Enginar Diyeti İle Vücudunuzda Göreceğiniz Değişimler

Enginar diyetiyle kilo vermek istiyorsanız doymuş yağ alımını azaltmanız, bu sebzeyi sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle beraber tüketmeniz çok önemlidir.
Enginar Diyeti İle Vücudunuzda Göreceğiniz Değişimler

Son Güncelleme: 27 Mart, 2019

Enginar diyeti sadece kilo vermeye yaramaktan çok daha fazlasını sağlar. Günde bir tane haşlanmış enginar yemek ve su içmek gibi basit bir haftalık diyetin harika ve şaşırtıcı faydalarını görebiliriz.

Diğer yandan, bu diyetin belirli bir zaman içinde sadece bu sebzeyi tüketmekten oluşmadığının altını çizmek gerekiyor.

Bunun sırrı, çeşitli ve dengeli, mümkün olduğu kadar doğal, doymuş yağ ve rafine edilmiş un içermeyen bir diyet benimsemektir. Enginar farklı şekillerde pişirilerek günlük beslenmemizde yer edinmelidir.

Bunu nasıl yapacağınızı ve hemen birkaç gün sonrasında fark etmeye başlayacağınız büyük değişimleri daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Bu bilgilerin çok işinize yarayacağına eminiz.

Enginar Diyeti Nasıl Yapılır?

limonlu enginar yemeği

Enginar Diyeti: Kahvaltı Seçenekleri

 • Beyaz çay, avokado ve domatesle yapılmış tost, yarım papaya.
 • Kahve, bir kase papaya, kuruyemişli sade yoğurt.
 • Greyfurt suyu, ıspanaklı çırpılmış yumurta ve kuruyemiş.

Enginar Diyeti: Öğle Yemeği Seçenekleri

 • Esmer pirinç ile enginar. Bir elma.
 • Hindi göğsü ile enginar çorbası. Bir mango.
 • Ispanak, roka ve çilek salatası. Sirkeli ve misket limonlu enginar.
 • Izgara enginar, hindiba salatası, marul, nar, az yağlı peynir, kuru üzüm ve birkaç damla misket limonu.

Enginar Diyeti: Akşam Yemeği Seçenekleri

Hangi alternatifi seçerseniz seçin ilk önce bir enginarı bir bardak su ile birkaç damla misket limonu ekleyerek kaynatın. Daha sonra, şunlardan seçebiliriz:

 • Somon ve kuşkonmaz. Fırınlanmış elma.
 • Fırınlanmış patlıcan. Armut reçeli.
 • Kabak çorbası, elmalı kereviz salatası ve kuruyemiş.
 • Brüksel lahanası ile ızagara tavuk göğsü.

Bir haftanın sonunda nelerle karşılaşacaksınız?

enginar salatası

Daha güçlü bir bağışıklık sistemi

Enginar süper yiyecek olarak bilinir. İçerdiği bitkisel gıda ve antioksidanların yoğunluğu bitter çikolata, kızılcık ve kırmızı şarap ile aynıdır. Bu sebzede bulunan kuersetin gibi antosiyaninler bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirir.

Daha iyi sindirim

Enginar diyetinin ikinci gününden sonra daha iyi sindirmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

 • Enginar, sindirim güçlüğü ve mide rahatsızlığına iyi gelir.
 • Dahası, en çok bilinen bileşeni cynarin safra üretimini artırır. Bu da yiyeceklerin midede hareket etmesine ve yiyecek artıklarının bağırsaklardan daha kolay geçmesine yardım eder, böylece şişkinliği azaltır. Harika!
 • Diğer yandan, harika yönlerinden bir diğeri de prebiyotik görevi gören bir lif çeşidi olan inülin sağlamasıdır. Bu da bağırsaklardaki “sağlıklı bakteri” sayısını yükseltmede idealdir.
karaciğer

Enginar kötü kolesterol ya da LDL gibi lipidlerin seviyesini düşürmekte çok etkilidir. Hatta yüksek miktarda antioksidan içermesiyle temizleyici ve anti-enflamatuvar özelliğe sahiptir, buna bakarak da karaciğerimiz için ne kadar yararlı bir sebze olduğunu anlayabiliriz.

 • Enginarda bulunan bitki özlü elementlerden iki tanesi cynarin ve silibinindir.
 • Bu iki element enginarı kaynattıktan sonra suyunda kalır, bu yüzden sağlıklı diyetimizin bir parçası olarak suyunu da tüketmek gerekir.

Tansiyonunuzu düzenleyin

Muz, kereviz ve enginar gibi potasyum bakımından zengin yiyecekler vücudumuzda sağlıklı bir elektrolit dengesi kurmamıza yardım eder.

Buna ek olarak enginar, fazla sodyumun zararlı etkilerini azaltan bir temel mineral olan magnezyum bakımından da zengindir, bu da tansiyonu düşürmek için hayati önem taşır.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek

Bu süreçte mucizeler yaratacak bir yiyeceğin olmadığını da aklımızda bulundurmak gerekir.

 • Fakat sistemlerimizi destekleyerek kilo verme sürecinde yardım edecek yiyecekler vardır.
 • Enginarın bu kadar önemli olmasının sebebi, sindirimimizi desteklemesi ve en dayanıklı yağları bile parçalamaya yardımcı olmasıdır.
 • Bunun sonucunda karaciğeri korur, idrar söktürür, doyurucurdur ve tansiyonu düzenler.

Beyninizi koruyun

Şüphesiz ki bu oldukça enteresan bir gerçek: enginar, serebrovasküler ve bilişsel sağlığımız için çok önemli bir bileşen olan K vitamini bakımından zengindir.

K vitamini sayesinde nöron hasarlarından ve bozulmalarından kendimizi koruyabildiğimiz gibi demans, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının da ortaya çıkma ihtimalini en aza indiririz.

Sonuç olarak gördüğünüz gibi, enginarın bütün bu yararları muhteşem olduğu kadar ilginçtir de. Yine de unutmayın: enginar diyeti her zaman doymuş yağ ve rafine edilmiş un içermeyen, dengeli bir beslenmeyle desteklenmelidir. Bugün deneyecek misiniz?

İlginizi çekebilir ...
Enginarın Faydaları ve Şifalı Özellikleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Enginarın Faydaları ve Şifalı Özellikleri

Bu dolgun yapraklı sebzenin tek özelliği lezzeti değildir; enginarın faydaları arasında pek çok şey sayabiliriz. Bu faydaları öğrenmek için tıklayı...