Kabızlık Sorunundan Kurtulmak İçin 5 Öneri

Kabızlık pek çok kişiyi etkileyen rahatsızlık verici bir durumdur. Sorunun kökenine inerek kabızlıkla savaşmak ve onu önlemek için başvurabileceğiniz 9 doğal yöntemi öğrenin. 
Kabızlık Sorunundan Kurtulmak İçin 5 Öneri

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kabızlık, bağırsaklarınızda normalden daha az su olduğunda ortaya çıkan, bağırsak hareketi azalmasının belirtilerinden birisidir. Ayrıca çeşitli ilaçlar da kabızlığa neden olabilir. Bu yazımızda size doğal yöntemler ve dünyanın her yerinde bulabileceğiniz malzemelerle kabızlığı hızlı bir şekilde nasıl giderebileceğinizi anlatacağız.

Kabızlık sorununa karşı önlemler

1. Su için

Kendinizi kabız gibi hissettiğinizde iki ile dört bardak arası ılık su için. Eğer birkaç gündür kabızsanız, sabahları uyanır uyanmaz su için. Günde en az 10 bardak ılık su içmelisiniz.

Su, bedeninizdeki toksinleri ve kalıntıları atmak için en etkili sıvılardan birisidir. Meyve suyu veya gazoz gibi diğer içecekler suyun yerini tutamaz ve ne kadar doğal oldukları söylenirse söylensin, genelde ekstra şeker içerirler. Bu şeker kabızlığınızı daha kötü bir hale getirebilir.

2. Meyve ve sebze yiyin

çeşitli meyveler

Günlük lif tüketiminizi artırmak için meyve, sebze ve diğer lifli gıdalardan tüketin. Günde en az 24 – 38 gram arası lif tüketmeye çalışın. Kabızlık, tam tahıl lifleri, kepek, meyve ve sebze yerine aşırı yağ, işlenmiş şeker ve süt ürünleri tüketilmesi nedeniyle ortaya çıkar.

Tüm gün yediğiniz şeylerden yeterli lif aldığınızı düşünüyorsanız bile, lif takviyesi almak isteyebilirsiniz. Lifler her zaman insan bedenindeki enzimler tarafından sindirilemezler ve kana karışamayabilirler. Bu yüzden bağırsakta kalıp su emerek dışkıyı yumuşatırlar.

Lif açısından zengin bazı yiyecekler: Frambuaz, armut, elma, tam tahıllı makarna (pişmiş), arpa (pişmiş), barbunya (pişmiş), börülce (pişmiş), mercimek (pişmiş), enginar (pişmiş), armut (pişmiş) ve brokoli.

3. Kahve için

Pek çok kişi kahvenin kabızlık için hızlı bir çözüm olduğunu bilir. Kahvenin içerisindeki kafein sindirim sistemi kaslarını tetikleyerek bağırsak hareketlenmesi başlatır.

Diğer yandan, kahve bir idrar söktürücü olduğu için dışkının nemliliğini azaltıp çıkartılmasını zorlaştırır. Doktorlar bu yüzden kahve, alkol, kola ve çay gibi idrar söktürücülerin tüketilmemesini önerirler.

4. Erik yiyin

erikler ve erik suyu

4 erik yiyin veya iki bardak erik suyu için. Erikler lif açısından zengin olmanın yanı sıra kabızlığa doğal olarak iyi gelen, dışkı yumuşatıcı bir şeker olan sorbitol maddesini barındırırlar. Sorbitol, kabızlık riskini azaltan ve dışkı atılma süresini kısaltan, orta dereceli bir bağırsak tetikleyicidir.

Eğer eriklerin dokusunu ve tadını sevmiyorsanız, erik suyu sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Birkaç saat içerisinde etkisini göstereceğinden, ikinci bardağı içmeden önce ilk bardağın etkisini göstermesini bekleyin. Eğer beklemezseniz, ishal olma ihtimaliniz artabilir.

100 gram erik 14.7 gr sorbitol içerirken, 100 gram erik suyu 6.1 gram sorbitol içerir. Erik suyu işlenmiş olduğu ve ekstra şeker içerdiği için, erikle aynı etkiyi göstermesi için daha çok tüketmeniz gerekir.

5. Egzersiz yapın

Eğer mümkünse 10 dakikadan fazla oturmamaya çalışın ve bedeninizi hareket halinde tutun. Orta zorlukta fiziksel egzersiz yapmak daha faydalıdır ancak 30 dakikalık bir yürüyüş de bağırsaklarınıza iyi gelecektir.

 

İlginizi çekebilir ...
Kabızlık İle Savaşan 9 Meyve
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kabızlık İle Savaşan 9 Meyve

Kabızlığı önlemek için, lif bakımından zengin gıdaların tüketimini artırmak önemlidir. Kabızlık ile savaşan 9 meyve sizin çözümünüz olacak.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rao, S. S. C., Rattanakovit, K., & Patcharatrakul, T. (2016, May 1). Diagnosis and management of chronic constipation in adults. Nature Reviews Gastroenterology and Hepatology. Nature Publishing Group. https://doi.org/10.1038/nrgastro.2016.53
  • Krogh, K., Chiarioni, G., & Whitehead, W. (2017, June 1). Management of chronic constipation in adults. United European Gastroenterology Journal. SAGE Publications Ltd. https://doi.org/10.1177/2050640616663439
  • Maslekar, S., & Jayne, D. G. (2011). The management of constipation. In Contemporary Coloproctology (pp. 389–408). Springer-Verlag London Ltd. https://doi.org/10.1007/978-0-85729-889-8_27

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.