Bu 5 Enginarlı Tarif İle Yağlı Karaciğerinizi Tedavi Edin

Enginarı diğer malzemelerle birleştirerek siz de karaciğerinizi temizlerken aynı zamanda karaciğerinizin işlevinizi optimize edebilirsiniz. Bu, karaciğer fonksiyonlarında oluşabilecek karaciğer yağlanması gibi sorunları önler.
Bu 5 Enginarlı Tarif İle Yağlı Karaciğerinizi Tedavi Edin
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Karaciğer yağlanması, trigliseritlerin birikmesine neden olan tıbbi bir sorundur. Aynı zamanda hücre enflamasyonuna ve bu organda farklı yağlara ve çok sayıda semptoma da neden olur. Buna ek olarak hiçbir semptoma sahip olmamak da ihtimaller dahilindedir ve hasta kişiler, bir şeylerin ters gittiğinden habersizdir.

Bu 5 reçete ve enginarın bu hastalığı nasıl engellediği hakkında daha çok şey öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin. Bu sebze ve diğer medikal maddeler sayesinde bu karaciğer rahatsızlığını önleyebilir ve genel sağlığınızı geliştirebilirsiniz. Haydi durmayın ve bir deneyin!

Karaciğer yağlanması için enginar

Enginarlar sizin için çok iyidir ve birçok fayda sağlar:

 • Karaciğer fonksiyonunu korur ve karaciğer hücrelerini yeniden oluşturur.
 • Safrayı güçlendirir.
 • Yağı azaltır.
 • Yaşlanmayı önleyen güçlü bir antioksidandır.
 • Yüksek protein seviyesini azaltır.
 • Kardiyovasküler hastalıkları önler.
 • Bağırsak işlevini artırır.
 • Su tutulmasını önler.
 • Kan şekerini azaltır ve insülin direncini önler.

Enginar reçeteleri

1. Enginar ve zerdeçal çorbası

Çorbalar, size pek çok besin sağlayan ve az kalorili, tüm yıl boyunca tüketebileceğiniz temizleyici bir yiyecektir. Aşağıdaki tarif, enginarla bir tutam zerdeçalın karışımından oluşur.

Zerdeçal, karaciğeriniz için çok faydalıdır ve anti-enflamatuvar özellikleri ile öne çıkar.

Malzemeler

 • 2 enginar
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • 2 bardak su
 • Tat vermesi için deniz tuzu

Talimatlar ve tüketilişi

 • Enginar ve zerdeçalı 30 dakika pişirin.
 • Tat vermesi için deniz tuzu ekleyin.
 • Yemeklerden yarım saat önce yiyin.

2.  Limonlu kızarmış enginar

Enginarı seven insanlar tadına bayılır ve eğer enginar fırında kızarmış ya da ızgarada pişirilmiş ş-ise faydalarından daha çok yararlanılır. Eğer onu alüminyum folyoya sarıp en az 40 dakika pişirirseniz, enginarın kalbinin oldukça yumuşacık olması için yeterli bir süre olacaktır.

Ona bir parça lezzet ve yağlanmış karaciğeri tedavi etmek için daha çok temizleme gücü vermek adına, enginarı limon suyu, karabiber, zeytinyağı ve deniz tuzu ile birleştirin.

Sonuç, lezzetli ve harika bir yan yemek olacaktır.

enginar

3. Enginar, turp ve pancar salatası

Eğer sıcak günler için serin bir reçete yapmak isterseniz bu enginar salatasını deneyin. Enginarı iki medikal gıda ile birleştirin ve böylece karaciğer yağlanmasını önlemeye yardımcı olun.

 • Turplar: Acı ve lezzetlidir, karaciğer fonksiyonunu geliştirir ve safra üretimine yardımcı olur. Aynı zamanda C vitamini açısından zengindir. Turpların yapraklarını da yiyebilirsiniz çünkü iyileştirici ve temizleyici özellikler içerir.
 • Kırmızı pancar: Yağlanmış bir karaciğeri ve diğer karaciğer hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olur. Bunun nedeni onun antioksidan özellikleridir. Aynı zamanda çok faydalıdır çünkü yağların oksitlenmesini önlemeye yardımcı olur.

4. Biberiye ve enginar yaprağı çayı

Enginar reçetesi yapmanın kolay bir yolu da, yaprakları ve sapını kullanarak bir medikal infüzyon hazırlamaktır. Bu sayede enginarın kalbini sonra pişirmek için saklayabilirsiniz ve sebzenin tamamından yararlanmış olursunuz. Öte yandan oldukça acı bir tadı olacağı için dikkatli olmanız gerekir.

Aynı zamanda bunu biberiye ile de birleştirebilirsiniz. İçeriğindeki ursolik asit sayesinde bu tıbbi bitki, karaciğer fonksiyonunu korur. Enflamasyonu azaltır ve kan akışını geliştirir, kolesterolü düşürür.

enginar

5. Enginar yaprakları ve şevketibostan

Eğer yağlı karaciğerinize uygun ve hızlı bir seçenek arıyorsanız belirli bir takviye alabilirsiniz. Satılan enginar kapsülleri ya da hapları, çok büyük miktarda yağlı yiyeceklerin genel sindirimini hızlandırır. Aynı zamanda başka medikal bitkilerle birleştirilmiş, daha kuvvetli bir takviye bulabilirsiniz.

Şevketibostan, karaciğer hastalıkları için bir başka harika reçetedir, tabii ki içeriğindeki yenileyici özellikler sayesinde. Aynı zamanda zerdeçal, boldo ya da kara hindibadan da yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde B7 vitamini (kolin) yağın, karaciğerinizde birikmesini ya da kalmasını önlemeye yardımcı olur.

Eğer takviye alacaksanız bunu bir doktorun ya da natüropatın gözetiminde yapmalısınız. Belirli ilaçlara müdahale eden bazı doğal reçeteler olduğunun farkında olmak önemlidir. Aynı zamanda hiç mola vermeden uzun zaman boyunca alınmaması gereken bazı ilaçlar vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ben Salem M, Affes H, et al. Pharmacological Studies of artichoke leaf extract and their health benefits. Plant Foods for Human Nutrition. Diciembre 2015. 70 (4): 441-53.
 • Kim M. J, Hwang J. H, et al. Lemon detox diet reduce body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women. Nutrition Research. Mayo 2015. 35 (5): 409-20.
 • National Institutes of Health. Office of Dietary Supplements. Datos  sobre la colina. U.S. Department of Health and Human Services.
 • Srivastava S, Sidiqqi Z, et al. Beetroot supplementation on non-alcoholic fatty liver disease patients. Nutritional and Food Science. Abril 2019.
 • Wang S-J, Chen Q, et al. Regulation effects of rosemary (Rosmarinus officinalis Linn.) on hepatic lipid metabolism in OA induced NAFLD rats. Food & Function. 2009. 11.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.