorsanız

Dünya üzerinde tamamen temiz ve sağlıklı hava soluyabileceğiniz birçok yer vardır. Çoğumuz uzun vadede sağlığınızı etkileyecek zehirli partiküller soluyoruz. Akciğerleriniz bu maddeleri absorbe etmesi gereken ilk organken, bunları filtrelemek ve vücudumuzdan atmak karaciğerin görevi.

Yeterince uyumuyor ya da dinlenmiyorsanız

uyku

Vücudunuzun size söylemek istediği şeyi görmezden gelmek kolay, fakat yeterince uyumuyor ya da dinlenmiyorsanız zamanla hayat kaliteniz etkilenecektir. Karaciğerin işlevini en iyi şekilde yerine getirmesi için uyku olmazsa olmazdır. Karaciğeriniz en çok gece yarısı 1 ve 3 arasında aktiftir. Bu sebeple yeterince dinlenmek ve karaciğere işini yapması için süre vermek önemlidir.

Çok fazla egzersiz yapıyorsanız

Egzersiz, vücudunuzdan toksinleri atmanız için gerekli olsa da, aşırıya kaçmak kendinize zarar vermenize sebep olabilir. Aşırı egzersiz yapmak, serbest radikallerin etkilerinin şiddetini arttırır ve bunun sonucunda karaciğeriniz onlarla savaşmak için yeterli süreyi bulamaz. Eğer siz de böyle yapıyorsanız, karaciğerinize bir mola verdirin ve detoks yapın.

Besin değeri düşük bir diyetiniz varsa

besin

Düzgün beslenme, karaciğerinizin iyi çalışması için olmazsa olmazdır. Diyetiniz yeterli miktarda C, B3, B6 ve E vitaminleri, folik asit ve çok daha fazlasını içermelidir. Aynı zamanda bol miktarda kalsiyum, glisin ve torin gibi temel amino asitlere ihtiyacınız vardır. Diyetiniz bunlardan herhangi biri bakımından yetersizse, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ya da ek gıda almaya başlamanız önemli.