Kadınlarda Kabızlıkla Mücadelenin 8 İpucu

Kabızlık. Bu hangimizin bir iki defa başına gelmemiştir ki? Bağırsak yolu sorunları dünya çapında en sık görülen sağlık sorunlarındandır. Bundan insanların %20’sinden fazlası, özellikle de kadınlar etkilenmektedir. Bu karın şişliğine, ağrıya ve gaza neden olur. Bu nedenle bu makalede size kabızlıkla mücadele etmenizi sağlayacak 8 ipucu vereceğiz.

İstatistiklere göre kadınlar erkeklere göre kabızlıktan daha sık etkilenmektedir. Bu nedenle bu makalede özellikle kadınların kabızlıkla mücadele etmesini sağlayacak bazı açıklamalar ve takip edilmesi faydalı kurallar vereceğiz. Bunlara hep birlikte bir göz atalım.

Kabızlık neden başlıca kadınlarda görülür?

Sağlık-ağrı-karaciğer

Hormonal etkiler

Diğer pek çok durumda olduğu gibi, kabızlığın nedenlerinden biri yine hormonlarınızdır. Bu adet döneminde üretilen döngü değişiklikleriyle alakalıdır. Söz konusu değişiklikler bağırsaklarınızın daha az hareket etmesine ve tuvalete çıkmak için gerekli olan bağırsak hareketleri esnasında daha yavaş olmasına neden olur.

Beslenmenin etkileri

İnsanlar bazen belirli diyetlere başlarlar. Lif içermeyen, yeterince besinsel çeşitlilik sağlamayan, çok sıkı olan diyetler bir şekilde bağırsak sağlığını etkiler. Herhangi bir diyet sürdürürken dikkatli olmanız gerekiğini unutmayın.

Kabızlıkla mücadele etmek için kurallar

1. Tam bir Kahvaltı

patlıcan

İnsanlar bazen akşam yemeğini geç saatlerde yeme veya ağır yeme hatasını yaparlar. Bu bazen geç çalışmanız gerekmesi nedeniyle veya yerine getirmeniz gereken yükümlülükleriniz olması nedeniyle söz konusu olabilir. Bazen de eve oldukça aç ve geç gelirsiniz ve yemeği hazırlayana kadar bayağı bir süre geçer. Bu bir hata. Geceleyin mideniz yavaşlamaya başlar. Bu da bağırsak hareketlerinin çok daha yavaş olması anlamına gelir. Yavaş yavaş normalden daha çok birikim gerçekleşir ve bu kabızlığa neden olur. Doktorlara göre, günün son öğünü hafif ve erken, yatmadan en az 2 saat önce yenmelidir.

3. Sebzeleri iyi seçin

su-içmek

Ne zaman bir diyete başlamak isterseniz, bunun çeşitlilik içeren ve sizin temel besinsel ihtiyaçlarınızı kapsayan bir diyet olduğundan emin olun. Vücudunuzun bol miktarda mineral, vitamin, protein ve life ihtiyacı vardır. Lifin yanı sıra yeterince sıvı da çok büyük önem taşır. Her gün mutlaka 2 litre suyun yanı sıra doğal meyve ve sebze suları içmelisiniz.

6. Zeytinyağı

egzersiz

Bu o kadar zor değil. Günde en az yarım saat yürümeye, bisiklete binmeye veya yüzmeye çalışın. Bunu bir arkadaşla birlikte gerçekleştirirseniz daha kolay olacaktır. Kapasitenize göre bir egzersiz türünü seçerseniz bu bağırsak hareketleri açısından faydalı olur. Bu hem sağlığınız için iyidir, hem de diğer pek çok durumun veya hastalığın yanı sıra kabızlığı önlemek açısından iyidir. O zaman daha neden bekliyorsunuz ki? Evden dışarı çıkın ve egzersiz yapın!