Karaciğeri Temizlemek için 10 Öneri

Karaciğeri temizlemek için en iyi yöntemin su içmek olduğunu biliyor musunuz? Bu ayrıca böbrekleri de temizler.
Karaciğeri Temizlemek için 10 Öneri
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Karaciğer, birçok vücut fonksiyonunu yerine getirdiği için vücudun en önemli organlarından biridir. Bu hayati organ muhteşem bir temizleyicidir ve toksin birikimini önleyerek diğer organların da düzenli işlemesini sağlar. Vücudu temizleyen organ karaciğer olsa da arada bir karaciğeri temizlemek de gerekir.

Fazla işlenmiş yiyecekler ve aşırı alkol tüketimi ile kimyasal ürünlere veya hava kirliliğine maruz kalmak karaciğerin aşırı kullanılmasına ve böylece doğal işlevini yerine getirememesine sebep olur. 

Bu toksinler karaciğerde biriktikçe sağlık problemlerine yol açar. Karaciğerinizi doğal olarak nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Limon suyu

Her gün karaciğerinizi temizlemek ve sindirimi arttırmak için ılık su ile limon suyu için. B oş mideye içilen b ir bardak limonlu ılık su, karaciğerdeki toksinlerin yok edilmesine yardımcı olur. Metabolizmanızı sağlamlaştırır, sağlıklı sindirimi destekler ve kabızlığı önler.

Avokado

karaciğeri temizlemek için avokado

Avokado dünyada sağlık ve güzellik için kullanımıyla bilinir. Sağlıklı yağ alımı için en uygun sebze olaraka kabul edilen avokado karaciğeri de korur. Japonya’da yapılan bir çalışma avokadonun karaciğeri galaktozamin ve benzeri toksinlerden koruduğunu ortaya koymuştur.

Zerdeçal

Zerdeçal, iltihap kurutucu bir baharattır. Hem kanseri önler hem de karaciğeri korur. Bu baharat karaciğeri temizlemenin yanı sıra metabolizmayı da düzenler.

Bol su için

su

Karaciğeri temizlemenin en iyi yollarından biri günde 6-8 bardak su içmektir. Su  ayrıca böbreklerin temizlenmesine ve kilo vermeye de yardımcı olur. 

Vücut her zaman nemli kalmalıdır, bunu sağlamak için en iyi yol ise bolca su içmektir. Su içmenin bir çok yararı vardır ve su karaciğeri temizlemek için en önemli yollardan biridir.

İşlenmiş yiyeceklerden kaçının

Rafine un, şeker ve diğer ürünlerden kaçınmalısınız. Çünkü karaciğer bunları doğrudan yağa ve kolesterole dönüştürür. Yağ karın, bacak, sırt, kalça ve diğer bölgelerle birikebilir. Yüksek trigliserit oranları aynı zamanda kalp rahatsızlıklarına da yol açabilir. 

Karahindiba kökü

karahindiba

Karaciğeri temizlemek için bilinen en faydalı bitkilerden biri karahindiba köküdür. Aslında, karahindiba kökü tarih boyunca karaciğer problemleri için kullanılmıştır. En iyisi çay olarak tüketmektir.

Sarımsak

Bir diş sarımsak birçok ilaç niteliğinde özellik taşır; bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu bakteri ve virüslere karşı korur. Sarımsak ayrıca sülfür içerir, böylece karaciğerin işlevine yardımcı olan enzimlerin üretilmesinde birebirdir.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası beslenme programları oluşturulurken çok tercih edilmemesine rağmen sağlığa yararlı birçok özellik taşır. İçerdiği en önemli madde bir tür sülfür olan glukosinolattır ve bu madde vücuttan zararlı kimyasalların ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Yeşil çay

yeşil çay

Karaciğeri temizlemek için yeşil çayın harika bir bitki olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca alkolün zararlarından, tümör ve hepatitten korunmak için harikadır.

İçeriğindeki kateşin doğal olarak kanser ile savaşır ve karaciğerde biriken yağların çözülmesine yardımcı olur.

Karaciğeri temizlemek için smoothie

Karaciğerde yağ ve toksin birikimi olduğunda temizlemek ve sağlık problemlerinden korunmak için biraz yardım almak gerekebilir.

Şimdi sizlerle harika bir temizleyici smoothie tarifi paylaşacağınız. Karaciğeri temizlemek, sindirimi güçlendirmek ve kilo vermek için kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 aloe vera yaprağı
  • Limon suyu
  • 1 nane dalı
  • 1 çay kaşığı zerdeçal
  • 1/2 litre soğuk su

Hazırlanışı

Aloe vera yapraklarının posasını alın ve diğer malzemelerle mikserden geçirin. Her şeyi iyice karıştırın. Boş mideye içmek daha faydalı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.