Karaciğer Problemlerinin 18 Belirtisi

16 Ağustos, 2015
Uzun süre veya aşırı ilaç kullanımı normal karaciğer işlevlerini etkileyebilir. Karaciğerimizi temiz ve sağlıklı tutmak için bol bol su içmeliyiz.

Karaciğer vücutta detoks, enfeksiyonlarla savaş, vitamin ve enerji depolama ve sindirimi tetikleyen safrayı ayrıştırma gibi hayati işlevler taşır. Bu organa iyi bakmamız çok önemli çünkü karaciğer toksinleri sistemimizden atar ve kanı temizler. 

Karaciğer problemleri karaciğerin verimli ve etkili işlevini engelleyen bir çok nedenden dolayı ortaya çıkar. En yaygın karaciğer problemleri aşırı alkol ve temiz olmayan yiyeceklerin tüketiminden kaynaklanır.

Ayrıca karaciğer bağışıklık sistemi gibi dahili öğeler tarafından da zarar görebilir  ve iltihaplanma ile diğer hastalıklara karşı zayıf düşebilir. Bu yüzden sağlıksız bir karaciğerin belirtilerini bilmekte yarar var:

Karaciğer Problemlerinin 18 Belirtisi

 1. 1. Son zamanlarda sıklıkla ve çok ilaç almak karaciğerinizin normal işlevlerini olumsuz yönde etkiliyor olabilir.
 2. 2. Belli ilaçları uzun süre kullanmak karaciğer kötü etkileyebilir.
 3. 3. Günde 5 kereden fazla düzenli olarak alkol tüketmek karaciğer hastalıklarına yol açar.
 4. 4. Aile geçmişinizde karaciğer hastalıkları olması.
 5. 5. Kalp veya diyabet için ilaç almak.
 6. 6. Zayıf sindirim, karın ağrısı ve kabız.
 7. 7. Özellikle yağlı yiyeceklerden sonra baş dönmesi.
 8. 8. Hassas bağırsak sendromu.
 9. 9. Ağız kokusu ve dilde beyaz lekeler.
 10. 10. Ruh halinde değişiklikler, depresyon ve zayıf hafıza -karaciğer işlevini yerine getiremediğinde vücuttan atılamayan toksinler kan yoluyla beyne gider ve beynin işlevini etkiler.
 11. 11. Ateş, deri enfeksiyonları, astım.
 12. 12. Yüksek kan basıncı.
 13. 13. Şişkinlik ve sıvı tutulumu.
 14. 14. Baş ağrıları.
 15. 15. Dengesiz şeker oranı.
 16. 16. Safra kesesi hastalıkları ve taşları.
 17. 1 7. Aşırı vücut sıcaklığı.
 18. 18. Antibiyotik gibi ilaçlara karşı düşük direnç.

Karaciğer problemlerinin semptomları

karaciger2

 • Ciltte ve gözlerde sarılık.
 • Ağrı ve karında şişkinlik.
 • Hassas cilt -kaşıntı, tahriş ve şişkinlik.
 • İştah kaybı, baş dönmesi ve sürekli yorgunluk.

Eğer bahsi geçen semptomları yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Ayrıca alkollü içecekler, meşrubatlar, marine edilmiş yiyeceklerden, sakatat ve kızartmalardan uzak durun. Karaciğer probleminizi tedavi etmek ve bu organa normal işlevini kazandırmak için doktorunuzun verdiği sağlık tavsiyelerine uymalısınız.

Diğer yandan, diyabetik kişiler, aşırı alkol tüketenler, laboratuvarlarda kan, virüs, bakteri gibi kimyasal ürünlerle çalışan kişiler, obezite sorunu yaşayanlar ve steril olmayan iğnelerle dövme yaptıran kişiler karaciğer problemi yaşama riski taşır.

Kişisel sağlık herkesin kendi sorumluluğundadır, bu yüzden vücudunuzun verdiği sinyallere dikkat etmelisiniz. Eğer açsanız yemek yiyin, ama aynı zamanda aşırı tokluk yaratacak kadar yemeyin. Onun yerine vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri veren doğal meyve suları, meyveler ve bol su tüketin. Eğer gereksiz yere yemek yemeye zorlarsanız, karaciğerinizin aşırı çalışmasına ve dolayısıyla hastalıklara yol açabilirsiniz.

Günde 8-12 bardak su içmelisiniz. Su karaciğerin detoks sürecine yardım eder ve böbrekleri temizler. Ayrıca çok şeker yemekten kaçınmalısınız. Karaciğerin görevi yağları ve kolesterolleri dönüştürmek olduğu için aşırı şeker yemek vücudun sağlıklı işlemesine engel olacaktır.

karaciger3

Sağlıklı bir karaciğer için yapay tatlandırıcılar tüketmemeniz şart. Vücut kanda belli miktarda şekere ihtiyaç duyar; bu şeker taze meyvelerden veya şeker otu (stevya) gibi doğal tatlandırıcılardan elde edilebilir.

Son olarak; karaciğerinizi aşırı çalıştırmayın. Kimyasallar ve pestisitlerle kaplı temiz olmayan meyve ve sebzelere maruz bırakarak enfeksiyon olasılığını arttırmayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir