Kabızlığı Gidermek İçin 5 Öneri

Kabızlık, bağırsaklarınızda normalden daha az su olduğunda ortaya çıkan, bağırsak hareketi azalmasının belirtilerinden birisidir. Ayrıca çeşitli ilaçlar da kabızlığa neden olabilir. Bu yazımızda size doğal yöntemler ve dünyanın her yerinde bulabileceğiniz malzemelerle kabızlığı hızlı bir şekilde nasıl giderebileceğinizi anlatacağız.

Kabızlığa karşı önlemler

1. Su için

Kendinizi kabız gibi hissettiğinizde iki ila dört bardak ılık su için. Eğer birkaç gündür kabızsanız, sabahları uyandığınız gibi su için. Günde en az 10 bardak ılık su içmelisiniz. Su bedeninizdeki toksinleri ve kalıntıları atmak için en etkili sıvılardan birisidir. Meyve suyu veya gazoz gibi diğer içecekler suyun yerini tutamaz ve ne kadar doğal oldukları söylenirse söylensin, genelde ekstra şeker içerirler ve bu şeker kabızlığınızı daha kötü hale getirebilir.

2. Meyve ve sebze yiyin

Fruits-cancer

Günlük lif tüketiminizi arttırmak için meyve, sebze ve diğer lifli gıdalardan tüketin. Günde en az 24 ila 38 gram lif tüketmeye çalışın. Kabızlık, tam tahıl lifleri, kepek, meyve ve sebze yerine aşırı yağ, işlenmiş şeker ve süt ürünleri tüketmekten ortaya çıkar.

Tüm gün yediğiniz şeylerden yeterli lif aldığınızı düşünüyorsanız bile, lif takviyesi almak isteyebilirsiniz. Lifler her zaman insan bedenindeki enzimler tarafından sindirilemezler ve kana karışamayabilirler. Bu yüzden bağırsakta kalıp su emerek dışkıyı yumuşatırlar.

Lif açısından zengin bazı yiyecekler: frambuaz, armut, elma, tam tahıllı makarna (pişmiş), arpa (pişmiş), barbunya (pişmiş), börülce (pişmiş), mercimek (pişmiş), enginar (pişmiş), armut (pişmiş) ve brokoli.

3. Kahve yardımcı olabilir

Pek çok kişi kahvenin kabızlık için hızlı bir çözüm olduğunu düşünmektedir. Kahvenin içerisindeki kafein sindirim sistemi kaslarını tetikleyerek bağırsak hareketlenmesi başlatır. Diğer yandan, kahve bir idrar söktürücü olduğu için dışkının nemliliğini azaltıp çıkartılmasını zorlaştırır. Doktorlar bu yüzden kahve, alkol, kola ve çay gibi idrar söktürücülerin tüketilmemesini önermektedir.

4. Erik yiyin

Plum-juice

4 erik yiyin veya iki bardak erik suyu için. Erikler fibar açısından zengin olmanın yanı sıra lif ve kabızlığa doğal olarak iyi gelen, dışkı yumuşatıcı bir şeker olan sorbitol içerirler. Sorbitol, kabızlık riskini azaltan ve dışkı atılma süresini kısaltan, orta derece bir bağırsak tetikleyicidir.

Eğer eriklerin dokusunu ve tadını sevmiyorsanız, erik suyu sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Bir kaç saat içerisinde etkisini göstereceğinden dolayı, ikinci bardağı içmeden önce ilk bardağın etkisini göstermesini bekleyin. Eğer beklemezseniz, ishal olma riskiniz vardır.

100 gram erik 14.7 gr sorbitol içerirken, 100 gram erik suyu 6.1 gram sorbitol içerir. Erik suyu işlenmiş olduğu ve ekstra şeker içerdiği için, erikle aynı etkiyi göstermesi için daha çok tüketmeniz gereklidir.

5. Egzersiz yapın

Eğer mümkünse 10 dakikadan fazla oturmamaya çalışın ve bedeninizi hareket halinde tutun. Orta zorlukta fiziksel egzersiz yapmak daha faydalı olacaktır ancak 30 dakikalık bir yürüyüş de bağırsaklarınıza iyi gelecektir.