En Kolay ve Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olur?

· 14 Mart, 2015

Yeterli miktarda vitamin ve besinle güne başlamak, enerjinizin yerinde olması ve sağlıklı bir ruh haline sahip olmanız için çok önemlidir. Bu yüzden kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Çünkü kahvaltı, uyku esnasındaki onca saatlik açlıktan sonra vücudunuza giren ilk yiyecekler demektir.

Ancak sabah koşturmaları ve gece mesaileri bazen kahvaltının önemini gözardı etmemize sebep oluyor. Bu yüzden sizlere bu anı günün en iyi anı yapabilmenizi sağlayacak pratik ve sağlıklı tavsiyelerde bulunacağız. Böylece zamanı en iyi şekilde kullanarak vücut enerjinizi arttırabileceksiniz.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki; süt ve süt ürünleri, meyve ve tahıllar sağlıklı ve dengeli bir kahvaltıda eksik olmaması gereken yiyeceklerdendir. Az miktarda etli ürün (salam gibi) ve tatlı bir şey de ekleyebilirsiniz.

Önemli olan, damak zevkinize ve elinizdeki malzemelere göre bu besinleri uygun şekilde birleştirebilmek. Haydi aşağıdaki önerilere bir göz atın ve bugünkü mükemmel ve en sağlıklı kahvaltınızı seçin!

Önerilerimiz

Fruits-cancer

  • Süt ve süt ürünleri: 1 porsiyon. Normal süt veya süt tozu, yoğurt, kefir.
  • Peynir veya yerine geçebilecek bir gıda: 2 porsiyon. İnce bir dilim peynir, 1 yumurta, ince bir dilim salam veya bir sosis.
  • Un veya tahıllar: 1 porsiyon. Mısır ekmeği, normal ekmek, tost, kraker veya kahvaltılık gevrek.
  • İçecekler: 1 bardak. İster bir bardak portakal suyu, isterseniz de en sevdiğiniz meyve suyundan veya bir bardak sıcak bir içecek.
  • Meyve: 1 porsiyon.

Her durumda, yağ oranı yüksek olan yiyeceklerden ve kızartmalardan kaçınmanız tavsiye ediliyor.

Evet, kahvaltı için hazırlayabileceğiniz daha kolay bir şeyler arıyorsanız, aşağıdaki kombinasyonlar aklınızda bulunsun:

Süt ve kahvaltılık gevrek. Fazla zamanınız yoksa ve gevrek en sevdiğiniz yiyeceklerden biriyse, bu mükemmel bir seçenek. Unutmayın, marketlerde çeşit çeşit kahvaltılık gevrek bulunur. Bazıları formda kalmaya yardımcı olur, daha az şeker ve daha fazla lif içerir. Bazılarıysa yüksek miktarda şeker içerir.

*Hangisini seçerseniz seçin, kalori alımını dengelemek önemlidir. Yağsız süt ve meyve de kullanabilirsiniz (az şekerli gevreğin içinde tatlandırıcı olarak).

Meyve salatası: mango, papaya, çilek ve muz gibi meyveleri azar azar ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Aklınızda bulunsun, bu salatanın sindirimi kolaydır ve genel olarak günlük işlerinizi halletmek için çok fazla fiziksel enerjiye ihtiyacınız yoksa iyi bir seçenek olacaktır.

Sandviç: tek ihtiyacınız olan şey; iki dilim tost ekmeği, sucuk ya da salam (1 porsiyon) ve peynir (bir dilim). Dilerseniz, reçel ve/veya az miktarda tereyağı ile de hazırlayabilir, yanında da meyve suyu, kahve vb. içebilirsiniz.

Unutmayın:

Vücudunuza her sabah güne başlamak için gerekli enerjiyi sağlamak ve tüm gün boyunca aynı gücü koruyabilmek için, kahvaltınız günlük kalori miktarınızın %20-25’ini içermelidir.