Desmodium Adscendens Karaciğerinizi Yenileyecek

5 Ocak, 2019
Desmodium karaciğerde enzim seviyelerini normalleştirir ve hücre yenilemesine yardımcı olan düz kas dokularını rahatlatır.

Söylenilmesi zor bir ismi var, ama özellikleri mucizevi. Desmodium Adscendens nemli Afrika’nın Ekvator bölgelerinde palmiye ağaçlarının altında büyür.  Karaciğerinizi yenileyen bu bitkiyle tanışın.

Karaciğerin İşlevi

Karaciğeri yenileyen bu harika bitkiyi tanıtmadan önce karaciğer ve bazı işlevlerinden bahsetmeliyiz.

Karaciğer sizi sağlıklı tutmak, vücudu dengelemek ve toksik maddelerden arındırmak için sürekli çalışır.

Proteinleri sentezler ve yiyecek ile içeceklerle vücuda giren sağlıksız maddeleri eler.

Karaciğer en büyük ve en karmaşık iç organdır.

Safra kesesiyle beraber çalışarak gerçekleştirdiği 500’ün üzerinde işlevi vardır.

Metabolizmayı düzenler, vitaminleri emer, hormonları dengeler ve çok daha fazlasını yapar.

karaciger

Doğru maddeler verildiğinde karaciğer kendini yenileme özelliğine sahiptir.

Hastalık nedenli ameliyatlarla bir kısmının alınması ardından kendini yeniden büyütebilir.

Bunun olabilmesi için karaciğerin en az %25’inin sağlıklı olması gerekir. Dahası, çok duyarlıdır ve diğer organlara nazaran daha hızlı yenilenir.

Alkol ve aşırı yağ tüketimi ve belli başlı metabolik hastalıklar karaciğeri zayıflatır ve işlevini tam olarak yerine getirmesini önler.

Desmodium Adscendens: Karaciğer için Bir Mucize

Şevketibostan, karahindiba, siyah turp ve enginar gibi karaciğere çok iyi gelen bitkiler vardır. Ancak Desmodium adscendens çok güçlüdür ve inanılmazdır.

çay

Bu bitki Afrika’da büyür, açık renkli yeşil yapraklıdır ve sürünerek hindistan cevizi ve palmiye ağaçlarına dolanır.

Açık renkli mor çiçekleri vardır ve 25 santimetreye ulaşır. Sağlam sırtlı veya Amor seco olarak bahsedilir.

Senegal, Fildişi Sahilleri ve Kongo’da yüzyıllardır kullanılmaktadır. Örneğin Gana’da astım, dizanteri, kabızlık ve karın ağrıları için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca bakınız: 30 Günde Karaciğerinizi Yenileyip Kilo Vermenize Yardım Edecek 8 Yiyecek

Bölgede çalışan iki Fransız doktor tarafından 1960’da modern tıbba tanıtılmıştır.

Hepatit hastaları için kullanılır ve bir kaç hafta içerisinde tedavi sağlar. Yerli şifacılar arasında bilinir ve bazı örnekleri laboratuvar analizinden geçmiştir.

Sonuçlar Desmodium adscendens’in alkaloid, saponin, flavanoid, antosiyanin ve bazı yararlı bileşenler içerdiğini ortaya koymuştur. 

İngiltere, Fransa ve Kanada’da yapılan klinik deneyler bu bitkinin sadece karaciğer sorunlarına iyi gelmediğini, aynı zamanda alerjisi olanların ve uzun süren yoğun kemoterapi tedavileri alanların karaciğerini de koruduğunu ortaya çıkarmıştır.

Desmodium karaciğerde enzim seviyelerini normalleştirir ve hücre yenilemesine yardımcı olan düz kas dokularını rahatlatır.

Ayrıca, bronkodilatör olarak işler ve antihistaminik özellikler taşır.

kahve

Bu güçlü bitki virüsler, kimyasallar, alkol ve uyuşturucu gibi toksik maddelerle gelen karaciğer sorunları için harika bir doğal ilaçtır.

Bunlar yetmez gibi bağışıklık sistemini güçlendirir ve HIV hastaları için muhteşem bir onarıcıdır.

Desmodium adscendens hepatit belirtileri (sarılık, baş ağrısı, yorgunluk, iştah kaybı) için çok etkili bir tedavi aracıdır.

 Kullanıldığı takdirde etkileri bir kaç günde görülecektir. Geleneksel bir tedavi yöntemi olarak epilepsi için kullanılması da araştırmacıların ilgisini çekmiştir.

Ayrıca bakınız:Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 4 Vitamin

Karaciğeri için Desmodium adscendens

Desmodium adscendens

Bu olağanüstü bitki aktarlarda ve doğal ürün dükkanlarında kurutulmuş, öz, tentür ve kapsül şeklinde bulunabilir.

Yenileyici etkilerini arttırmak için biberiye ve şevketibostan ile karıştırılarak kullanılabilir.

Herhangi bir aşırı kullanım vakası görülmemiş olsa da bu bitkinin gevşetici etkileri unutulmamalıdır.

Eğer bir karaciğer sorunu yaşıyorsanız 6-10 gram kurutulmuşunu bir litre su ile kaynatarak kullanın.

Tedavi ciddi problemler için 2-4 hafta, kronik vakalar için 6-8 haftadır.

Tırnak mantarı ve benzeri hastalıklar için karaciğere zarar veren haplar kullanmış kişilerin her gün tedavi sonrasında da kaynatılmışını tüketmesi gerekir. Normal dozaj bir litre suya 6 gramdır.

Karaciğerinizi canlandırmak ve temizlemek için bu harika bitkiden yararlanmak istiyorsanız (özellikle karaciğer yağlanması sorununuz varsa) 1-3 gün boyunca günde 10 gram kullanın

Alerjisi olanlar günde çay olarak 5 gram kullanmalıdır.

  • Céline François, Mourad Fares, Claudio Baiocchi, Jean Michel Maixent, “Safety of Desmodium adscendens extract on hepatocytes and renal cells. Protective effect against oxidative stress”, J Intercult Ethnopharmacol. 2015 Jan-Mar; 4(1): 1–5.
  • François Nsemi Muanda, Jaouad Bouayed, Abdelouaheb Djilani, Chunyan Yao, Rachid Soulimani, Amadou Dicko, “Chemical Composition and, Cellular Evaluation of the Antioxidant Activity of Desmodium adscendens Leaves”, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Volume 2011, Article ID 620862, 9 pages
  • Addy, M.E., et al., 1984. “Effects of the Extract of Desmodium adscendens on Anaphylaxis.” Journal of Ethnopharmacology, Vol 11 3:282-292 (1984).
  • Boye, G &Ampopo, O, 1990. “Plants and Traditional Medicine in Ghana,” Economic and Medicinal Plant Research. Vol 4, pp 33-34 Academic